t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominy – jakie niosą ze sobą zagrożenia? Jak zapobiegać zapaleniu się sadzy?

2021-03-26
Kominy – jakie niosą ze sobą zagrożenia? Jak zapobiegać zapaleniu się sadzy?

Kończy się sezon zimowy, co jest ulgą dla strażaków, którzy w tym okresie zmagają się z falą pożarów. Przyczyną aż co piątego z nich jest zapalenie się sadzy w kominie! Statystyki te pokazują, że zagrożenia związane z kominami są realne, a wypadki zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Jak im zapobiec i uchronić przed niebezpieczeństwem siebie i swoją rodzinę?


Z artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego zapalają się sadze w kominie
 2. Do czego może doprowadzić niezadbany komin – historia prawdziwa
 3. Jak często wykonywać przegląd kominiarski
 4. Jak uchronić się przed pożarem sadzy


Pomocy, pożar! Dlaczego zapalają się sadze w kominie?

Pożar komina następuje na skutek licznych zaniedbań i można w łatwy sposób się od niego uchronić. Najczęstsze błędy, które do tego doprowadzają to:

 • Brak regularnych przeglądów kominiarskich
 • Nieszczelność lub uszkodzenie komina
 • Niesprawne urządzenia grzewcze
 • Brak wentylacji mieszkania (okna zbyt uszczelnione, otwory wentylacyjne zatkane)
 • Komin wykonany z materiałów słabej jakości i bez odpowiednich certyfikatów
 • Zły dobór wysokości komina i jego przekroju
 • Niepoprawny dobór komina do kotła
 • Niewłaściwe połączenie z urządzeniem grzewczym
 • Wady konstrukcyjne kominów
 • “komin

  Tragiczne skutki nieczyszczonych kominów – historia prawdziwa

  Nieczyszczony komin systemowy może się zapalić, a nawet doprowadzić do wybuchu, osadzających się na ściankach, sadzy i smoły. W czasie pożaru, w zależności od ilości zanieczyszczeń, temperatura może dochodzić nawet do 1600 stopni Celsjusza! Konsekwencją tego jest konieczność kosztownej naprawy komina, która wiąże się przeważnie z rozkuciem mieszkania m.in. zrywaniem kafelków. Co więcej, może powodować ulatnianie się czadu, który powoduje zatrucie, a nawet zgon. Temat ten jest niezwykle ważny, gdyż zaniedbany komin systemowy stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia. Świadczyć może o tym choćby ta mrożąca krew w żyłach historia:

  - Pewna rodzina, chcąc oszczędzić pieniądze, zdecydowała się na kupno komina z niskiej półki cenowej. Kolejnym ich błędem było to, iż nie poddali go czyszczeniu i regularnym przeglądom kominiarskim. Komin, ze względu na to, iż był wykonany ze słabej jakości materiałów, popękał. Gdy doszło do pożaru sadzy, zapalił się drewniany strop, a następnie przez płomienie został strawiony cały dom. Doprowadziło do tragedii – cała rodzina nie zdołała uratować się z pożaru i zginęła – opowiada producent kominów.

  “kominy

  Przegląd kominiarski – jak często? Aktualne przepisy

  Obowiązkowe jest regularne czyszczenie kominów i udrażnianie przewodów kominowych – niemal każdy ma tego świadomość. Z doświadczeń producentów kominów wynika jednak, iż niestety mało kto posiada wiedzę o tym, jak często powinno się ich dokonywać.

  Częstotliwość zależy od rodzaju przewodu, czyścimy:

  • przewody dymowe 4 razy w roku;
  • przewody spalinowe 2 razy w roku;
  • przewody wentylacyjne raz do roku
  Niestosowanie się do tych zaleceń jest nie tylko niebezpieczne, ale też kosztowne. W razie braku regularnych przeglądów kominiarskich, Straż Pożarna może wystawić 1000 zł mandatu, a ubezpieczalnia nie wypłaci nam pieniędzy w razie pożaru sadzy.

  “kominy

  Jak uchronić się przed pożarem sadzy w kominie?

  Przede wszystkim nie oszczędzać na kominie. Stawia się go raz w życiu, warto więc zainwestować kilkaset złoty więcej w trosce o zdrowie swoich bliskich. Przed zakupem należy sprawdzić czy komin wykonany jest z ognioodpornej ceramiki, pustaków itp. , piec zaś powinien mieć drzwiczki odporne na płomienie. Nie musisz się o to martwić, kupując produkty renomowanej marki, np. kominy Schiedel. Nie mniej istotny jest poprawny dobór komina do kotła. Z kotłami o zamkniętej komorze spalania najlepiej współpracuje metal oraz ceramika kominowa, szczególnie ta izostatycznie prasowana. Znaczenie ma również poprawna budowa i montaż komina oraz dbanie o dobrą wentylację w domu. Ponadto, nie można rezygnować z odbioru kominiarskiego po zakończonej pracy.

  “kominiarz,

  Wniosek

  Niezadbany komin stanowi prawdziwe zagrożenie. Kup odpowiednio dobrany do urządzenia grzewczego komin wykonany z dobrej jakości, ognioodpornych materiałów i dbaj o regularne przeglądy kominiarskie


Buduj i remontuj razem z nami!

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel