Kominy – jakie niosą ze sobą zagrożenia? Jak zapobiegać zapaleniu się sadzy?
Kończy się sezon zimowy, co jest ulgą dla strażaków, którzy w tym okresie zmagają się z falą pożarów. Przyczyną aż co piątego z nich jest zapalenie się sadzy w kominie! Statystyki te pokazują, że zagrożenia związane z kominami są realne, a wypadki zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Jak im zapobiec i uchronić przed niebezpieczeństwem siebie i swoją rodzinę?
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego zapalają się sadze w kominie
- Do czego może doprowadzić niezadbany komin – historia prawdziwa
- Jak często wykonywać przegląd kominiarski
- Jak uchronić się przed pożarem sadzy
Pomocy, pożar! Dlaczego zapalają się sadze w kominie?
Pożar komina następuje na skutek licznych zaniedbań i można w łatwy sposób się od niego uchronić. Najczęstsze błędy, które do tego doprowadzają to:
- Brak regularnych przeglądów kominiarskich
- Nieszczelność lub uszkodzenie komina
- Niesprawne urządzenia grzewcze
- Brak wentylacji mieszkania (okna zbyt uszczelnione, otwory wentylacyjne zatkane)
- Komin wykonany z materiałów słabej jakości i bez odpowiednich certyfikatów
- Zły dobór wysokości komina i jego przekroju
- Niepoprawny dobór komina do kotła
- Niewłaściwe połączenie z urządzeniem grzewczym
- Wady konstrukcyjne kominów
- przewody dymowe 4 razy w roku;
- przewody spalinowe 2 razy w roku;
- przewody wentylacyjne raz do roku
Tragiczne skutki nieczyszczonych kominów – historia prawdziwa
Nieczyszczony komin systemowy może się zapalić, a nawet doprowadzić do wybuchu, osadzających się na ściankach, sadzy i smoły. W czasie pożaru, w zależności od ilości zanieczyszczeń, temperatura może dochodzić nawet do 1600 stopni Celsjusza! Konsekwencją tego jest konieczność kosztownej naprawy komina, która wiąże się przeważnie z rozkuciem mieszkania m.in. zrywaniem kafelków. Co więcej, może powodować ulatnianie się czadu, który powoduje zatrucie, a nawet zgon. Temat ten jest niezwykle ważny, gdyż zaniedbany komin systemowy stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia. Świadczyć może o tym choćby ta mrożąca krew w żyłach historia:
- Pewna rodzina, chcąc oszczędzić pieniądze, zdecydowała się na kupno komina z niskiej półki cenowej. Kolejnym ich błędem było to, iż nie poddali go czyszczeniu i regularnym przeglądom kominiarskim. Komin, ze względu na to, iż był wykonany ze słabej jakości materiałów, popękał. Gdy doszło do pożaru sadzy, zapalił się drewniany strop, a następnie przez płomienie został strawiony cały dom. Doprowadziło do tragedii – cała rodzina nie zdołała uratować się z pożaru i zginęła – opowiada producent kominów.
Przegląd kominiarski – jak często? Aktualne przepisy
Obowiązkowe jest regularne czyszczenie kominów i udrażnianie przewodów kominowych – niemal każdy ma tego świadomość. Z doświadczeń producentów kominów wynika jednak, iż niestety mało kto posiada wiedzę o tym, jak często powinno się ich dokonywać.
Częstotliwość zależy od rodzaju przewodu, czyścimy:
Jak uchronić się przed pożarem sadzy w kominie?
Przede wszystkim nie oszczędzać na kominie. Stawia się go raz w życiu, warto więc zainwestować kilkaset złoty więcej w trosce o zdrowie swoich bliskich. Przed zakupem należy sprawdzić czy komin wykonany jest z ognioodpornej ceramiki, pustaków itp. , piec zaś powinien mieć drzwiczki odporne na płomienie. Nie musisz się o to martwić, kupując produkty renomowanej marki, np. kominy Schiedel. Nie mniej istotny jest poprawny dobór komina do kotła. Z kotłami o zamkniętej komorze spalania najlepiej współpracuje metal oraz ceramika kominowa, szczególnie ta izostatycznie prasowana. Znaczenie ma również poprawna budowa i montaż komina oraz dbanie o dobrą wentylację w domu. Ponadto, nie można rezygnować z odbioru kominiarskiego po zakończonej pracy.
Buduj i remontuj razem z nami!
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.