t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować okna dachowe drewniane?

2021-08-23
Jak zamontować okna dachowe drewniane?

    

Drewniane okna dachowe potrafią być piękną ozdobą domu z poddaszem użytkowym. Są one chętnie wybierane zwłaszcza przez wielbicieli naturalnych materiałów. Ich zadaniem jest nie tylko oddanie charakteru domu i względy estetyczne, ale również podstawowe funkcje, takie jak naświetlenie pomieszczeń, zapewnienie odpowiedniego bilansu termicznego i umożliwienie cyrkulacji powietrza poprzez stosowanie wietrzenia.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym różnią się od siebie okna drewniane i plastikowe
  2. jak dobrac okna na poddasze
  3. jak zamontować okna dachowe drewniane


okna dachowe drewniane, jak zamontować okna dachowe drewniane, montaż okien dachowych drewnianych, width=

Okna dachowe plastikowe a drewniane

Z pewnością dla wielu osób kluczową kwestią, nad którą się zastanawiają przed zakupem okien dachowych, jest to, z jakiego materiału mają być wyprodukowane. Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane mają swoje pozytywne oraz mniej korzystne aspekty. Od razu warto zaznaczyć, iż jeśli okna mają te same szyby, okucia itp., ich parametry akustyczne i izolacyjne powinny być bardzo do siebie zbliżone. Ponadto ramy okien drewnianych oceniane są jako bardziej wytrzymałe. Jedną z mniejszych dogodności, na którą musimy się godzić, wybierając okna drewniane, jest konieczność ich częstszej konserwacji. W obecnych czasach jednak pielęgnacja okien drewnianych nie jest aż tak bardzo wymagająca, jak niegdyś. Ponadto zniszczeniom w powłokach ram okien drewnianych jesteśmy w stanie szybko przeciwdziałać samemu bądź z pomocą ekipy fachowców. Natomiast gdy okno plastikowe ulegnie powierzchniowym deformacjom, konieczna jest z reguły jego całkowita wymiana. Współczesne ramy okien drewnianych są malowane lakierami, które przepuszczają parę wodną, dzięki czemu warstwa powłoki zewnętrznej się nie łuszczy. Okna plastikowe są uważane za zimniejsze, na co w głównej mierze ma wpływ stalowa wkładka znajdująca się w jego ramię. Decydując się na wybór konkretnego okna, zwracamy uwagę również na jego kolor. Te o ciemnej kolorystyce nagrzewają się szybciej aniżeli białe (wpływ nasłonecznienia). Plastikowe okna mają tendencję do odkształcania się na skutek działania zmian temperatury, tym bardziej, jeśli są ciemnego zabarwienia. Okna drewniane o ciemnej barwie usadowione od strony południowej, wymagają częstszego odnawiania, gdyż dochodzić tam może do niszczenia ich powłoki zewnętrznej. Jeżeli zaś skupimy się na aspektach finansowych, to w powszechnej opinii okna plastikowe są tańsze. Warto tu jednak dokonać rzetelnej kalkulacji (np. na podstawie cennika producenta) bądź poprosić firmę budowlaną o dokładną wycenę, aby nie dać się zwieść bezpodstawnie tej powszechnej opinii.

Dobór okna na poddasze

okna dachowe drewniane, jak zamontować okna dachowe drewniane, montaż okien dachowych drewnianych, width=

Ponieważ jedną z najważniejszych funkcji okna połaciowego jest oświetlenie pomieszczenia, przyjmuje się, iż jego powierzchnia powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi. Takie proporcje sprzyjają odpowiedniemu oświetleniu. Rozmiary okien dachowych możemy samodzielnie określić, biorąc pod uwagę charakter pomieszczenia, w którym ma się znajdować (np. okno w sypialni zwykle różni się wielkością od tego w łazience). Określając z kolei długość okna, ważne jest, aby uwzględnić kąt nachylenia dachu. Im mniejszy jest ten kąt, tym okno powinno być dłuższe. Warto dobrze zaplanować rozmieszczenie okien, aby nasze pokoje były równomiernie oświetlone, a czas w nich spędzony komfortowy. Ponadto liczy się wysokość ścianki kolankowej. W przypadku gdy jest ona bardzo wysoka, warto pomyśleć o montażu np. okien kolankowych. Dobrze bowiem, gdy mamy widok na zewnątrz również w pozycji siedzącej. Mamy wiele sposobów otwierania okien, a w związku z tym też i wiele ich rodzajów (obrotowe, uchylno-obrotowe, wyłazy, panoramiczne, wspomniane kolankowe itd.). Ich poznanie, a w dalszej kolejności odpowiedni dobór, mogą przełożyć się na wygodę korzystania z nich w przyszłości. Nawet umiejscowienie klamki (dół bądź góra okna) ma znaczenie. No i w końcu same parametry okna — one także muszą być odpowiednie. Zwracamy tu uwagę między innymi na współczynnik przenikalności cieplnej Uw, który ustawowo powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K. Ma on ogromny wpływ na prawidłowy bilans cieplny w domu.

Montaż okien dachowych drewnianych

okna dachowe drewniane, jak zamontować okna dachowe drewniane, montaż okien dachowych drewnianych, width=

Montaż okna dachowego, czy to drewnianych, czy plastikowych, przebiega bardzo podobnie. Zasadnicza różnica polega na ciężarze ich obu. Okna plastikowe są po prostu lżejsze. Poniżej kilka informacji, które nam podpowiedzą, o czym pamiętać przy instalacji okien dachowych. W pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować otwór okienny. W tym celu ściągamy część pokrycia dachowego i rozciągamy folię dachową. Niekiedy jesteśmy zmuszeni usunąć również łaty dachowe. Przytwierdzamy do ościeżnicy kątowniki montażowe, pamiętając o zachowaniu właściwej głębokości okna (na równi z górną warstwą łaty montażowej). Następnie przystępujemy do poziomowania łat montażowych i przytwierdzenia ich do konstrukcji dachowej. Uszczelnioną na górze i dole (wełną mineralną) ościeżnicę montujemy w otworze okiennym. Przytwierdzamy dolne kątowniki i wstawiamy skrzydło. Tu nastąpić powinna ocena i prawidłowe wyprofilowanie otworu na okno. W dalszej kolejności wyjmujemy skrzydło i przytwierdzamy górne kątowniki. Zabezpieczamy ościeżnicę dookoła termoizolacją i przystępujemy do montażu kołnierza. Tu kolejność też ma znaczenie. Zaczynamy od elementów na dole, potem boki, a na końcu przygotowujemy kaptur i górną część kołnierza. W międzyczasie powinniśmy zabezpieczyć wnętrze klinami uszczelniającymi, które stanowią ochronę przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Na końcu następuje montaż pokrycia dachowego oraz przytwierdzenie skrzydła okiennego do ościeżnicy.

Prawidłowo i szczelnie zamontowane okna dachowe mogą stanowić wspaniałe zwieńczenie prac budowlanych w Twoim domu.

Jak tanio ocieplić poddasze

Jak położyć tynki strukturalne Termo Organica

 Zainteresowany oknami z drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta oknami z drewna na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel