Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak tanio ocieplić poddasze?

2021-08-13
Jak tanio ocieplić poddasze?

    

Dom z poddaszem użytkowym jest bardzo popularnym typem domu, lubianym ze względu na jego zalety wizualne, ale i nie tylko. Wybierając ten typ konstrukcji, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego aspekty wizerunkowe, ale też i pozostałe. Z pewnością, aby móc cieszyć się komfortem mieszkania na poddaszu, musimy zadbać o właściwą izolację tych powierzchni i zatroszczyć o odpowiedni bilans energetyczny tej kondygnacji.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ocieplenie poddasza
  2. jakie są metody ocieplania stosowane na poddaszu
  3. jakie są rodzaje ocieplenia poddasza
  4. ile kosztuje ocieplenie poddasza i dachu


poddasze, jak ocieplić poddasze, jak tanio ocieplić poddasze, czym ocieplić poddasze, width=

O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ocieplenie poddasza?

Najnowsze statystyki podają, iż przez poddasze może uciec nawet do 25% ciepła z domu. Nie są to wyniki napawające optymizmem stąd, być może należałoby się pochylić nad tym tematem nieco bliżej i odpowiednio zadbać o właściwą termoizolację pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Rozważając kwestie ocieplenia poddasza, warto na wstępie zaznaczyć, iż w niektórych sytuacjach ta decyzja może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Ma to miejsce wówczas, gdy np. zmiany związane z przeprowadzeniem ocieplenia mają wpływ na kształt dachu lub wysokość i kąt nachylenia połaci dachowych. Jeżeli jednak nasze prace nie wywierają wpływu na konstrukcję, zwykle dodatkowe formalności możemy pominąć. W przypadku ocieplenia poddasza wełną wymogiem jest zgłoszenie tego faktu do urzędu miasta oraz gminy celem właściwego przeliczenia powierzchni użytkowej, a tym samy dostosowania kwestii podatkowych.

Metody ocieplania stosowane na poddaszu

poddasze, jak ocieplić poddasze, jak tanio ocieplić poddasze, czym ocieplić poddasze, width=

Zasadniczo wyróżnić możemy 2 sposoby ocieplania poddasza: międzykrokwiowe oraz nakrokwiowe. Jeszcze kilka lat temu prym wiódł pierwszy rodzaj ocieplenia, natomiast obecnie coraz większa ilość osób decyduje się na technologię nakrokwiową. Jakie są zatem różnice pomiędzy jedną a drugą? Otóż izolacje międzykrokwiowe, które i dziś stosuje się w większości przypadków, mają swoje wady i zalety. Jednym z istotniejszych minusów jest fakt tworzenia się mostków termicznych na powierzchni krokwi. Aby je zlikwidować, najczęściej układa się dodatkową warstwę wełny lub styropianu pod krokwiami. To niestety nie zapobiega skraplaniu się wilgoci w izolacji. W izolacji nakrokwiowej z kolei do ocieplania stosujemy specjalne płyty izolacyjne układane na krokwiach lub deskowaniu dachu. Główne zalety tego rozwiązania to między innymi: odporność na nacisk i działanie substancji chemicznych, trwałość oraz brak mostków termicznych. Ten rodzaj ocieplenia jest nieco droższy od swojego poprzednika, ale w dłuższej perspektywie może się okazać rozwiązaniem tańszym (niższe rachunki za ogrzewanie zimą).

Rodzaje ocieplenia poddasza

Do ocieplania dachu i poddaszy wykorzystuje się w głównej mierze wełnę mineralną. Jest to materiał niepalny i względnie lekki. Zapewnia doskonałą izolację cieplną, a jednocześnie jest paro przepuszczalny. Ponadto jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Dzięki swojej plastyczności i elastyczności okazuje się bardzo wdzięcznym materiałem w trakcie prac ociepleniowych. Możemy wyróżnić wełnę mineralną szklaną oraz skalną. Ta pierwsza zbudowana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Zapewnia większy poziom izolacji cieplnej aniżeli jej konkurentka. Wełna skalna produkowana jest z surowców naturalnych takich jak: gabro, dolomit, bazalt oraz domieszek wapiennych. W wyniku procesu hydrofobizacji słabiej chłonie wodę. Ogólnie obie odmiany wełny mineralnej mogą pochwalić się dobrymi parametrami paro przepuszczalności oraz nasiąkliwości. Do ocieplania poddasza i dachu stosuje się też płyty styropianowe z podłużnymi nacięciami, wpływającymi na ich większą elastyczność. W większości są to płyty ze styropianu grafitowego, natomiast do ocieplenia podkrokwiowego wykorzystuje się również zwykły styropian. Coraz większe grono zwolenników zyskują także płyty XPS (polistyren ekstrudowany), które idealnie nadają się do ocieplania krokwi od spodu, ale przyczyniają się jednocześnie do obniżenia pomieszczenia o kilka cm. Kolejnym rodzajem ocieplenia poddasza jest pianka poliuretanowa nakładana przy pomocy specjalnego agregatu. Jest to najszybsza metoda ocieplania poddasza, którą zwykle przeprowadzają wyspecjalizowane w tej metodzie ekipy budowlane.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza i dachu?

poddasze, jak ocieplić poddasze, jak tanio ocieplić poddasze, czym ocieplić poddasze, width=

Koszty prac ociepleniowych na poddaszu zależne są od kilku czynników, w tym również robocizny, metrażu, stopnia skomplikowania konstrukcji, wielkości powierzchni, zakresu robót itp. Biorąc pod uwagę, iż koszty wszelkich prac budowlanych nie należą do najtańszych, możemy sobie postawić pytanie: jak tanio ocieplić poddasze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postaramy się porównać koszty wszystkich tu wymienionych rodzajów ocieplenia. Cena wełny mineralnej o grubości 15 cm to koszt ok. 13 zł do 30 zł (i więcej) za m2. Grubsza wełna to koszt proporcjonalnie wyższy. Do tego doliczyć trzeba paroizolację, którą wycenia się w przedziale od ok. 2 zł do 10 zł za m2 oraz taśmę izolacyjną, stelaż z profili płyt G-K, płyty G-K, robociznę. Ceny tej ostatniej są bardzo różne i zależne od wielu czynników, w tym i samej lokalizacji zlecenia. Podsumowując, cena za m2 ocieplenia dachu wełną mineralną dochodzi do kwoty ok. 190 zł. W przypadku zastosowania do ocieplenia pianki poliuretanowej koszty uzależnione są również od co najmniej kilku czynników, a w tym przede wszystkim od: stopnia skomplikowania połaci dachowej, stawki fachowców budowlanych, cen producenta, parametrów technicznych pianki, lokalizacji i powierzchni poddasza. Cena za m2 kształtuje się tu ostatecznie w granicach 55 – 105 zł za m2 (materiał wraz z robocizną). Cena styropianu wydaje się najniższa. Sam materiał to koszt rzędu 20 – 30 zł za m2. Trzeba tu jednak każdorazowo doliczać koszty zaprawy klejącej i siatki elewacyjnej. Zastanawiając się nad pytaniem: czym tanio ocieplić poddasze, warto zawsze wysłać do wybranych firm zapytanie ofertowe. Jak bowiem wynika z powyższego, koszty są bardzo zróżnicowane i składać się na nie może wiele elementów, których warto być świadomym. Nie zawsze bowiem najtańsze na pierwszy rzut oka rozwiązanie takim się okaże w rzeczywistości, ze względu np. na ogrom kosztów dodatkowych. A patrząc perspektywicznie niekiedy rozwiązanie najdroższe na tu i teraz, może się okazać najbardziej ekonomicznym w przyszłości.

Siatka podtynkowa – na co zwrócić uwagę

Jaki styropian wybrać do ocieplenia dachu

 Zainteresowany styropianem od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta styropianu na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.48 / 5.00 124 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-03
Obsługa ok, troche długo się czeka ok 3 tygodni, ale Tylko jedna roleta velux dkl mk08 z 4 kupionych dobrze wygląda na oknie, reszta jest pomarszczona przy prowadnicach i wystają czarne magnesy z materiału przy prowadnicach. Tragedia.
2021-08-14
Ok
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel