Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?
Nic chyba nie ozdabia domowych ogrodów bardziej, niż drewniane krzesła, stoły i huśtawki. Oczywiście takie elementy wykończenia mogą cieszyć oko, jednak pod pewnym warunkiem, że przeprowadzana jest ich stała konserwacja. Tylko w przypadku drewna regularnie impregnowanego, gdzie we wnętrzu oraz na powierzchni materiału nie rozwijają się najróżniejsze szkodniki ( w tym grzyby), możesz mieć gwarancję pełnej satysfakcji.
Z artykułu dowiesz się:
- jak przeprowadzić konserwację mebli ogrodowych po zimie
- czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego środka do zabezpieczenia drewna
- dlaczego należy przygotować powierzchnię mebli ogrodowych przed rozpoczęciem ich konserwacji
Konserwacja mebli ogrodowych po zimie
Po zimie wszystko budzi się ze snu. O wiele roślin trzeba zadbać, na nowo uporządkować pewne zakamarki ogrodu, także zadbać o ogrodowe meble. Zimowe mrozy odcisnęły znamię. Nim będziesz ponownie zaimpregnować powierzchnię drewnianych przedmiotów, zadbaj o to, by porządnie oczyścić ją za pomocą wilgotnej szmatki. Usuń z niej kurz, plamy i wszelki brud.
Jeśli meble będą solidnie zabrudzone, korzystaj z myjki ciśnieniowej. Oczywiście w przypadku, kiedy ogrodowe krzesło lub stół są porządnie uszkodzone przez wilgoć czy mrozy, warto unikać takich radykalnych rozwiązań. Lepiej starannie zadbać o to, aby dokręcić wszystkie śruby, a także uzupełnić ubytki w drewnie. Jeśli nawet sytuacja będzie tego wymagać, użyć szpachelki.
Prace konserwacyjne zaczynają się od rozpoznania materiału, z jakim masz do czynienia. Odpowiedz sobie na pytanie: czy mebel pokrywany impregnatem jest wykonany z dębu, buku, jesionu, a może innego egzotycznego drewna?
Ten początkowy etap pracy jest często zaniedbywany, chociaż ma ogromny wpływ na to, jak będą przebiegać dalsze prace. Niezależnie jednak od gatunku drzewa, dla każdego z nich, największym wrogiem od zawsze jest wilgoć. To ona sprawia, że materiał ten pęcznieje, natomiast jego powierzchnia potrafi pękać. Co więcej, w środku mogą rozwijać się szkodniki, ale przede wszystkim grzyby, pleśń oraz glony. Warto pamiętać o tym, że drewniane meble ogrodowe potrafią się odkształcać. Kolejne warstwy materiału mogą odchodzić od siebie.
Przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przede wszystkim, o komfort twoich dłoni. Najlepiej, gdy prace przeprowadzane są w odpowiednim zabezpieczeniu, czyli w gumowych rękawiczkach oraz w maseczce na twarzy, która zapobiegnie przedostawaniu się pyłu ze ścieranej powierzchni do płuc. Potrzebujesz również kilku istotnych narzędzi, takich jak: szlifierka czy papier ścierny lub wiertarka z końcówką z papierem ściernym. Dodatkowo, do rozprowadzanie na powierzchni impregnatu, niezbędny będzie szeroki pędzel lub wałek. Warto mieć blisko wilgotną szmatkę, którą zbierzesz powstały pył.
Wybierz środek do ochrony drewna
Wybór środka ochronnego do drewna powinien zależeć od rodzaju materiału oraz od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać. Część specyfików potrafi wydobyć naturalne piękno drewna i jednocześnie, podkreślić jego strukturę oraz rozkład słojów. Staraj się wybierać impregnaty, które wnikają w głąb drewna, dzięki czemu ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią czy mrozem będzie skuteczniejsza. Tylko w takim wypadku unikniesz rozwoju w środku materiału szkodników, a także zabezpieczyć drewno skutecznie przed grzybem oraz pleśnią.
Jeśli zależy ci w szczególności na ciekawym efekcie wizualnym pełnym połysku - zastosuj lakier. Z jego pomocą stworzysz trwałą powłokę pokrywającą drewno, która będzie wytrzymała na wszelkie zarysowania oraz ścieranie.
Ciekawym połączeniem właściwości i składu jest lakierobejca. To skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak: intensywne opady, nagłe zmiany temperatury, mrozy czy śnieg. Surowe drewno najlepiej jest zabezpieczyć impregnatem gruntującym. Będzie miał on najmniejszy wpływ na zewnętrzny wygląd drewna, dzięki czemu zachowanie jego naturalnego piękna oraz specyfiki powierzchni będzie prostsze. Jednocześnie ten specyfik pozwoli ci powstrzymać szkodniki, grzyby oraz pleśń przed dalszym rozwojem.
Przygotuj powierzchnię mebli ogrodowych
Przed malowaniem ogrodowych mebli zadbaj o to, by powierzchnia była sucha, czysta bez żadnych większych odkształceń. Najlepiej użyć papieru ściernego o drobnej gradacji – w przypadku mniejszych odkształceń oraz o większej gradacji – w przypadku większych nierówności. Czasem może się zdarzyć, że poprzednia warstwa specyfiku zwiąże się zbyt mocno z drewnem. Wówczas niezbędne może być użycie większej ilości wody w celu jej rozmiękczenia lub też szpachelki.
Na taką oczyszczoną powierzchnię z powodzeniem możesz nałożyć środek do ochrony drewna. Tą czynność najlepiej wykonywać przy pomocy szerokiego pędzla o długim, miękkim włosiu lub też wałka wełnianego. Po aplikacji pierwszej warstwy odczekaj kilka godzin – najlepiej tyle czasu, ile podaje producent. Następnie możesz już nałożyć warstwę kolejną.
Warto zadbać o regularną renowację ogrodowych mebli, najlepiej co sezon. Wraz z przyjściem pierwszych deszczy oraz w momencie, kiedy przestaniesz korzystać z ogrodowych mebli, dokładnie je przejrzyj oraz dokonaj ewentualnych napraw.
Przeczytaj także:
Czym zabezpieczyć surowe drewno?
Zainteresowany impregnatami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta impregnatów do drewna na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.