t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zrobić wymarzoną huśtawkę?

2021-04-29
Jak zrobić wymarzoną huśtawkę?

Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o wielkiej, solidnej, drewnianej huśtawce? Chcieliśmy spędzać na niej leniwe, długie popołudnia, bujając się i wygrzewając w wakacyjnym słońcu. W obecnych czasach wiele huśtawek jest dostępnych w wyspecjalizowanych sklepach i zazwyczaj są to modele dość sztampowe i standardowe. Jednak czasami potrafią zaskoczyć wyszukanym wzornictwem.


Niestety, w takim przypadku cena jest zazwyczaj bardzo wysoka. Jest jednak sposób na wyjątkową i cieszącą oko huśtawkę, jednocześnie w bardzo okazyjnej cenie – zrób ją samodzielnie. Co ciekawe, taką ciekawą wizualnie huśtawkę z drewna jesteś w stanie zrobić w ciągu jednego, maksymalnie, dwóch dni.

Z artykułu dowiesz się:

  1. jaką konstrukcję huśtawki wybrać
  2. jakie drewno na huśtawkę ogrodową
  3. co zrobić, aby huśtawka była stabilna
  4. czym zabezpieczyć drewnianą huśtawkę





olej do drewna, lakierobejca, zabezpieczenie drewna, jak zabezpieczyć drewno

Przemyśl konstrukcję huśtawki

Przed rozpoczęciem prac ważne, aby dokładnie zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać wymarzona huśtawka. Szukając pomysłu, możesz skorzystać z podpowiedzi zamieszczonych w internecie. Drewno, z którego powstaną deski oraz stojak do huśtawki, będą miały duży wpływ na design, jak i na trwałość.

Stelaż najlepiej wykonać jest z solidnych słupków, natomiast siedzisko huśtawki powinno być wykonane z kątówek i wystruganych desek - najlepiej, jeśli też z dedykowanym wzornictwem. Nie zapomnij również o odpowiednim zabezpieczeniu huśtawki przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, dedykowanymi do drewna środkami.

Jakie drewno na huśtawkę ogrodową?

Zastanawiając się nad wyborem surowca, najlepiej postaw na drewno krajowe. Z powodzeniem możesz wykonać huśtawkę z sosny lub ze świerku. Doskonale w tej roli sprawdzi się również Modrzew Syberyjski, który jest odporny na mrozy. Dzięki temu nie będzie niszczeć na przestrzeni lat.

Niezależnie jednak od gatunku drewna, istotne jest, aby budulec ten odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim, pokryj jego powierzchnię olejem, lakierem lub lakierobejcą. To specyfiki, które skutecznie chronią drewno przed nieprzyjaznym wpływem nieprzyjaznych warunków atmosferycznych oraz zapobiegają rozwoju grzybów oraz pleśni, a także innych szkodników wewnątrz drewna.

Konstrukcja huśtawki – co zrobić, aby była stabilna?

olej do drewna, lakierobejca, zabezpieczenie drewna, jak zabezpieczyć drewno

Pamiętaj o silnym łańcuchu i stabilnym stelażu. Podstawę podpory huśtawki możesz wbetonować lub wkopać w ziemię. Aby zbudować stelaż na huśtawkę, będziesz potrzebować kilku narzędzi i rekwizytów. Przede wszystkim, nie obejdzie się bez wiertarki z wiertłami przeznaczonymi do drewna. Jest to istotne, aby były to wiertła właśnie z takimi właściwościami. Dzięki temu, drewniane elementy nie zostaną uszkodzone. Co więcej, montaż huśtawki będzie prostszy, jeżeli będziesz pracować na odpowiednim sprzęcie.

Belki, z których powstanie stelaż, nacinaj pod odpowiednim kątem tak, aby ściśle przylegały i nie było między nimi wolnej przestrzeni. W takich szczelinach mogą rozwijać się grzyby oraz inne szkodniki, które z czasem będą miały spory wpływ na niszczenie drewna.

Nieodzownym elementem każdej huśtawki jest siedzisko. To powinno być przymocowane na wytrzymałych hakach i najlepiej, gdy zwisa luźno na łańcuchach. Ważne, by elementy, które łączą poszczególne części konstrukcji były wykonane ze stali nierdzewnej. Tylko w ten sposób unikniesz zniszczenia oraz wymieniania metalowych elementów, a co za tym idzie, będziesz w stanie cieszyć się wykonaną przez siebie huśtawką o wiele dłużej.

Olej czy lakierobejca?

Olej lub lakierobejca mają ogromny wpływ na to, jak bardzo wytrzymała oraz estetyczna będzie twoja huśtawka. Przede wszystkim, korzystając z lakierobejcy zapewnisz ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i intensywnymi opadami, a także promieniowaniem UV. Struktura drewna zostanie pokryta przez powłokę cieszącą oko. Będzie ona miała satynowe wykończenie.

Szukaj produktów renomowanych producentów - zapewniają ochronę drewna aż do ośmiu lat. Będzie to spora wygoda, a także oszczędność rozłożona w czasie. Lakierobejca od renomowanego producenta jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne, a jej powierzchnia nie pęka. Zazwyczaj lakierobejca dostępna jest w kilku lub kilkunastu kolorach. Z pewnością dobierzesz barwę, która będzie współgrać z otoczeniem ogrodu, altany lub domu.

Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić powierzchnię oraz elementy huśtawki. Zwłaszcza w przypadku renowacji lub sytuacji, kiedy postanowisz huśtawkę pokryć nową lakierobejcą. Możesz użyć papieru ściernego, a następnie pył przetrzeć wilgotną szmatką.

Na tak przygotowaną powierzchni, możesz rozprowadzić lakierobejcę. Najlepiej szerokim pędzlem z długim i miękkim włosiem lub też pistoletem natryskowym. Czasem może się okazać jednak, że jedna warstwa będzie niewystarczająca i potrzebne będą dwie lub trzy warstwy takiego środka, aby osiągnąć zadowalające efekty.

Przeczytaj także:

Czym zabezpieczyć surowe drewno?

Jak odnowić drewnianą poręcz

 



Zainteresowany olejami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta oleju do drewna na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-25
Ok
pixel