Farby do drewna - jak prawidłowo zabezpieczyć surowe drewno?
Prawidłowo przeprowadzona impregnacja drewna to gwarancja jego długotrwałej ochrony. Warto bowiem mieć na uwadze, że wspomniany materiał, szczególnie surowy, narażony jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, promieniowania UV, a także glonów, grzybów, pleśni lub wilgoci. Dlatego też należy go odpowiedniego zabezpieczyć. Jakie produkty do impregnacji wybrać, aby mieć pewność, że drewno na długo zostanie zabezpieczone?
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego zabezpieczenie drewna jest koniecznością
- jakie impregnaty wybrać chcąc zabezpieczyć surowe drewno
- jak prawidłowo przeprowadzić impregnację surowego drewna
- jaki preparat wybrać do drewna surowego wewnątrz
- które rozwiązania konstrukcyjne wymagają szczególnego zabezpieczenia
Dlaczego zabezpieczenie drewna jest koniecznością?
Osoby, które pozostawią surowe, niezabezpieczone drewno, mogą mieć pewność, że zostanie ono zniszczone, szczególnie jeśli zostanie pozostawione na zewnątrz. Trzeba liczyć się z tym, że w krótkim czasie może dojść do:
- paczenia się drewna,
- pękania drewna,
- chłonięcia wody i wilgoci, a w konsekwencji niszczenia.
Może także dojść do uszkodzeń mechanicznych, a także ryzyka pojawienia się grzybów pleśniowych.
Jeżeli dojdzie do powyższej sytuacji, możesz mieć pewność, że zamiast cieszyć się pięknym i wytrzymałym drewnem, będziesz szukał tartaku lub stolarni, na której będziesz zmuszony zamówić kolejną partię. Dlatego też tak istotna jest odpowiednia impregnacja drewna. Jak je zabezpieczyć, by mieć pewność, że nic złego się z nim nie stanie?
Jakie impregnaty wybrać chcąc zabezpieczyć surowe drewno?
Jeżeli chcesz skutecznie zapobiec procesowi niszczenia drewna, zastosuj odpowiedni impregnat do drewna. Preparat ten wniknie w strukturę drewna, dzięki czemu wzmocni ją i zabezpieczy. Dobrze dobrany impregnat przygotuje drewniane powierzchnie do kolejnych kroków, czyli stworzenia nawierzchniowej warstwy ochronnej, np. z lakierobejcy. Pamiętaj o tym, ponieważ sam impregnat nie tworzy na powierzchni drewna stosowanego na zewnątrz warstwy ochronnej.
Który impregnat wybrać?
Na rynku istnieje wiele impregnatów do drewna. Dlatego też warto zapoznać się ze składami dostępnych produktów. Do wstępnego zabezpieczania surowego drewna warto wybrać produkt marki Drewnochron - Impregnat Extra. Jest on popularnym i cenionym wśród użytkowników środkiem, który głęboko penetruje drewno. W jego skład wchodzi wodoodporny wosk pszczeli. Dzięki niemu drewno nie przyjmuje wody i nie chłonie wilgoci, co prowadzi do tego, że zapobiega także powstawaniu pleśni i grzybów. Co więcej, jest to środek, który sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Jak prawidłowo przeprowadzić impregnację surowego drewna?
Skoro wiesz już, jaki impregnat do drewna pozwoli Ci je skutecznie zabezpieczyć, zapoznaj się z instrukcją prawidłowej impregnacji, która pozwoli dobrze zabezpieczyć surowe drewno przed niesprzyjającymi warunkami.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie drewna do impregnacji. Przede wszystkim należy je prawidłowo oczyścić, szczególnie jeśli zdążyło się już zabrudzić. W tym wypadku trzeba usunąć z niego kurz i piasek, a następnie odtłuścić. Pamiętaj, aby powierzchnia drewna była sucha, a jego wilgotność nie przekraczała 15%. Sprawdź, czy drewno jest zdrowe.
Kolejnym etapem jest nałożenie impregnatu na zabezpieczaną powierzchnię. Zanim jednak to zrobisz, dokładnie przeczytaj kartę techniczną oraz etykietę wybranego produktu. Znajdziesz tutaj wszystkie istotne informacje dotyczące narzędzi oraz metody aplikacji. Prace powinno się wykonywać w niezbyt upalny dzień. Temperatura nie powinna być niższa niż 8 i wyższa niż 30°C, a wilgotność powietrza powinna być niższa niż 70%.
Impregnat nakładaj podłużnymi ruchami wzdłuż słojów drewna. Po dokładnym pomalowaniu odczekaj zalecaną ilość czasu. Jeśli podniosły się włókna drewna powinieneś przed kolejną warstwą przeszlifować i odpylić drewnianą powierzchnię. Teraz możesz nałożyć kolejną warstwę impregnatu. Po jej wyschnięciu należy zabezpieczyć drewno preparatem nawierzchniowym.
Jaki preparat wybrać do drewna surowego wewnątrz?
Surowe drewno znajdujące się wewnątrz domu także trzeba zaimpregnować. Choć oddziaływać na nie będą inne czynniki, nie można pozostawić go bez odpowiedniego zabezpieczenia. Drewno, podobnie jak to znajdujące się na zewnątrz, także prędzej czy później zacznie niszczeć.
Zabezpieczając drewno w pomieszczeniach trzeba użyć innych preparatów niż na zewnątrz. Doskonale sprawdzają się tutaj wszelkie lakiery i lakierobejce do wewnątrz. Informacji o tym warto szukać bezpośrednio na opakowaniach produktów. Co istotne - surowe drewno wewnątrz nie musi być wcześniej impregnowane. Można na nie bezpośrednio nałożyć warstwę nawierzchniową.
Które rozwiązania konstrukcyjne wymagają szczególnego zabezpieczenia?
Surowe drewno najczęściej wykorzystuje się w przypadku tworzenia wszelkiej zabudowy w ogrodzie, a także do stworzenia drewnianych konstrukcji budynku. Właśnie tego typu rozwiązania wymagają dokładnego zabezpieczenia, ponieważ nie tylko są bardziej narażone na rozkład biologiczny, ale także do wielu ciężko będzie się dostać, jeśli dojdzie do uszkodzenia drewnianego elementu. Dlatego też warto dokładnie zaimpregnować poniższe elementy:
- konstrukcje szkieletowe,
- dolne części ścian parteru;
- drewniane konstrukcje przy balkonach;
- przegrody piwniczne;
- oczepy;
- stropy i stropodachy;
- podłogi w suterenach;
- drewniane elementy znajdujące się poniżej gruntu.
Poza powyższym nie można zapominać, że z surowego drewna buduje się także małą architekturę ogrodową oraz tworzy zewnętrzną boazerię na elewacji. Tego typu zabudowa także wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.
Przeczytaj także:
Impregnat do drewna - jak prawidłowo zabezpieczyć eksploatowane drewno wewnątrz i na zewnątrz?
Jaki wybrać impregnat do drewna?
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.