Jak wybrać komin Leier do kominka?
Montaż kominka wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego komina, który będzie w stanie skutecznie odprowadzić dym z paleniska, a tym samym będzie także bezpieczny dla użytkowników. Na rynku dostępne są rozmaite modele kominów, które pochodzą od różnych producentów. Dlatego też, chcąc odpowiedzieć na tytułowe pytanie, zastanowimy się, jaki system kominowy wybrać do kominka i który komin LEIER sprawdzi się w tym przypadku najlepiej.
Z artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć o systemach kominowych?
- Który system kominowy sprawdzi się przy kominku?
- Który komin Leier warto wybrać do instalacji grzewczej, gdzie urządzeniem grzewczym jest kominek?
Komin jest elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie prawidłowo działającą instalację grzewczą. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu, który jest niezbędny podczas procesu spalania. Nie bez znaczenia jest także prawidłowe odprowadzenie spalin na zewnątrz budynku. Dobrze dobrany komin będzie bezpieczny i ekonomiczny. Jaki komin marki Leier wybrać do kominka? Podpowiadamy!
Co warto wiedzieć o systemach kominowych?
Tradycyjne kominy murowane, choć były stosowane przez wiele lat, coraz częściej są zastępowane nowoczesnymi systemowymi rozwiązaniami. Innowacyjna technologia prefabrykacji sprawia, że te kominy systemowe są trwalsze i bezpieczniejsze. Co więcej, znacznie łatwiej się je montuje i później eksploatuje.
Wybierając komin, należy uwzględnić rodzaj urządzenia grzewczego, do którego ma być podłączony. Rury, które odprowadzają dym powstały podczas spalania paliw, muszą być wykonane z materiałów odpornych nie tylko na działanie wysokich temperatur (dochodzących do 600°C, a jeśli wybuchnie pożar — nawet powyżej 1000°C), ale także kwasów, które mogą niszczyć ściany przewodów.
Systemowy komin ceramiczny do kominka musi zagwarantować prawidłowy ciąg. Jeśli będzie on zbyt mały, wówczas spaliny mogą cofnąć się do pomieszczenia (co grozi zaczadzeniem). Jeżeli natomiast ciąg będzie zbyt duży, dojdzie do ulatniania ciepła wraz z wydobywającym się na zewnątrz dymem, co doprowadzi do obniżenia ekonomiki spalania. Aby ciąg był prawidłowy, należy pamiętać o odpowiedniej wysokości komina. Powinna ona wynosić między 4 a 5 metrów. Uwagę należy zwrócić także na dodatkową nasadę zamontowaną w kominie, która zapobiegnie wtłaczaniu spalin z powrotem do przewodu kominowego.
Wybierając system kominowy, trzeba pamiętać o właściwej średnicy przewodu. Dane techniczne każdego wkładu kominowego jasno określają ten parametr, który nie może być mniejszy od średnicy czopucha (wylotu spalin) kominka. Zazwyczaj średnica wynosi Ø180 i Ø200.
Który system kominowy sprawdzi się przy kominku?
Kominy systemowe dostępne na rynku są kompatybilne z wieloma urządzeniami grzewczymi. Decydując się na kominek wyposażony we wkład powietrzny, który wykorzystuje obieg wymuszony wspomagany turbiną, możesz mieć pewność, że ciepło dotrze do wszystkich pomieszczeń w domu (dzięki stalowym przewodom). Jeśli wybierzesz wkład kominkowy z płaszczem wodnym, wówczas po podłączeniu go do instalacji centralnego ogrzewania, stanie się nie tylko dodatkowym źródłem ciepła, ale także urządzeniem, które podgrzeje ciepłą wodę użytkową.
Który komin Leier sprawdzi się w instalacji grzewczej na czele z kominkiem?
Jeżeli zdecydujesz się na kominek, dobrym wyborem będzie uniwersalny system kominowy LEIER SMART. Eksperci polecają go do urządzeń grzewczych, które charakteryzują się otwartą komorą spalania. Sprawdzi się przy każdym rodzaju paliwa.
Komin LEIER SMART ma konstrukcję trójwarstwową — składa się z wysokogatunkowych rur szamotowych, izolacji z wełny mineralnej (jest ona o 1 cm mniejsza, niż w kominach izolowanych) oraz pustaków do obudowy. Cały system jest kompletny i w 100% zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Dostępne na rynku modele mają średnicę 180 i 200 mm.
Kolejnym rozwiązaniem, jakie oferuje marka Leier, jest komin wielofunkcyjny DUO, który łączy w sobie cechy komina dla paliw stałych (węgla, drewna, czy miału węglowego) z kominem dla gazu i oleju opałowego. System kominowy Leier DUO pozwala na odprowadzenie spalin z paleniska na paliwa stałe oraz z kondensacyjnego kotła olejowego lub gazowego. System składa się z dwóch ciągów kominowych, jak również ciągu wentylacyjnego, które są zabudowane w jednym pustaku keramzytobetonowym. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić miejsce, a także w foremnej bryle wyprowadzić ciągi ponad dach.
Warto mieć na uwadze, że systemy kominowe LEIER posiadają 30-letnią gwarancję na użytkowanie. Rozpoczyna się w momencie uzyskania potwierdzenia odbioru kominiarskiego.
Montaż komina może wykonać inwestor. Wystarczy, że będzie postępował zgodnie z załączoną instrukcją i posiadaną wiedzą budowlaną. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie złożyć komin, skontaktuj się ze specjalistami renowa24.pl.
Podsumowanie
Mnogość oferty produktowej sprawia, że wybór komina do kominka nie jest łatwy. Mając to na uwadze, powyżej przedstawiliśmy dwie z propozycji, jakie swoim Klientom oferuje znana i ceniona marka — Leier. Decydując się na wybrane modele, możesz mieć pewność, że przez wiele lat będą działały bez zarzutu, a Ty będziesz mógł cieszyć się bezpiecznym użytkowaniem kominka.
Przeczytaj także:
- Jaki komin systemowy może nosić miano najlepszego?
- Dlaczego warto zainwestować w dobry komin?
- Dlaczego warto wymienić komin?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.