t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego warto zainwestować w dobry komin?

2022-09-15
Dlaczego warto zainwestować w dobry komin?

Komin to jeden z kluczowych elementów każdego budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje kominów, które różnią się miedzy sobą konstrukcją i przeznaczeniem. Jedne z nich można stosować w budownictwie mieszkaniowym, a inne w przemysłowym. Zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać i co wziąć pod uwagę chcąc zainwestować w dobry komin? W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć ten temat. Mamy nadzieję, że rozwieje on wszelkie wątpliwości i pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.




Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda podział kominów?
  2. Czym są systemy kominowe i dlaczego to dobre rozwiązanie?
  3. Czym kierować się przy wyborze dobrego komina?


kominek w salonie

Komin (jeśli mówimy o kominie spalinowym) jest odpowiedzialny za przenoszenie spalin lub zużytego powietrza (jeśli mowa o kominach wentylacyjnych) ze źródła ciepła na zewnątrz. Jest to najprostsza i najkrótsza definicja, którą powinna znać każda osoba wybierająca ten element.

Jak wygląda podział kominów?

Chcąc podzielić kominy, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które pozwolą odpowiednio je sklasyfikować.

Pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę, są funkcje komina. Tutaj należy wziąć pod uwagę poniższe modele:

  • Kominy dymowe — odpowiedzialne są za odprowadzenie spalin, w których poza tlenkami gazowymi znajdują się także pyły i sadza oraz para wodna (pozostałości pochodzące z palenisk zasilanych paliwami stałymi).
  • Kominy spalinowe — to one odprowadzają spaliny z palenisk gazowych oraz tych, które są opalane paliwami płynnymi.
  • Kominy wentylacyjne — te można podzielić na dwa rodzaje: nawiewne (dostarczające powietrze potrzebne do procesu spalania) oraz wyciągowe (pozwalające wymienić zużyte powietrze w pomieszczeniach).

piec

Kolejnym podziałem, na który należy zwrócić uwagę, jest ten uwzględniający konstrukcję obudowy. Tutaj wyróżnia się dwa rodzaj: komin jednowarstwowy (posiada jednorodną ścianę przewodu, murowane, które wykonano ze stali grubościennej, cementowo-szamotowe itp.) i komin wielowarstwowy (ich bazą jest ściana komina zbudowana z kilku warstw).

Jednym z ważniejszych podziałów, na który szczególnie należy zwrócić uwagę, jest charakter pracy komina. Biorąc to pod uwagę, wyróżnić należy:

  • kominy pracujące w trybie mokrym — te modele wykorzystuje się do współpracy z niskotemperaturowymi kotłami gazowymi, w tym także kondensacyjnymi, gdzie temperatura spalin wynosi między 80 a 160°C.
  • kominy pracujące w trybie suchym — współpracują z paleniskami, w których wykorzystuje się paliwa stałe, a temperatura spalin jest wysoka.
  • kominy pracujące w nadciśnieniu — modele te pracują dobrze, kiedy ciśnienie wewnątrz komina jest niższe niż to występujące na zewnątrz.

budowa komina

Czym są systemy kominowe i dlaczego to dobre rozwiązanie?

Obecnie dużym uznaniem wśród inwestorów cieszą się ceramiczne i stalowe systemy kominowe. Dzięki nim możliwe jest odprowadzenie spalin ze źródeł ciepła na zewnątrz. Właściciele domów cenią to rozwiązanie za zalety, do których zalicza się:

  • Oszczędność i wygoda — budowa ceramicznych systemów kominowych jest bardzo prosta. Poszczególne elementy można zamontować samodzielnie, korzystając z dołączonej przez producenta instrukcji. Oznacza to, że nie musisz wzywać specjalistów, co znacznie obniży koszty.
  • Uniwersalność — kominy ceramiczne są przystosowane do odprowadzania każdego z typów spalin. Co więcej, są także kompatybilne z większością systemów grzewczych.
  • Ekologia — systemy kominowe są wykonane głównie z naturalnych materiałów, co powoduje, że ich produkcja jest przyjazna dla środowiska.

Decydując się na nowoczesne kominy systemowe wykonane ze stali szlachetnej, należy zwrócić uwagę, że często tworzy się je ze stali kwasoodpornej. Co więcej, posiadają dwa płaszcze. Taka budowa sprawia, że kominy tego typu są najczęściej wykorzystywane w budynkach, które nie posiadają własnego komina lub tam, gdzie wszystkie kominy są zajęte.

Ważne jest również to, że rozwiązania tego typu można zamontować do konstrukcji ściany, nie wykonując przy tym podstawy na podłożu. Oznacza to, że instalację komina można przeprowadzić bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę.

porównanie budowy komina z istniejącym później kominkiem

Czym kierować się przy wyborze dobrego komina?

Chcąc wybrać dobry komin, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim musisz uwzględnić rodzaj paliwa, którym będzie zasilany kocioł. Pamiętaj przy tym, że nie każdy komin będzie w stanie pracować ze wszystkimi rodzajami kotłów. Dobierając komin, koniecznie weź pod uwagę jego wysokość, a także moc kotła, który będzie obsługiwał. Nie bez znaczenia będzie także średnica komina, od którego uzależniony jest ciąg kominowy. Wybierając dobry komin, możesz mieć pewność, że jeśli dojdzie do wymiany kotła w przyszłości, nie będziesz musiał stawiać nowego komina.

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze komina, jest stan budynku. Jeśli modernizacja dotyczy budynku, który już istnieje, projektanci uwzględniają wkłady kominowe, które wykonane są ze stali. Jeżeli okaże się, że nie ma szachtu, na którym można byłoby oprzeć budowę nowego komina, konieczne jest wykonanie dodatkowego komina izolowanego ze stali albo komina ceramicznego.

porównanie pięknego salony z kominkiem z etapem budowy, gdzie widać komin

Budując komin w nowych budynkach, masz znacznie większe możliwości. W tym wypadku przewody kominowe muszą być wykonane zgodnie z przepisami prawa, a także wymaganiami technicznymi. Ważne jest to, aby budowany komin był usytuowany jak najbliżej kotła, ponieważ czopuch (czyli poziom spalinowy) powinien być jak najkrótszy. Budując komin na zewnętrznej ścianie, pamiętaj o właściwej izolacji. w tym wypadku znaczenie ma także przekrój komina, który powinien być okrągły lub najbardziej zbliżony do kwadratu. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, chcąc zbudować komin, jest jego dopuszczalne odchylenie od pionu, które nie może wynosić więcej niż 30°.

font color = "4e57aa"> Podsumowanie

Wybór odpowiedniego komina jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy inwestor budujący dom lub budynek użytkowy. Dobrze dobrane rozwiązanie będzie służyło użytkownikom przez wiele lat i co więcej, jeśli konieczna będzie wymiana pieca, a tym samym zmieni się rodzaj odprowadzanych spalin, będzie to element wyposażenia instalacji grzewczej, której nie trzeba wymieniać. Dlatego stojąc przed wyborem właściwego komina, należy sprecyzować nasze wymagania, określić jego przeznaczenie, a następnie na tej podstawie wybrać właściwy model komina. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata.

budowa domu i komina

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-17
wsio ok
pixel