Dlaczego warto wymienić komin?

Stary komin, który był eksploatowany przez wiele lat, często wymaga remontu, a czasami nawet wymiany. Istnieje wiele powodów, dla których warto wymienić komin na nowy. Poniżej opowiemy o najważniejszych, a także podpowiemy, w jakich sytuacjach wystarczy remont komina i jaki system najlepiej wówczas zamontować.
Z artykułu dowiesz się:
- W jakich sytuacjach należy remontować lub wymienić komin na nowy?
- Dlaczego komin systemowy będzie najlepszym rozwiązaniem?

Dobry komin to podstawa bezpiecznej eksploatacji instalacji centralnego ogrzewania. Musi być on przede wszystkim dopasowany do rodzaju paliwa, jakie wykorzystywane jest do ogrzewania budynku. Nie bez znaczenia są tutaj także parametry kotła, z którym komin współpracuje. Komin musi być dopasowany do nich względem materiału, z jakiego go wykonano, a także przekroju, szczelności i wysokości. Stare kominy często nie pasują do nowoczesnych kotłów, jakie oferowane są na rynku. Nie jest to jedyny powód, dla którego wymiana komina może okazać się konieczna.

W jakich sytuacjach należy remontować lub wymienić komin na nowy?
Istnieje kilka istotnych powodów, dla których remont lub wymiana komina są konieczne. Jedną z sytuacji, która wymaga natychmiastowego remontu, jest pojawienie się pęknięć tynku lub szaro-brunatne plamy, które powinny od razu zaniepokoić właściciela budynku. Jeśli w odpowiednim czasie nie zostanie podjęta żadna interwencja, może okazać się, że stan techniczny pogorszy się jeszcze bardziej, co będzie niebezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników. Może bowiem dojść do pożaru. Poniżej przedstawiamy pozostałe powody, które powinny skłonić właścicieli do wymiany komina.
Zły stan techniczny
Ciągła eksploatacja komina, zwłaszcza w okresie grzewczym sprawia, że tak jak inne elementy wyposażenia domu, on również ulega zużyciu. Przyczyną degradacji może być kondensacja pary wodnej, która jest częścią spalin (do pojawienia się tego zjawiska dochodzi wtedy, kiedy komin jest wykonany z cegły lub murowany, a paliwem wykorzystywanym do ogrzewania domostwa jest gaz albo olej). Komin może także ulec uszkodzeniu w wyniku pożaru sadzy w jego wnętrzu lub pęknąć ze starości.

Wymiana kotła na nowy i zmiana rodzaju paliwa
Jest to ważny aspekt, o którym należy pamiętać. Podczas spalania paliwa wydzielają się pozostałości, które są różne w przypadku różnych paliw. W tradycyjnych kotłach na paliwo stałe typu węgiel, dym powstający przy spalaniu ma bardzo wysoką temperaturę. Komin musi być na nią odporny. Nie ma tutaj mowy o wilgoci, a jeśli spaliny wychłodzą się, ponieważ, np. komin w górnej części przebiega przez nieogrzewane poddasze, może dojść jedynie do pojawienia się niedostatecznego ciągu. W kominie nie będzie jednak występował agresywny kondensat.
W przypadku spalania gazu lub oleju temperatura spalin jest znacznie niższa. Co więcej, decydując się na kotły kondensacyjne, należy pamiętać, że w tym wypadku temperatura spalin będzie miała zaledwie kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Oznacza to, że komin nie musi być odporny na wysokie temperatury. W tym wypadku istotna jest odporność na tzw. spaliny mokre, czyli wspomniany wyżej kondensat. Podczas spalania gazu lub oleju jednym z produktów spalania jest znaczna ilość wody. Choć ulega wyparowaniu, z łatwością może dojść do jej wykroplenia, czyli kondensacji wewnątrz komina (szczególnie jeśli jest on chłodniejszy). Wówczas dochodzi do połączenia się jej z innymi produktami spalania. Tworzy się kwaśny roztwór, który działa wyniszczająco na komin.
Dlatego też wymiana tradycyjnego pieca na kocioł gazowy lub olejowy i przyłączenie go do starego komina nie jest dobrym pomysłem. Komin w krótkim czasie zacznie niszczeć (będzie to efekt pojawienia się kondensatu), przez co jego użytkowanie stanie się niebezpieczne.

Zbyt mała liczba kanałów
Jeżeli zdecydujesz się na modernizację budynku, w tym również starego komina, zapewne zauważysz, że może nie być w nim wolnych kanałów. Jeśli dom będzie ogrzewany jednym źródłem ciepła, raczej nie odczujesz ich braku. Jeśli jednak będziesz chciał w domu zainstalować kominek, sytuacja może stać się problematyczna, ponieważ potrzebny będzie wolny kanał dymowy oraz wentylacyjny.
Brak dodatkowych wolnych kanałów może stać się także kłopotliwy, jeśli będziesz chciał rozbudować swój dom, np. adaptując dotąd nieużywane poddasze mieszkalne lub piwnicę na wnętrza użytkowe.

Dlaczego komin systemowy będzie najlepszym rozwiązaniem?
Kominy systemowe ceramiczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się, ponieważ jest to system modułowy, który charakteryzuje się m.n. szybkością montażu. Co więcej, posiadają także szereg innych zalet, które sprawiają, że stopniowo wypierają tradycyjne kominy murowane. Do najważniejszych należą:
- materiał wykonania — kominy systemowe wykonane są z materiałów ognioodpornych i kwasoodpornych;
- bezpieczeństwo użytkowania — materiał wykonania sprawia, że kondensat nie powoduje uszkodzeń w ścianie komina;
- wysoka sprawność ciągu kominowego — pozwala na bezproblemowe doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do paleniska i prawidłowe odprowadzenie na zewnątrz produktów spalania;
- atrakcyjna cena — choć kominy systemowe posiadają wiele zalet, są niedrogie, dzięki czemu każdy inwestor może pozwolić sobie na montaż bezpiecznego elementu instalacji grzewczej.

Komin systemowy (prefabrykowany) zbudowany jest z wyprofilowanych rur ceramicznych — prostych, trójnika spalinowego i wyczystkowego oraz odskraplacza kondensatu. Całość uzupełniona jest pustakami keramzytowymi, które wyróżniają się strukturą wielokanałową. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne odprowadzanie spalin i wentylowanie pomieszczeń.
W zależności od tego, jaki komin wybierzesz i do czego ma być zastosowany, możesz także liczyć na termoizolację. Pozwala ona na utrzymanie odpowiedniej temperatury spalin. Całość uzupełniona jest o niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego działania akcesoria, m.in. drzwiczki rewizyjne, stożek komina, czy kratkę wywietrznikową.
Jak zatem widać, jest to kompleksowe rozwiązanie, które nie tylko ułatwia budowę komina, ale także znacznie redukuje koszty z tym związane.
Jakie rodzaje systemów kominowych dostępne są na rynku?
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kominów systemoweych, które z powodzeniem można wykorzystać w większości przypadków:
- standardowy — nadaje się do pracy z piecami, które zasilane są wszystkimi rodzajami paliw stałych (oprócz miału węglowego). Doskonale sprawdzi się w pracy z piecami CO, jak również kominkami (z wyjątkiem kominków wyposażonych w płaszcz wodny);
- uniwersalny — doskonale sprawdza się w czasie pracy z piecami zasilanymi wszystkimi rodzajami paliw płynnych i stałych. Można go podłączyć także do każdego typu kominka.

Podsumowanie
Jak zapewne zauważyłeś, istnieją sytuacje, w których remont lub wymiana komina są konieczne. Decydując się na to drugie rozwiązanie, warto wybrać system, który sprawdzi się podczas pracy z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Przyglądając się rynkowi, nie sposób nie zauważyć, że dużym uznaniem cieszą się ceramiczne kominy systemowe. Stanowią one doskonałą alternatywę dla komina tradycyjnego — murowanego lub wykonanego z cegły. Wykonane z wysokiej jakości materiału odpornego na pożar sadzy oraz kondensat (kwasy występujące w spalinach), stanowią bezpieczne rozwiązanie dla Twojego domu.

Przeczytaj także:
- Jak dobrać odpowiedni komin do Twojego domu?
- Nowoczesne kominy systemowe
- Rodzaje kominów i ich budowa
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.