Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak układać styropian grafitowy?

2020-09-26
Jak układać styropian grafitowy?

 

Styropian grafitowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do docieplania ścian. Dzieje się tak za sprawą jego doskonałych właściwości, które nie umknęły uwadze ekspertów. Czy jednak styropian grafitowy jest idealny? Okazuje się, że bez prawidłowego montażu może rodzić pewne niebezpieczeństwa. Jak poprawnie kleić styropian grafitowy, aby mieć pewność, że przez wiele lat będzie chronił budynek przed utratą energii cieplnej?

 


Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego styropian grafitowy jest tak popularny?
  • Jak układać styropian grafitowy?
  • Błędy, jakie popełnia się w czasie montażu styropianu grafitowego

”styropian,

Styropian grafitowy oferowany jest przez wielu producentów. Nic w tym dziwnego, ponieważ klienci poszukują materiałów izolacyjnych o doskonałych parametrach termoizolacyjnych. A takie właśnie ma wspomniany produkt. Z pewnością jest lepszym produktem niż biały styropian. Czym się od niego różni?

Dlaczego styropian grafitowy jest tak popularny?

Przyglądając się parametrom, na które każdy użytkownik powinien zwrócić uwagę, nie sposób nie zauważyć, że styropian grafitowy ma niezwykle niski współczynnik przewodzenia ciepła, który waha się pomiędzy 0,030 - 0,035 W/(mK). Porównując go do białego styropianu, którego lambda wynosi 0,038 - 0,045 W/(mK), jest z pewnością lepszy.

Warto również podkreślić, że szary produkt ma bardzo duże zastosowanie. Można nim docieplić zarówno fundamenty, jak i podłogi, stropy, dachy, czy elewacje. A jeśli o nich mowa — coraz częściej spotyka się go na ścianach domów i innych budynków. Niestety wielu wykonawców traktuje go tak samo jak biały styropian, przez co grafitowy produkt traci swoje cenne właściwości. Jak przykleić styropian grafitowy, aby mieć pewność, że zachowa swoje właściwości?

Jak poprawnie mocować styropian grafitowy

Osoby, które nie wiedzą jak poprawnie mocować styropian grafitowy muszą wiedzieć, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, szczególnie jeśli na zewnątrz panuje temperatura powyżej 18°C, należy się do tego przygotować.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest osłonięcie elewacji przed słońcem i wiatrem. Dzięki specjalnym siatkom styropian grafitowy nie będzie chłonął promieni słonecznych, a tym samym niewłaściwie się odkształcał. Należy pamiętać, aby pasy siatki były ze sobą ściśle powiązane. Mając tak przygotowane rusztowanie, można rozpocząć pracę nad dociepleniem.

Dobór odpowiedniego styropianu i kleju wydaje się kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać o parametrach izolacyjnych styropianu grafitowego. Co więcej, podczas docieplania istotny jest także odpowiedni klej. Nie można dowolnie zmieniać tego produktu nie tylko dlatego, że złamie się gwarancję na wybrany system dociepleń, ale przede wszystkim dlatego, że płyty styropianowe nie będą trzymały się muru.

”styropian,

Zanim rozpoczniesz przyklejanie styropianu, należy odpowiednio przygotować elewację. W tym celu:

  • odkurz ją i oczyść ze wszystkich zanieczyszczeń;
  • jeśli zajdzie taka potrzeba — wyrównaj nierówności;
  • pokryj elewację gruntem.

Jak przykleić styropian grafitowy?

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża przyszedł czas na przymocowanie styropianu do elewacji. Na płytę styropianową należy nanieść klej. Choć najlepszym rozwiązaniem byłoby pokrycie produktem całego styropianu, dopuszczalnym sposobem jest metoda obwodowo — punktowa, która zakłada nałożenie pasków kleju na obwodzie oraz punktowo w środku płyty. Tak przygotowany styropian przykładamy do elewacji i delikatnie dociskamy. Tak postępujemy z każdym kolejnym elementem. Istotne jest, aby materiał izolacyjny układany był na tzw. mijankę. Po ociepleniu całej elewacji warto zapoznać się z aprobatą techniczną, w której jasno będzie określone, czy styropian wymaga kołkowania czy nie. Jeżeli tak, należy odczekać 72 godziny, aż klej dobrze zwiąże. Po tym czasie można rozpocząć kołkowanie.

Zobacz: Jak wbijać kołki do styropianu?

”styropian,

Błędy, jakie popełnia się w czasie montażu styropianu grafitowego

Jeżeli styropian grafitowy nie zostanie odpowiednio zabezpieczony podczas montażu, w upalne dni, kiedy słońce jest w stanie rozgrzać go do temperatury 80 - 85°C. W takiej temperaturze rozpoczyna się wytapianie produktu, które może skutkować:

  • odrywaniem się styropianu od podłoża;
  • nadtapianiem się styropianu;
  • odkształcać się po przyklejeniu.
”styropian,

Więcej informacji na temat błędów i ochrony przed nimi, jeśli chodzi o klejenie styropianu grafitowego znajdziesz TUTAJ.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel