Jak wbijać kołki do styropianu?
Choć mechaniczne mocowanie styropianu nie zawsze jest konieczne, warto posiąść wiedzę na temat jak wbijać kołki do styropianu. Faktem tym szczególnie powinni zainteresować się inwestorzy indywidualni, którym zależy na prawidłowym montażu systemu termoizolacyjnego. Jakie kołki zatem wybrać i jak prawidłowo je zamocować, by mieć pewność, że w elewacji nie powstaną mostki termiczne?
Decydując się na docieplenie budynku styropianem dobrze jest mieć na uwadze, że podstawowym i niezastąpionym łączeniem w tym wypadku jest odpowiednia zaprawa klejowa. W niektórych sytuacjach może ona jednak nie wystarczyć. Wówczas dodatkowo trzeba zastosować kołki do styropianu, które odpowiednio docisną materiał izolacyjny do podłoża i sprawią, że ten nie będzie się odrywał. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś stosować kołkowanie styropianu, sprawdź projekt ocieplenia budynku. We wspomnianym dokumencie opisane zostały wszelkie założenia dotyczące obiektu.
Zobacz także: Jak głęboko montować kołki do styropianu?
Skoro kołkujemy — jaką minimalną długość łączników mechanicznych zastosować?
Aby mieć pewność, że docieplenie zostanie prawidłowo wykonane, należy dobrać odpowiednią długość łączników mechanicznych. Te zależą od:
- struktury muru, w której będą mocowane;
- grubości warstwy styropianu;
- grubości poszczególnych warstw systemu: materiału izolacyjnego i kleju;
- grubości tynku (jeśli istnieje np. na starych budynkach;
- głębokości zakotwienia w podłożu.
Wybierając odpowiednie kołki do styropianu RAWLPLUG warto mieć na uwadze, że głębokość kotwienia w podłożu wynosi między 25 a 65 mm (w zależności od podłoża). Przyjmuje się zatem, że decydując się na styropian grubości 15 cm, należy kupić kołki o minimalnej długości ok. 18,5 cm, jeśli ściana wykonana została z silikatów i 22,5 cm, jeżeli wykonano ją z betonu komórkowego.
Jak zamocować kołki do styropianu?
Prawidłowe rozmieszczenie i montaż mechanicznych łączników do styropianu jest niezwykle istotne. Takie informacje powinny być także zawarte w projekcie docieplenia budynku. Jeżeli nie posiadasz takiego dokumentu, możesz posiłkować się instrukcjami wykonawczymi, jakie oferują swoim klientom producenci systemów dociepleniowych.
Decydując się na mechaniczny montaż styropianu przede wszystkim trzeba uwzględnić nie tylko wysokość budynku, ale także jego obciążenie wiatrem. Przyjęło się, że na 1 m2 powierzchni elewacji potrzebne będą 4 łączniki, jeśli budynek znajduje się w strefie środkowej i od 6 do 8, jeżeli budynek znajduje się w strefie narażonej na silne podmuchy wiatru.
Prawidłowy montaż kołków do styropianu
Mocowanie kołków styropianowych można przeprowadzić na dwa sposoby:
- powierzchniowo — wówczas talerzyk kołka musi być zlicowany z powierzchnią styropianu. Oznacza to, że nie może wystawać i przerywać struktury styropianu.
- montaż zagłębiony, który polega na wywierceniu otworu w styropianie za pomocą frezu i umieszczeniu w nim kołka, w który następnie wbija się trzpień. Powstały podczas instalacji otwór zaślepia się krążkiem styropianu o średnicy odpowiadającej otworowi. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć mostków termicznych.
Pamiętając o powyższych zasadach, z powodzeniem można przeprowadzić kołkowanie styropianu, które sprawi, że materiał termoizolacyjny przez wiele lat będzie trzymał się bez zarzutu.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.