DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKIE OKNA LUB OD 2000 PLN Dowiedz się więcej
Kup okno Magnetic Neo i odbierz kołnierz RUC za 1 zł Skorzystaj
t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak tanio ocieplić poddasze?

2021-08-25
Jak tanio ocieplić poddasze?

    

Dom z poddaszem użytkowym jest bardzo popularnym typem domu, lubianym ze względu na jego zalety wizualne, ale i nie tylko. Wybierając ten typ konstrukcji, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego aspekty wizerunkowe, ale też i pozostałe. Z pewnością, aby móc cieszyć się komfortem mieszkania na poddaszu, musimy zadbać o właściwą izolację tych powierzchni i zatroszczyć o odpowiedni bilans energetyczny tej kondygnacji.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ocieplenie poddasza
  2. jakie są metody ocieplania stosowane na poddaszu
  3. jakie są rodzaje ocieplenia poddasza
  4. ile kosztuje ocieplenie poddasza i dachu


jak ocieplić poddasze, ocieplenie poddasza, tanie ocieplenie poddasza, width=

O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ocieplenie poddasza?

Najnowsze statystyki podają, iż przez poddasze może uciec nawet do 25% ciepła z domu. Nie są to wyniki napawające optymizmem stąd, być może należałoby się pochylić nad tym tematem nieco bliżej i odpowiednio zadbać o właściwą termoizolację pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Rozważając kwestie ocieplenia poddasza, warto na wstępie zaznaczyć, iż w niektórych sytuacjach ta decyzja może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Ma to miejsce wówczas, gdy np. zmiany związane z przeprowadzeniem ocieplenia mają wpływ na kształt dachu lub wysokość i kąt nachylenia połaci dachowych. Jeżeli jednak nasze prace nie wywierają wpływu na konstrukcję, zwykle dodatkowe formalności możemy pominąć. W przypadku ocieplenia poddasza wełną wymogiem jest zgłoszenie tego faktu do urzędu miasta oraz gminy celem właściwego przeliczenia powierzchni użytkowej, a tym samy dostosowania kwestii podatkowych.

Metody ocieplania stosowane na poddaszu

Zasadniczo wyróżnić możemy 2 sposoby ocieplania poddasza: międzykrokwiowe oraz nakrokwiowe. Jeszcze kilka lat temu prym wiódł pierwszy rodzaj ocieplenia, natomiast obecnie coraz większa ilość osób decyduje się na technologię nakrokwiową. Jakie są zatem różnice pomiędzy jedną a drugą? Otóż izolacje międzykrokwiowe, które i dziś stosuje się w większości przypadków, mają swoje wady i zalety. Jednym z istotniejszych minusów jest fakt tworzenia się mostków termicznych na powierzchni krokwi. Aby je zlikwidować, najczęściej układa się dodatkową warstwę wełny lub styropianu pod krokwiami. To niestety nie zapobiega skraplaniu się wilgoci w izolacji. W izolacji nakrokwiowej z kolei do ocieplania stosujemy specjalne płyty izolacyjne układane na krokwiach lub deskowaniu dachu. Główne zalety tego rozwiązania to między innymi: odporność na nacisk i działanie substancji chemicznych, trwałość oraz brak mostków termicznych. Ten rodzaj ocieplenia jest nieco droższy od swojego poprzednika, ale w dłuższej perspektywie może się okazać rozwiązaniem tańszym (niższe rachunki za ogrzewanie zimą).

Rodzaje ocieplenia poddasza

jak ocieplić poddasze, ocieplenie poddasza, tanie ocieplenie poddasza, width=

Do ocieplania dachu i poddaszy wykorzystuje się w głównej mierze wełnę mineralną. Jest to materiał niepalny i względnie lekki. Zapewnia doskonałą izolację cieplną, a jednocześnie jest paro przepuszczalny. Ponadto jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym. Dzięki swojej plastyczności i elastyczności okazuje się bardzo wdzięcznym materiałem w trakcie prac ociepleniowych. Możemy wyróżnić wełnę mineralną szklaną oraz skalną. Ta pierwsza zbudowana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Zapewnia większy poziom izolacji cieplnej aniżeli jej konkurentka. Wełna skalna produkowana jest z surowców naturalnych takich jak: gabro, dolomit, bazalt oraz domieszek wapiennych. W wyniku procesu hydrofobizacji słabiej chłonie wodę. Ogólnie obie odmiany wełny mineralnej mogą pochwalić się dobrymi parametrami paro przepuszczalności oraz nasiąkliwości. Do ocieplania poddasza i dachu stosuje się też płyty styropianowe z podłużnymi nacięciami, wpływającymi na ich większą elastyczność. W większości są to płyty ze styropianu grafitowego, natomiast do ocieplenia podkrokwiowego wykorzystuje się również zwykły styropian. Coraz większe grono zwolenników zyskują także płyty XPS (polistyren ekstrudowany), które idealnie nadają się do ocieplania krokwi od spodu, ale przyczyniają się jednocześnie do obniżenia pomieszczenia o kilka cm. Kolejnym rodzajem ocieplenia poddasza jest pianka poliuretanowa nakładana przy pomocy specjalnego agregatu. Jest to najszybsza metoda ocieplania poddasza, którą zwykle przeprowadzają wyspecjalizowane w tej metodzie ekipy budowlane.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza i dachu?

jak ocieplić poddasze, ocieplenie poddasza, tanie ocieplenie poddasza, width=

Koszty prac ociepleniowych na poddaszu zależne są od kilku czynników, w tym również robocizny, metrażu, stopnia skomplikowania konstrukcji, wielkości powierzchni, zakresu robót itp. Biorąc pod uwagę, iż koszty wszelkich prac budowlanych nie należą do najtańszych, możemy sobie postawić pytanie: jak tanio ocieplić poddasze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postaramy się porównać koszty wszystkich tu wymienionych rodzajów ocieplenia. Cena wełny mineralnej o grubości 15 cm to koszt ok. 13 zł do 30 zł (i więcej) za m2. Grubsza wełna to koszt proporcjonalnie wyższy. Do tego doliczyć trzeba paroizolację, którą wycenia się w przedziale od ok. 2 zł do 10 zł za m2 oraz taśmę izolacyjną, stelaż z profili płyt G-K, płyty G-K, robociznę. Ceny tej ostatniej są bardzo różne i zależne od wielu czynników, w tym i samej lokalizacji zlecenia. Podsumowując, cena za m2 ocieplenia dachu wełną mineralną dochodzi do kwoty ok. 190 zł. W przypadku zastosowania do ocieplenia pianki poliuretanowej koszty uzależnione są również od co najmniej kilku czynników, a w tym przede wszystkim od: stopnia skomplikowania połaci dachowej, stawki fachowców budowlanych, cen producenta, parametrów technicznych pianki, lokalizacji i powierzchni poddasza. Cena za m2 kształtuje się tu ostatecznie w granicach 55 – 105 zł za m2 (materiał wraz z robocizną). Cena styropianu wydaje się najniższa. Sam materiał to koszt rzędu 20 – 30 zł za m2. Trzeba tu jednak każdorazowo doliczać koszty zaprawy klejącej i siatki elewacyjnej. Zastanawiając się nad pytaniem: czym tanio ocieplić poddasze, warto zawsze wysłać do wybranych firm zapytanie ofertowe. Jak bowiem wynika z powyższego, koszty są bardzo zróżnicowane i składać się na nie może wiele elementów, których warto być świadomym. Nie zawsze bowiem najtańsze na pierwszy rzut oka rozwiązanie takim się okaże w rzeczywistości, ze względu np. na ogrom kosztów dodatkowych. A patrząc perspektywicznie niekiedy rozwiązanie najdroższe na tu i teraz, może się okazać najbardziej ekonomicznym w przyszłości.

Błędy popełniane podczas malowania drewna

Jak przygotować meble do malowania

 Zainteresowany materiałami budowlanymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta materiałów budowlanych na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel