Jak samodzielnie uszczelnić okno dachowe przed zimą?
Jeśli Twoje okna dachowe są nieszczelne, z pewnością zimą odczujesz tego skutki. To właśnie okna są miejscem, przez które ucieka największa ilość ciepłego powietrza – nawet 30%. To właśnie przekłada się na wysokie koszty związane z ogrzewaniem, ponieważ każdy chce zapewnić sobie komfort termiczny, zwłaszcza w okresie zimowym. Z pewnością choć raz stałeś przy oknie źle uszczelnionym i czułeś nieprzyjemne podmuchy zimnego powietrza. Jeśli u siebie w domu też odczuwasz takie zjawisko, koniecznie zadziałaj jak najszybciej! Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób samodzielnie uszczelnić okna dachowe przed zimą.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak sprawdzić, czy okna dachowe są nieszczelne?
- Jak uszczelnić plastikowe okna dachowe?
- Jak uszczelnić drewniane okna dachowe?
Nieszczelne okna dachowe – jak to sprawdzić?
Nieszczelność okien dachowych dotyka wielu domów i mieszkań. Bardzo często jest to związane z wyeksploatowaniem tych komponentów lub po prostu złym montażem. Główną przyczyną ucieczki ciepła przez okna dachowe są w głównej mierze uszczelki, które mogły ulec uszkodzeniu. Jeśli tak jest, należy je wymienić jak najszybciej. Nieszczelne okna dachowe są również wynikiem braku cyklicznych przeglądów. Warto od czasu do czasu sprawdzić stan okien, jeśli nie samodzielnie to z udziałem profesjonalnej ekipy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy okna dachowe są szczelne, stań przy nich i przejedź ręką po skrzydle okiennym. Jeśli z którejś strony poczujesz nieprzyjemny, zimny podmuch, to właśnie znalazłeś winowajcę wysokich rachunków za ogrzewanie.
Uszczelnianie okien dachowych plastikowych – jak to zrobić?
Choć plastikowe okna dachowe to norma w wielu domach, to jednak nie każdy wie, że posiadają one tryb zimowy i tryb letni. Pierwszy z nich powinien być uruchamiany właśnie zimą i dociska okno do ramy okiennej, a drugi latem i odpowiada on za dostarczanie ciepłego świeżego powietrza do pomieszczeń. W przypadku, gdy czujesz, że przez okno dachowe przedostaje się zimne powietrze sprawdź, jaki tryb jest ustawiony. Jeśli zobaczysz, że bolec umieszczony jest węższą końcówką do uszczelki, zmień jego pozycję tak, aby grubsza część była skierowana do uszczelki.
Jeżeli to niewiele da, możliwe, że doszło do uszkodzenia uszczelek. Jeśli tak, koniecznie wymień je na nowe. Najlepiej, aby były wykonane z pianki poliuretanowej. Do sprawdzenia szczelności okien z pewnością przyda się kamerka termowizyjna, która dokładnie pokaże, z którego miejsca ucieka ciepłe powietrze. Uszczelki powinny zostać przyklejone do czystych ościeżnic.
Okna dachowe mogą być uszczelnione za pomocą taśm poliuretanowych i paroprzepuszczalnych, dzięki którym zachowana jest prawidłowa cyrkulacja. Jednak, aby zamontować takie taśmy, należy całkowicie zdemontować okno dachowe. Najlepiej, aby zajęła się tym profesjonalna ekipa.
Jeśli chcesz samodzielnie uszczelnić okno dachowe, możesz wykorzystać do tego samą piankę, która idealnie wypełnia wszystkie ubytki. Produkt ten jest elastyczny i odporny na wilgoć, i na uszkodzenia mechaniczne . Najlepiej, aby był aplikowany w miejscu styku muru i ramy okiennej. Warto pamiętać, że pianka uszczelniająca po aplikacji zwiększa swoją objętość nawet 3-krotnie.
Uszczelnianie okien dachowych drewnianych – jak je przeprowadzić?
Okna dachowe drewniane, tak samo, jak plastikowe, warto sprawdzić pod kątem regulacji okuć, które potrafią się często rozregulowywać. Dodatkowo można je uszczelniać za pomocą specjalnych pianek, taśm i uszczelek . Niektóre osoby do zachowania szczelności okien wykorzystują także gąbkę wykonaną z poliuretanu. Do uszczelnienia okna dachowego drewnianego przydają się także listwy dylatacyjne przyokienne, które instaluje się na styku tynku i okiennej ościeżnicy.
Okna dachowe drewniane, jak i plastikowe, mogą być uszczelniane za pomocą silikonu, którym wypełnia się szpary między ramą a szybą. Surowiec ten jest na tyle skuteczny, że jest w stanie wypełnić całą szparę, wzmacniając tym samym konstrukcję całego okna. Do nakładania silikonu służy pistolet, pozwalający na precyzję uszczelnienia. Przed nałożeniem preparatu, należy dokładnie wyczyścić miejsce jego nakładania. Silikon może być dodatkowo pomalowany farbą alkidową.
Silikon jako uszczelniacz może być także użytkowany podczas uszczelniania wypełnienia pomiędzy murem a ramą. W takiej sytuacji należy zakupić silikon paroszczelny i pamiętać, że surowiec ten nie przykleja się do wilgotnych powierzchni. Dlatego też zaleca się zastosowanie taśmy malarskiej.
Uszczelnianie okien dachowych – postaw na sprawdzone rozwiązania
Okna dachowe, jak i inne okna, które posiadasz w swoim domu, mogą być powodem ucieczki ciepła, jeśli nie są dobrze zaizolowane. Do najczęstszych przyczyn należy zły montaż okna lub popsute, lub odgięte uszczelki. Dlatego też, zanim nadejdzie zimowy czas, warto sprawdzić, w jakim stanie są okna dachowe, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i zapewnić sobie długoterminowy komfort cieplny.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Nawiewniki w oknach dachowych – czy są potrzebne i jak poprawnie je wyregulować?
- Bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.