Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO

2022-09-22
Bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO

Decydując się na pracę z narzędziami laserowymi marki PRO warto pamiętać, że wiązka lasera, nawet ta, która pochodzi z poziomicy laserowej, ma moc i energię, która nie jest obojętna dla ludzkiego organizmu. Dlatego też bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO powinny być zawsze zachowane zgodnie z obowiązującym prawem. Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy w dalszej części wpisu.

 Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakich norm należy przestrzegać, wykorzystując w swojej pracy narzędzia laserowe PRO?
 2. Jakie zagrożeń unikać pracując z wiązką lasera?
 3. Jak chronić oczy przed promieniowaniem lasera?
 4. Co warto wiedzieć o środkach ochrony indywidualnej?


lasery z serii PRO

Decydując się na pracę z narzędziami marki PRO, pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i Twoich współpracowników jest najważniejsze, dlatego należy szczególnie zadbać o ochronę oczu. W miejscach, w których wykorzystuje się laserowe poziomice i inne urządzenia, których działanie oparte jest na wiązce lasera, dużą wagę przywiązuje się do środków ochrony osobistej oraz przepisów, których należy przestrzegać. Co warto o nich wiedzieć?

Jakich norm należy przestrzegać, wykorzystując w swojej pracy narzędzia laserowe PRO?

Przepisy, które w Polsce regulują kwestię bezpieczeństwa pracy z urządzeniami laserowymi o małej mocy, to norma PN-EN 60825-1:2005. Należy podkreślić, że promieniowanie laserowe, które ma tę samą moc, jednak różne długości fal, może wywołać różne skutki w czasie oddziaływania na ludzkie ciało (np. na oczy). Dlatego też lasery podzielono na 7 klas bezpieczeństwa:

skrzynka z laserami PRO i dedykowanymi im akcesoriami

 1. 1 - lasery, które są bezpieczne, jeśli wykorzystuje się je w racjonalnych warunkach pracy.
 2. 1M - lasery, które emitują promieniowanie, którego zakres długości fal wynosi między 302,5 nm a 4000 nm. Są one bezpieczne, jeśli wykorzystuje się je w racjonalnych warunkach pracy. Mogą być jednak niebezpieczne, jeśli użytkownik będzie patrzył w wiązkę przez przyrządy optyczne.
 3. 2 - lasery, które emitują promieniowanie, które jest widzialne w przedziale długości fal między 400 a 700 nm. Oko jest chronione naturalnie poprzez instynktowne reakcje obronne.
 4. 2M - są to lasery, które emitują promieniowanie widzialne w przedziale długości fal pomiędzy 400 a 700 nm. W tym wypadku ochrona oka zapewniona jest instynktownie, jednak wiązka może być niebezpieczna, jeśli będzie się ją obserwować poprzez przyrządy optyczne.
 5. 3R - są to lasery, które emitują promieniowanie w zakresie długości fal między 302,5 a 106 nm. W tym wypadku bezpośrednie patrzenie na wiązkę może być niebezpieczne.
 6. 3B - są to lasery, które nie są bezpieczne podczas bezpośredniej ekspozycji promieniowania, jednak patrzenie na odbicie rozproszone jest zazwyczaj bezpieczne.
 7. 4 - są to lasery, które potrafią wytworzyć niebezpieczne odbicia rozproszone. Podczas użytkowania mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry, a także mogą wywołać pożar. Osoby, które zdecydują się na obsługę laserów klasy 4, muszą zachować szczególną ostrożność.

Podczas wykorzystywania narzędzi laserowych PRO należy mieć na uwadze, że czerwone lub zielone okulary obserwacyjne, które można spotkać w zestawach PRO, nie chronią oczu przed działaniem lasera. Są dedykowane do wzmocnienia widoczności wiązki światła.

narzędzia laserowe PRO poukładane w walizce

Jakie zagrożeń unikać pracując z wiązką lasera?

Przyglądając się powyższym klasom, należy stwierdzić, że bezpieczeństwo pracy z pomiarowymi narzędziami laserowymi PRO uzależnione jest od tego, jaką mocą się wyróżniają.

Wiązka lasera znajduje zastosowanie w wielu branżach. W zależności od funkcji urządzenia energia, jaką emituje wiązka, może się różnić. Najniebezpieczniejsze dla zdrowia człowieka są narzędzia laserowe klasy 4.

Warto mieć na uwadze, że nie tylko niezwykle silne promieniowanie, które wykorzystuje się do obróbki materiałowej, niesie za sobą zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Okazuje się, że emitowane wiązki mogą być niebezpieczne dla wzroku. Oznacza to, że także laserowe narzędzia pomiarowe marki PRO, takie jak Lasery Krzyżowe Pro czy Lasery Rotacyjne muszą być wykorzystywane zgodnie z wszelkimi zasadami BHP, które mówią o pracy z laserem.

skrzynka z narzędziami laserowymi PRO

Jak chronić oczy przed promieniowaniem lasera?

Oczy są najbardziej narażone na uszkodzenia ze strony wiązki lasera. Dzieje się tak nie tylko ze względu na budowę tej części ciała, ale także dlatego, że promień lasera w zakresie podczerwieni oraz ultrafioletu nie jest widoczny dla ludzkiego oka, przez co organizm nie jest w stanie stymulować reakcji obronnej, jaką jest zamknięcie oka. Dlatego też, chcąc uniknąć wypadku przy pracy, nawet używając narzędzi laserowych o małej mocy wiązki, należy nosić odpowiednie okulary ochronne.

użytkownik dokonuje pomiarów z wykorzystaniem narzędzi laserowych PRO

Co warto wiedzieć o środkach ochrony indywidualnej?

W zawodach, w których wykorzystuje się pomiarowe narzędzia laserowe PRO, takich jak budownictwo, geodezja, czy branże dekoratorskie i wykończeniowe, do ochrony oczy wystarczą wspomniane wyżej gogle albo specjalne okulary ochronne posiadające określone certyfikaty.

Mówiąc o środkach ochrony indywidualnej, należy pamiętać, że za ich dobór odpowiada pracodawca, który zobowiązany jest dostarczyć pracownikom odpowiednie akcesoria, które są zgodne z normami BHP związanymi z promieniowaniem laserowym.

Podsumowanie

Jak się okazuje, nawet najsłabsza wiązka lasera może być niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego. Dlatego też wykorzystując w pracy narzędzia laserowe PRO, należy bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP oraz stosować dostarczone przez pracodawcę środki ochrony osobistej.

laser płaszczyznowy

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel