Jak przygotować okna dachowe i poddasze na nadchodzącą zimę?
Zimowy czas jest wymagającym okresem, ponieważ nasze domy narażone są na działanie bardzo niskiej temperatury. Skoro najbardziej newralgicznym miejscem, przez które ucieka ciepło, są okna, warto pomyśleć o ich prawidłowym przygotowaniu na mroźny czas. Okna dachowe nie tylko zimą, ale w ogóle przez cały rok, są narażone na zmienne temperatury, silne opady deszczu i wiatr. Aby móc cieszyć się nimi naprawdę długo, trzeba je należycie zabezpieczyć. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyczyścić okna dachowe przed zimą?
- Dlaczego sprawdzenie okuć okien dachowych jest tak ważne?
- Dlaczego uszczelki w oknach dachowych muszą być sprawne?
- Dlaczego liście na oknach dachowych są problematyczne?
- Kiedy wymienić filtr antysmogowy?
- Jak pozbywać się śniegu z okien dachowych?
- Dlaczego warto zabezpieczyć okna dachowe na zimę?
Okna dachowe zimą – wyczyść je z zabrudzeń
Pierwszym krokiem, który należy podjąć podczas procesu przygotowywania okien do okresu zimowego, jest ich dokładne wyczyszczenie. Warto dokonać tego podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, czyli wtedy, kiedy na dworze nie panuje mróz ani nie świeci oślepiające słońce. Nie każdy o tym wie, ale mycie okien w trudnych warunkach doprowadza do kruchości przeszklenia, a co za tym idzie, obniżenia jakości okien dachowych. Dodatkowo podczas mycia okien podczas pełnego słońca z pewnością powstaną nieestetyczne smugi. Do zabiegu czyszczenia okien postaraj się wykorzystać nieagresywne środki chemiczne, aby nie uszkodzić powłoki przeszklenia. Pamiętaj także, że mycie okien nie polega tylko na wyczyszczeniu samych szyb, ale także ram! Zabrudzenia powinny być usuwane miękkim materiałem, aby nie porysować okien.
Sprawdź okucia okien dachowych przed zimą
Jeśli masz już wyczyszczone okna dachowe, możesz przejść do sprawdzenia okuć. To właśnie te elementy są ważne, jeśli chcemy zachować szczelność okien. Jeśli będą dobrze zakonserwowane, okna dachowe będą się lekko otwierać i zamykać. Dlatego też warto zakupić specjalne środki do konserwacji okuć okien, aby je porządnie nasmarować. Jeśli okna dachowe nie będą odpowiednio konserwowane, szybciej się zużyją i skorodują. Specyfiki do konserwacji powinny być nakładane za pomocą miękkiego materiału.
Zabezpiecz uszczelki okna dachowego
Po sprawdzeniu okuć okien dachowych należy przejść do kontroli uszczelek. Te niewielkie elementy zabezpieczają okna dachowe przed dostaniem się wody pomiędzy ościeżnicę a skrzydło. Aby zachować sprężystość uszczelek, warto zakupić odpowiednie specyfiki, które m.in. chronią uszczelki przed zamarzaniem, a następnie uszkodzeniem. Jeśli podczas sprawdzania swoich okien dachowych zauważysz, że uszczelki uległy uszkodzeniu, koniecznie wymień je na nowe. Do konserwacji okien dachowych najlepiej użyć preparatów na bazie żywicy silikonowej.
Pozbądź się liści z okien dachowych
Na oknach dachowych nie powinny znajdować się żadne zanieczyszczenia, nawet liście. Bardzo często zalegają one w kołnierzu okna, co przekłada się na problem z odprowadzaniem wody deszczowej.
Sprawdź, w jakiej kondycji jest filtr antysmogowy
Jeśli Twoje okna dachowe są wyposażone we filtr antysmogowy sprawdź, w jakim jest stanie. Zadanie to warto wykonywać cyklicznie, aby mieć pewność, że do Twojego mieszkania dostaje się tylko świeże powietrze.
Nie pozostawiaj śniegu na oknach dachowych
Kiedy śnieg rozpada się na dobre i zacznie zalegać na oknach dachowych, musisz się go pozbywać. Duże hałdy śniegu i to zamarzniętego, nie mają dobrego wpływu na okna dachowe. Zalegający śnieg uniemożliwia również prawidłowy odpływ wody. Dlatego też należy systematycznie usuwać śnieg z okien. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także inwestycja w tzw. ciepłe szkło, które samodzielnie chroni okna przed śniegiem. Okna dachowe wyposażone są w specjalny czujnik, którego zadaniem jest wyczuwanie warunków pogodowych. Jeśli dojdzie do intensywnych opadów śniegu lub temperatura na zewnątrz ulegnie dużemu obniżeniu, okna rozgrzeją się do temperatury wynoszącej ponad 40 stopni, co skutecznie roztopi śnieg.
Okna dachowe – zabezpiecz je na zimę
Wykorzystując powyższe wskazówki, z pewnością prawidłowo zabezpieczysz swoje okna dachowe przed opadami śniegu i mrozem. Nie ma bowiem sensu narażać tych elementów na uszkodzenie, gdy są one po prostu drogie. Lepiej zapobiegać niż wydawać duże sumy pieniędzy na nowe okna lub podwyższone rachunki za ogrzewanie.
Jesteś zainteresowany ofertą okien dachowych? Zajrzyj na przygotowane przez nas zestawienia, w których znajdują się topowe produkty!
Ranking okien dachowych
Ranking okien dachowych Velux
Ranking okien dachowych Magnetic Neo
Ranking okien dachowych Fakro
Ranking okien dachowych plastikowych
Ranking okien dachowych drewnianych
Ranking okien dachowych do pokoju
Ranking okien dachowych do łazienki i kuchni
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Jak prawidłowo uszczelnić okno dachowe na zimę?
- Bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.