t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ocieplić stary dom?

2021-11-17
Jak ocieplić stary dom?

 

 

Nie tylko nowe domy wymagają odpowiedniego ocieplenia. Stare budynki, szczególnie te bez żadnego ocieplenia wymagają termomodernizacji. Jest to dość skomplikowane zadanie, ale dające niesamowitą satysfakcję.

 


 

Z artykułu dowiecie się o:

  1. Na co należy zwrócić uwagę przy ocieplaniu starego domu
  2. Jaki materiał wybrać do ocieplenia starego domu?
  3. Jak przygotować stary dom do termoizolacji?
  4. Jak właściwie ocieplić stary dom?

 

Na co należy zwrócić uwagę przy ocieplaniu starego domu?

Najważniejsze o czym musisz pamiętać to fakt, że dom bez ocieplonej elewacji nie będzie ciepły. Będziesz musiał liczyć się wtedy z wysokimi kosztami ogrzewania. Przyczyną może być również błędy popełnione przy budowie ścian domu. To właśnie odpowiednio ocieplone ściany wewnętrzne budynku zapewnią Ci w nim komfortową temperaturę. Pamiętaj, żeby grubość warstwy izolacyjnej była dopasowana do budynku. Planując ocieplenie starego domu zwróć też uwagę na jakość i parametry danych materiałów. Tak samo ważne jak ocieplenie ścian jest także termoizolacja fundamentów. 

Warto być również świadomym, że w przypadku starego budownictwa na projekt elewacji będzie trzeba poczekać dłużej. Jest to spowodowane np. wilgocią na ścianach lub problemami w konstrukcji. Taki projekt najlepiej powierzyć architektowi, specjaliście od oceny stanu budynków.

Ważne jest też zaplanowanie etapów prac. Przykładowo najpierw należy wymienić okna a dopiero później przejść do prac związanych z termoizolacją.

stary dom z nową elewacją

Ocieplanie starego domu - przygotowanie

Najpierw należy przygotować podłoże do izolacji. Musi być ono suche, czyste i pozbawione ubytków oraz starych powłok. Pamiętaj, że niezwykle ważnym krokiem jest pozbycie się wilgoci ze ścian. Jej niepożądane efekty zobaczysz w postaci pleśni, grzybów i poznasz po zapachu stęchlizny. Konieczne jest również usunięcie jej z fundamentów. Do tego celu najlepiej zastosować specjalne preparaty przeciw wilgoci.

Nową elewację możesz położyć na dotychczasowych tynkach tylko, jeśli są w dobrym stanie:

  • tynk nie kruszy się
  • elementy tynku nie odpadają ze ściany
  • oraz tynk dobrze trzyma się podłoża.

Przed rozpoczęciem prac obowiązkowo sprawdź dokładnie tynk. Opukaj go na całej powierzchni muru. Dziury i pęknięcia należy uzupełnić. Pamiętaj też o umyciu i gruntowaniu przed położeniem nowej warstwy.

stary, kamienny dom

Styropian czy wełna? - materiały do ocieplenia starego domu

Najpopularniejsze materiały do termoizolacji budynków to właśnie styropian i wełna mineralna. Jakie są między nimi różnice? Wełna mineralna jest paroprzepuszczalna i droższa od styropianu. Jest również niepalna, co jest ważne, jeśli ocieplasz drewniany dom. Dodatkowo wełna mineralna jest elastyczna i posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła λ. Natomiast styropian jest tani i łatwy w obróbce. Jest też odporny na działanie wilgoci i pleśni. Na rynku znajdziesz materiał o różnej grubości i przeznaczeniu

Ściany ociepla się na 2 metody: lekką suchą i lekką mokrą. Każda z nich polega na przymocowaniu izolacji do ściany a także wykończeniu elewacji.

  • Metoda mokra opiera się na ociepleniu domu i wykończeniu go tynkiem. Jest to najpopularniejsz metoda wykorzystywana przy termomodernizacji starych budynków.
  • Natomiast metoda sucha umożliwia położenie dowolnej elewacji na budynku. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku domów drewnianych.
stary dom bez ocieplenia

Właściwe ocieplenie starego domu

Właściwe oczyszczenie starych ścian z brudu i wilgoci zagwarantuje Ci trwałą i skuteczną izolację. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni możesz przystąpić do dalszych prac.

Ocieplanie starego domu metodą mokrą

Użyj specjalnego kleju, który można używać na zewnątrz. Przyklej wybrany materiał izolacyjny do ścian. Kiedy przykleisz już wszystkie elementy, sprawdź czy nie powstały żadne szczeliny. Ewentualne braki uzupełnić. Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta przejdź do szlifowania płyt. Następnie dodaj mechaniczne łączniki. Kolejnym krokiem jest położenie warstwy zbrojącej na ociepleniu. Na końcu nałóż tynk i wykończ elewacji.

Ocieplanie fundamentów starego domu

Konieczne będzie odsłonięcie fundamentów. Następnie sprawdź, czy nie wymagają one dodatkowej hydroizolacji. Po oczyszczeniu podłoża, możesz położyć ocieplenie. W tym przypadku idealnie sprawdzi się styropian np. styropian fundamentowy 12 cm YETICO AQUA EPS100 Grafitowy 036. Na końcu zasyp wykopy. Uważaj przy tym na izolację.

Przeczytaj także: 

 

Autor: Marta Bratuś

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel