Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak można zmienić sposób otwierania wyłazu?

2022-03-25
Jak można zmienić sposób otwierania wyłazu?

 

Wyłazy dachowe to rozwiązanie, które wybiera coraz większa liczba inwestorów. Nic w tym dziwnego — ich funkcjonalność, a także wygląda sprawiają, że ten element wyposażenia sprawdza się zarówno na poddaszach nieużytkowych, jak i na poddaszach, które zostały zaadaptowane na mieszkalne. Mając na uwadze, że niektórzy inwestorzy mogą mieć problem z wyborem i montażem wyłazu dachowego, podpowiadamy dziś jak można zainstalować i zmienić sposób otwierania wyłazu z lewego na prawy i z prawego na lewy.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo wybrać wyłaz dachowy?
  2. Gdzie najlepiej i w jaki sposób prawidłowo zamontować wyłaz dachowy?
  3. W jaki sposób można zmienić sposób otwierania wyłazu dachowego?

mężczyzna wyglądający przez wyłaz dachowy otwierany na bok

Jak prawidłowo wybrać wyłaz dachowy?

Aby wyłaz dachowy mógł spełniać swoje funkcje, powinien być prawidłowo dobrany. Na poddaszu nieużytkowym lub strychu można zainstalować tzw. wyłazy zimne. Wspomniane modele z reguły nie posiadają wysokich parametrów termoizolacyjnych. Producenci stolarki okiennej coraz częściej oferują jednak wyłazy, które mają zastosowanie na poddaszach ogrzewanych.

Wybierając odpowiednie produkty warto również zwrócić uwagę na walory użytkowe proponowanych rozwiązań. Wyłazy powinny być przydatne w pracy kominiarza, dekarza, konserwatora czy instalatora. Dlatego też dobrze jest poznać rodzaje wyłazów, które dostępne są na rynku. Mowa w tym wypadku o trzech rodzajach produktów:

Producenci wyłazów dachowych stosują uniwersalne zawiasy, dzięki którym użytkownik bez problemu jest w stanie zmienić kierunek otwierania wyłazu — z lewego na prawy i odwrotnie.

Wybierając wyłaz dachowy warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które ułatwią poruszanie się po dachu. Mowa tutaj o listwach kominiarskich, wspornikach dachówki, a także ograniczniku otwierania skrzydła, który jest w stanie zablokować je w trzech pozycjach.

serwisant wychodzący na dach przez wyłaz dachowy

Gdzie najlepiej i w jaki sposób prawidłowo zamontować wyłaz dachowy?

Zanim rozpoczniesz właściwy montaż wyłazu dachowego, wyznacz optymalne miejsce, w którym ma być zainstalowany. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do architekta. Będzie on mógł już na etapie projektowania domu umieścić odpowiednio wyłaz dachowy. Wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania, przez co samodzielnie muszą określić miejsce, w jakim będzie zamontowany wyłaz dachowy.

Przyjmuje się, że wyłaz dachowy powinien być zamontowany w miejscu, w którym zapewni łatwe i wygodne wyjście na dach. Jeżeli docelowe miejsce będzie znajdowało się daleko od komina, konieczne będzie zamontowanie stopni i ław kominiarskich.

Instalując wyłaz w pomieszczeniu nieużytkowym, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach prawa (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dz. U. nr 75 poz. 690: Dział VII § 301), które jasno określają, że na kondygnacjach, które są położone poniżej 25 m nad terenem, odległość jaka występuje pomiędzy podłogą a górną krawędzią wewnętrznego podokiennika powinna wynosić co najmniej 85 cm. A jeśli kondygnacja ma powyżej 25 m, wspomniana wysokość powinna mieć co najmniej 110 cm.

wyłaz klapowy umieszczony w dachu

Jak prawidłowo zamontować wyłaz dachowy krok po kroku?

Zanim przejdziesz do ostatecznego montażu, najpierw obrysuj krawędź instalowanego wyłazu na powłoce paroprzepuszczalnej. Następnie wykonaj w niej nacięcia i usuń odpowiednią ilość pokrycia dachowego. Nacięcia można wykonać wzdłuż przekątnych obrysowanego obszaru lub w inny sposób, dzięki któremu możliwe będzie wycięcie fragmentów membrany na zewnątrz. Pamiętaj, by wyłaz ułożyć ponad całym szeregiem dachówek, a jeśli na dachu położyłeś blachę — nad zakładem poziomym.

W istniejącym odeskowaniu dachu należy wyciąć otwór, który będzie miał szerokość wyłazu z naddatkiem 1 cm na stronę. Tutaj należy przyjąć założenie x+20 mm i y+20 mm. Wyłaz należy zamocować do łat montażowych, które następnie przykręca się do więźby dachowej. Należy tutaj pamiętać o odpowiednim poziomie i odstępie od górnej krawędzi dolnej łatwy montażowej, który w linii pokrycia powinien wynosić między 8 a 9 cm. Górną łatę montażową należy przykręcić na wysokości wyłazu, pamiętając o zachowaniu 1 cm naddatku. Pozostawiony naddatek membrany dachowej wywija się na zewnątrz, a następnie przytwierdza do łat.

Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie rynny odwadniającej (pod pewnym kątem). Należy ją umieścić w taki sposób, aby na wierzchu nachodziła na nią membrana dachowe. W tak przygotowany otwór montujemy i przykręcamy wyłaz i montujemy kołnierz paroprzepuszczalny. Istotne w tym wypadku jest dokładne przymocowanie tego elementu, szczególnie w okolicach rynny odwadniającej (kołnierz powinien być pod nią podwinięty).

W jaki sposób można zmienić sposób otwierania wyłazu dachowego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, wyłaz dachowy może otwierać się na lewą lub prawą stronę. Jeżeli sposób otwierania Ci nie odpowiada, możesz go zmienić. Wystarczy odkręcić zawiasy i przełożyć je na drugą stronę. Rozwiązanie to sprawi, że wyłaz stanie się dla Ciebie wygodny i bezpieczny.

font color = "4e57aa">Podsumowanie

Wybierając wyłaz dachowy trzeba pamiętać o tym, że dobrze dobrany i zamontowany, stanie się bezpiecznym i sprawnym wyjściem na dach zarówno dla inwestora, jak i kominiarza, dekarza, czy serwisanta.

Nie da się ukryć, że montaż, zmiana sposobu otwierania i eksploatacja wyłazu może stanowić mniejsze lub większe wyzwanie, jednak nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. Warto przy tym pamiętać, że wyłaz dachowy to funkcjonalne rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Warto zatem jego instalację i wszelkie zmiany konsultować z profesjonalistami.

wyłaz dachowy otwierany na bok

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel