t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gdzie powinniśmy zamontować wyłaz dachowy – poradnik

2019-12-18
Gdzie powinniśmy zamontować wyłaz dachowy – poradnik
Montaż wyłazów dachowych często wymuszany jest przez projekt, ale jest to element bardzo pomocny. Nie jest to droga inwestycja. Bowiem wyłaz pozwala w łatwy sposób wyjść na dach w celu oględzin lub napraw i konserwacji pokrycia dachowego. Aby operacja była niedroga, a sam wyłaz pomocny, trzeba dobrze wybrać jego lokalizację i dodatkowe akcesoria. Wyłaz nie musi się różnić od okna Dawniej wyłazy były prostymi klapami. Otwierało się je, aby wyjść na dach. Później ich konstrukcja została zmieniona. Zastosowano przeszkloną klapę, a całość osadzono w szczelnym kołnierzu. Tego rodzaju wyłazy są stosowane do dziś, ale coraz częściej zastępują je modele, które od okien różnią się niewiele. Wyłaz z jedną szybą, zwany wyłazem zimnym ze względu na wysoki współczynnik przenikania ciepła, jest konstrukcją prostą i tanią. Jego wadą jest powstawanie mostu termicznego. W pomieszczeniach, które nie są ogrzewane, nie stanowi to większego problemu i tutaj można z zamontować taki wyłaz. Jednak w pomieszczeniach ogrzewanych jest to zły wybór. Tam należy zamontować wyłaz ciepły: z szybą zespoloną, lepszym kołnierzem i ościeżnicą, która chroni przed utratą ciepła. Wyłaz ciepły nie bez powodu nazywa się „oknem wyłazowym”, ponieważ spełnia funkcje okna i pozwala bezpiecznie wyjść na dach.

wyłaz


Kiedy, jak i gdzie zamontować wyłaz dachowy?

Procedura montażu wyłazu jest taka sama jak okna dachowego. Budowa wyłazów pod względem technicznym od budowy okien połaciowych różni się tym, że wyłazy posiadają zawiasy, a okna dachowe są obrotowe. Trzeba jednak rozstrzygnąć takie dwa problemy: czy wyłaz montować na etapie budowy dachu, czy po jego ukończeniu, a także, w którym miejscu go zlokalizować?
  • Najlepiej jest wyłaz montować przed ukończeniem dachu, bo jest to prostsze i szybsze oraz pozwala na techniczne wykończenie otworu.
  • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyłaz dachowy zamontować w już ukończonym dachu. Trzeba rozebrać pokrycie i izolację, a następnie zadbać o to, aby w otworze nie powstały mostki termiczne ani żeby się nim nie przedostała wilgoć. Samodzielne wykonanie takiego wyłazu jest bardzo trudne, ale mając odpowiednie narzędzia i doświadczenie, zrobią to profesjonaliści.


  • wyłaz


  • Wyłaz powinien być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie komina, ponieważ to do niego najczęściej trzeba będzie uzyskiwać dostęp. Zasada mówi, że wyłaz musi być zlokalizowany w miejscu, w którym nie trzeba będzie od niego daleko odchodzić.
  • Jeśli wyłaz jest daleko od dachu, to powinniśmy między nimi zamontować stopnie kominiarskie.
Łatwa obsługa dachu

Warto, przy planowaniu położenia wyłazu, uwzględnić miejsca, w których zostały zamontowane:

  • stopnie i ławy kominiarskie ułatwiające poruszanie się po dachu oraz wykonywanie prac;
  • stopery i drabinki przeciwśniegowe, których zadaniem jest rozbijanie brył śniegu i lodu, które mogą powstać na dachu;
  • anteny do odbioru sygnału radiowego, telewizyjnego lub satelitarnego;
  • systemy rynnowe, wpusty dachowe, wywietrzniki i obróbki blacharskie.


wyłaz


Dla zapewnienia sobie wygodnej pracy na dachu, warto rozważyć montaż dodatkowych akcesoriów: barier ochronnych, stałych dojść do kominów, zaczepów dla lin asekuracyjnych itp. Przy spadku powyżej 100% zabezpieczenia są obowiązkowe, ale możemy alternatywnie montować zaczepy do lin lub barierki. Przy montażu dodatkowych elementów, należy skupić się na tym, by mocowanie było stabilne, trwałe, trudne do poluzowania nawet po latach eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie wszystkiego przed rozpoczęciem budowy i zakup akcesoriów od producenta pokryć dachowych, ale wszystkie prace możemy też wykonać po ukończeniu dachu.
Rada eksperta

Wyłaz dachowy montujemy na dachu w takim miejscu, aby umożliwiał on dostanie się w celu naprawienia do takich elementów m.in. jak komin, antena.Sprawdź również - okna dachowe wyłazowe
Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel