Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak malować ściany i sufity, żeby nie było smug?

2021-12-22
Jak malować ściany i sufity, żeby nie było smug?

 

 

Malowanie ścian i sufitu wydaje się z pozoru łatwym zadaniem. Wystarczy wałek lub pędzel i farba. Jednak czy na pewno? W trakcie pracy możesz niestety popełnić kilka błędów, których skutkiem będą właśnie smugi. Zapoznaj się z poniższym artykułem i perfekcyjnie pomaluj ściany oraz sufit.

  


 

 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak przygotować ścianę i sufit do malowania?
  2. Jak pomalować ściany i sufity, żeby nie było smug?
  3. Jak pozbyć się smug ze ścian?

 

Przygotowanie ściany i sufitu do malowania

Przed rozpoczęciem malowania trzeba odpowiednio przygotować powierzchnie. Na krzywej, brudnej lub tłustej ścianie żadna farba nie będzie się dobrze trzymać. Oprócz tego farba nie będzie się poprawnie rozprowadzać, co tylko zwiększy ryzyko powstania smug.

Jeśli powierzchnia jest mocno zniszczona to najpierw zaszpachluj dziury i następnie zagruntuj ścianę. Te czynności polepszą przyczepność i wyrównają chłonność. Grunt okaże się przydatny również, kiedy chcesz zmienić ciemny kolor na jasny. Najlepiej zdecyduj się na grunt i farbę tego samego producenta np. grunt profesjonalny DEKORAL SILVER GRUNT STOP 5L i farba lateksowa DEKORAL MOC KOLORU/ AKRYLIT W bajkowy róż 5 L. Jeśli powierzchnia jest w miarę jednolita to wystarczy ją umyć i osuszyć. Pamiętaj, że sufit lub ściana, którą chcesz pomalować musi być sucha.

malowanie białej ściany na niebiesko za pomocą wałka

Malowanie ścian i sufitów bez smug

Zapoznaj się z błędami w malowaniu, które mogą doprowadzić do powstania smug:

Zbyt cienka warstwa farby

Jeśli położysz za cienką warstwę farby, to ścianach mogą wystąpić plamy. Często jednokrotne pomalowanie ściany nie zapewni równego krycia. Dokładnej informacji na temat odpowiedniej ilości warstw szukaj na opakowaniu farb.

Kiepska jakość farby lub narzędzi 

Smugi mogą powstawać również z powodu złej jakość pędzli lub wałków do malowania. Oprócz tego przyczyną może być również kiepsko kryjąca farba, która nie jest odpowiednia do danej powierzchni. Pamiętaj, żeby przy zakupie farb i narzędzi nie kierować się wyłącznie ceną. Sprawdź, czy narzędzia nie pylą oraz czy nie wypadają z nich włoski lub inne elementy. Nieco wyższa cena farby przekłada się na jej jakość i łatwość w użyciu. Także jej wydajność może okazać się większa, więc koszty będą porównywalne.

Niewymieszana farba

Przed malowaniem powinieneś dokładnie wymieszać farbę. Pożądanym efektem jest jednolita i gładka konsystencja bez grudek. Do tego zadania możesz użyć długiej listewki lub elektrycznego mieszadła. Pamiętaj, żeby nie doprowadzić do wystąpienia bąbelków powietrza. Te z kolei mogą przyczynić się do nierównomiernego pokrycia farbą ściany. 

Pominięcie gruntowania

Gruntowanie ściany nadaje jej jednolitej struktury a także skutkuje równomiernym chłonięciem farby. To sprawi, że efekt końcowy będzie bez smug.

Niedokładnie oczyszczona ściana

Ścianę przed malowaniem najlepiej odkurzyć a także przemyć mydłem malarskim lub wodą z detergentem. Ta czynność zapobiegnie powstawaniu plam w trakcie malowania.

Nieprawidłowa technika nanoszenia farby

Najlepsza technika malowania jest zgodna z zasadą mokrego brzegu. To znaczy przejeżdżać wałkiem i nachodzić na wciąż mokry koniec poprzedniego pociągnięcia. Ruchy najlepiej wykonuj pionowo lub w kształcie litery V.

Zbyt mocne przyciskanie wałka do ściany

Smugi mogą powstać również, gdy za mocno będziesz dociskać wałek z farbą do ściany. Gęsta farba zostawi plamy, z kolei rzadka zacieki.

Suchy wałek

Wałek niewystarczająco nasączony farbą nigdy równomiernie nie pokryje ściany, Wtedy najlepiej zamocz go w wodzie i dokładnie odsącz. Dodatkowo wilgotny wałek lepiej rozprowadzi gęste farby. 

Za gęsta lub zbyt rozcieńczona farba

Ważna jest również konsystencja farby. Za gęsta pozostawi plamy. Z kolei zbyt wodnista doprowadzi do powstania zacieków. Przed rozpoczęciem malowania koniecznie sprawdź na opakowaniu, czy producent zaleca rozcieńczanie produktu.

Nieodpowiednie warunki do malowania

Zbyt suche powietrze i wysoka temperatura sprawi, że farba będzie szybko wysychać, co doprowadzi do powstania smug. Najlepiej przełożyć wtedy malowanie na wtedy, gdy temperatura będzie optymalna. Może ona wynosić maksymalnie 20°C.

 

Jak pomalować sufit bez smug?

Wszystkie powyższe zasady obowiązują również przy malowaniu sufitu. To właśnie od niego powinieneś zacząć pracę. Na samym początku pomaluj pędzelkiem narożniki i miejsca dookoła lamp. Farbę rozprowadzaj w kierunku dopasowanym do miejsca, w którym znajduje się okno. Z kolei ostatnią warstwę połóż prostopadle do największego źródła naturalnego światła. Pamiętaj, żeby używać odsączonego wałka na długim wysięgniku.

różowa ściana dwa obrazki i zagłówek łóżka

Jak pozbyć się smug ze ścian?

Jeśli jednak zauważysz smugi na ścianie i nie da się ich zakryć kolejną warstwą farby, skorzystaj następującego sposobu:

  • Grudki, zgrubienia i nierówności usuń delikatnie papierem ściernym.
  • Następnie jeszcze raz połóż grunt i powtórz malowanie przestrzegając zasad z poprzedniego akapitu.
pasy różnych kolorów farb i wałki

Przeczytaj także:Autor: Marta Bratuś

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel