Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy kołki do styropianu są konieczne?

2020-09-20
Czy kołki do styropianu są konieczne?

Dobrze docieplony budynek to gwarancja komfortu jego użytkowania, a także oszczędności na ogrzewaniu. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić termoizolację budynku, aby mieć pewność, że spełni nie tylko oczekiwania właściciela, ale także przepisy prawa? czy kołki do styropianu są konieczne w procesie docieplania budynku, czy można je pominąć? Kiedy je stosować?

Termomodernizacja budynku to jeden z ważniejszych etapów prac budowlanych. To właśnie od niego zależy, czy użytkownicy budynku będą czuć się w nim komfortowo. Mając na uwadze fakt, że wielu z Was zastanawia się, czy kołkowanie styropianu jest potrzebne czy nie, dziś postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Kołki do styropianu — kiedy warto je wykorzystać?

Eksperci słusznie twierdzą, że prawidłowe zamocowanie styropianu do podłoża zapobiega wychładzaniu się budynku. Dlatego też warto zastosować mocowanie mechaniczne w postaci kołków. Poza wspomnianą wyżej sytuacją kołkowanie ma jeszcze jedną zaletę — przyklejony do ściany styropian nie odrywa się od ściany, nawet przy silnym wietrze czy pojawiających się opadach atmosferycznych.

Kołkowanie styropianu przeprowadza się najczyściej na budynkach, które narażone są na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zaleca się ich stosowanie także przy wysokich budowlach. O potrzebie ich stosowania powinien jednak decydować projektant, który oceni, czy mocowanie mechaniczne jest konieczne, czy jednak wystarczy instalacja styropianu na zaprawę klejową.

kołki

Kiedy kołki do styropianu nie są potrzebne?

Skoro kołki do styropianu RAWLPLUG mają powstrzymywać materiał izolacyjny przed opadaniem, czy zatem można z nich zrezygnować? Okazuje się, że tak. Specjaliści twierdzą, że nie trzeba ich stosować na budynkach, których wysokość nie przekracza 12 m. Kołki można także pominąć, jeżeli budynek jest dobrze osłonięty od wiatru. Wówczas można mieć względną pewność, że nie dojdzie do oderwania się styropianu.

Jeżeli planujecie budowanie domu jednorodzinnego, możecie mieć pewność, że raczej nie będziecie musieli stosować kołkowania styropianu. Kołki do styropianu będą potrzebne jedynie w przypadku, kiedy budynek jest narażony na niskie temperatury oraz negatywne warunki atmosferyczne. Kołkowanie będzie zatem konieczne w okolicach okien i drzwi, czy na krawędziach ścian.

Kołkowanie styropianu będzie natomiast konieczne w momencie, kiedy styropian będzie mocowany na piankę montażową.

kołki

Aprobata techniczna prawdę Wam powie

Jeżeli macie wątpliwości, czy korzystać z kołków do styropianu, czy nie, zapoznajcie się z zapisami aprobaty technicznej, w której powinno być jasno określone, jaki system docieplania budynku musi być zastosowany. Jest to jedyny dokument, na którym powinien bazować każdy inwestor indywidualny, który chce wybudować i docieplić dom zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

kołki

Jeżeli we wspomnianym wyżej dokumencie jasno zostanie określone, że w systemie dociepleń ma być zastosowana wełna mineralna, właściciel domu musi liczyć się z tym, że ten materiał obowiązkowo się kołkuje. Jeżeli natomiast chodzi o styropian — jeżeli kołkowanie styropianu zostało w nie zawarte, nie należy go pomijać. Jest to bowiem jedna z podstaw do ewentualnej reklamacji. Jeżeli właściciel budynku pominie ten krok, producent wybranego systemu dociepleń może nie uznać reklamacji, nawet jeśli będzie dotyczyła zupełnie innej sprawy, np. koloru elewacji.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel