Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FAQ - styropiany

  1. Jak długo przyklejony styropian można pozostawić bez wykończenia warstwą zbrojną?
  2. Dlaczego powinno się kołkować styropian, jeśli do jego przyklejenia używa się kleju poliuretanowego?
  3. Czy na warstwę zbrojną siatki i kleju można przykleić płyty elewacyjne? Jak to zrobić? Jakie warunki należy spełnić?
  4. Czy warto stosować dodatki do klejów, by sprawdziły się w czasie stosowania w temp. 0°C?
  5. Czy można na zimę zostawić warstwę zbrojną bez pokrycia jej tynkiem, a ten nałożyć dopiero wiosną?
  6. Na jakim poziomie powinny kształtować się maksymalne grubości zaprawy klejącej do styropianu i warstwy zbrojnej?
  7. Ile dni trzeba odczekać, aby móc nałożyć tynk na warstwę zbrojną?
  8. Czy kołkowanie styropianu jest konieczne? Na co zwrócić uwagę przy ociepleniu domu, aby mieć pewność, że elewacja będzie trwała?
  9. Jak prawidłowo przykleić styropian za pomocą kleju cementowego i poliuretanowego?
  10. Czy jeżeli styropian nie zostanie od razu pokryty tynkiem lub klejem to zżółknie?
  11. Jak gruba powinna być warstwa ocieplenia budynku?
  12. Jak policzyć zużycie materiału dociepleniowego na 1m2 ściany? Ile może kosztować ocieplenie domu?
  13. Na jakie oznaczenia należy zwrócić uwagę chcąc wybrać dobry jakościowo i bezpieczny dla zdrowia styropian?
  14. Jak prawidłowo dobrać parametry styropianu, aby mieć pewność, że dom zostanie prawidłowo ocieplony?

Jak długo przyklejony styropian można pozostawić bez wykończenia warstwą zbrojną?

Po przyklejeniu styropianu warstwa zbrojna powinna być wykonana natychmiast. Zazwyczaj wykonawcy trzymają się tej zasady. Jeżeli jednak z różnych przyczyn wykonanie warstwy zbrojnej musi się opóźnić, wówczas należy zwrócić uwagę na panujące warunki atmosferyczne. W zależności od nich warstwę zbrojną można odwlec o 2 - 3 miesiące. Jeżeli jest dłuższy, przed nałożeniem warstwy zbrojnej koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny styropianu. Może okazać się, że konieczne będzie zeszlifowanie warstwy wierzchniej papierem ściernym (ok. 1 - 2 mm). Jest to warstwa, która pod wpływem działania promieniowania UV mogła ulec zniszczeniu.

Dlaczego powinno się kołkować styropian, jeśli do jego przyklejenia używa się kleju poliuretanowego?

Kleje poliuretanowe stosuje się od niedawna, dlatego też nie można dokładnie określić ich właściwości, szczególnie tych dotyczących przyczepności. Dlatego też jednostki, które udzielają aprobat technicznych (również te działające poza naszym krajem) nie wyrażają zgody na to, aby stosować kleje poliuretanowe bez dodatkowego mocowania. Dlatego kołkowanie jest w tym wypadku niezbędne.

Czy na warstwę zbrojną siatki i kleju można przykleić płyty elewacyjne? Jak to zrobić? Jakie warunki należy spełnić?

Można. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zachować szczególną ostrożność i przestrzegać określonych reguł już w momencie mocowania styropianu. Wspomniane rozwiązanie nie posiada bowiem Aprobaty Technicznej.

  1. Wybierając płyty na elewację, należy skupić się na tych, które cechuje niska nasiąkliwość wodna. Tutaj warto kierować się norma PN-EN 176:1996 (E ≤ 3%).
  2. Podczas klejenia płytek do elewacji trzeba wybierać kleje klasy C2T, które są zgodne z normą PN-EN 12004:2008. Ich przyczepność powinna być wyższa niż 1 N/mm2. Klej powinien także charakteryzować się zmniejszonym spływem oraz odkształceniem poprzecznym ≥ 2,5 mm (s1) lub ≥ 5 mm (s2)). Doskonale sprawdzi się tutaj zaprawa klejąca. Klejąc płyty należy pokryć ich spody zaprawą klejącą w 100%. W tym celu trzeba nanieść zaprawę klejącą nie tylko na warstwę zbrojną (przy użyciu pacy zębatej), ale także na płytkę.
  3. Zanim rozpocznie się klejenie płytek należy poczekać, aż warstwa zbrojna całkowicie wyschnie. W zależności od warunków atmosferycznych trzeba odczekać od 3 do 7 dni.
  4. Aby prawidłowo zabezpieczyć płytki, do ich spoinowania należy wybierać wodoodporne i mrozoodporne zaprawy fugujące. W tym wypadku szerokość fugi nie powinna być większa niż 6 do 8 mm.
  5. Biorąc pod uwagę wielkość płytek, fugowanie powinno się wykonać dopiero po 14 dniach od zakończenia przyklejania ostatniej płytki. Czas ten jest potrzebny do całkowitego wyschnięcie i związania zaprawy klejowej, którą wykorzystano do przymocowania płytek do fasady. Jeżeli zbyt szybko wykona się fugowanie, klej nie będzie miał szansy dobrze związać, co w konsekwencji może obniżyć jego przyczepność, a tym samym doprowadzić do odklejania się płytek, nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu miesiącach od położenia.
  6. Należy pamiętać, aby ciężar przyklejonych płytek wraz z zaprawą klejącą i fugującą nie przekraczał 40 kg/m2. Zaleca się również, aby rozmiar płytek nie był większy niż 30x30 cm.
  7. Płytki można przyklejać nie wyżej niż 4 - 5 metrów w górę, czyli nieco powyżej parteru.

Stosując powyższe zalecenia warto pamiętać, że nie zwalniają one inwestora i wykonawcy z odpowiedzialności za prawidłowy dobór materiałów, a także wykonanie prac. Te powinny być przeprowadzone zgodnie z zasadami BHP oraz sztuki budowlanej.

Czy warto stosować dodatki do klejów, by sprawdziły się w czasie stosowania w temp. 0°C?

Decydując się na zastosowanie dodatków do kleju, które umożliwiają stosowanie go w temperaturach bliskich 0°C, użytkownik robi to na własną odpowiedzialność. Warto mieć na uwadze, że skuteczność tego rodzaju preparatów jest różna.

Czy można na zimę zostawić warstwę zbrojną bez pokrycia jej tynkiem, a ten nałożyć dopiero wiosną?

Wszystkie prace dociepleniowe, również tynkowanie, powinny być wykonane w tym samym terminie, przy zachowaniu odpowiednich przerw związanych z prawidłowym wysychaniem poszczególnych warstw docieplenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o prace przygotowawcze, jakie należy wykonać. Mowa tutaj o rozkładaniu rusztowania, czy zabezpieczaniu okien i drzwi. Jak zatem docieplić dom zimą?

W momencie, kiedy zima przerwała prace na etapie położenia siatki zbrojnej, a inwestor chce je dokończyć dopiero wiosną, warstwę zbrojną należy oczyścić i zagruntować specjalnym gruntem sczepnym.

Na jakim poziomie powinny kształtować się maksymalne grubości zaprawy klejącej do styropianu i warstwy zbrojnej?

Warstwa kleju pomiędzy styropianem a podłożeniem nie powinna przekraczać 1 cm, natomiast dla warstwy zbrojnej grubość kleju powinna wynosić między 3 a mm.

Ile dni trzeba odczekać, aby móc nałożyć tynk na warstwę zbrojną?

Zanim nałożysz tynk na warstwę zbrojną, najpierw zagruntują tę drugą specjalnym gruntem sczepnym. Grunt można nałożyć po całkowitym wyschnięciu warstwy zbrojnej, czyli nie wcześniej niż po 3 dniach od jej położenia. Grunt powinien wysychać co najmniej 24 godziny. Po tym czasie można rozpocząć tynkowanie budynku.

Czy kołkowanie styropianu jest konieczne? Na co zwrócić uwagę przy ociepleniu domu, aby mieć pewność, że elewacja będzie trwała?

Jeżeli chcesz wykorzystać łączniki mechaniczne do wzmocnienia ocieplenia, zapytaj o to projektanta. To on powinien zdecydować, czy kołki do styropianu będą potrzebne, czy można je pominąć.

Przyglądając się obowiązującym przepisom nie da się nie zauważyć, że nie ma określonych wymogów dotyczących kołkowania styropianu. W przypadku nowopowstałych budynków kołkowanie styropianu nie jest praktycznie wykorzystywane. Wszystko za sprawą mocowania styropianu za pomocą systemowych klejów cementowych.

Mechaniczne mocowanie styropianu stosuje się najczęściej, gdy do jego przyklejenia wykorzystywany jest klej poliuretanowy lub wtedy, kiedy podłoże, do którego mocuje się styropian nie daje pewności, że styropian nie odpadnie (np. stary tynk lub farba, która nałożona była na fasadach starszego budynku).

Jak prawidłowo przykleić styropian za pomocą kleju cementowego i poliuretanowego?

Klej cementowy

Jeżeli mamy do czynienia z równym podłożem, specjalne kleje do styropianu lub kleje uniwersalne należy nałożyć na płytę styropianową cienką warstwą. Następnie należy go równomiernie rozprowadzić za pomocą zębatej pacy, której zęby powinny mieć wielkość 10 - 12 mm (rys. a).

Wybierając inne zaprawy klejowe do styropianu należy rozprowadzić je po obwodzie płyty styropianowej, pamiętając, aby zostawić około 5 cm odległości od krawędzi. Dodatkowo trzeba nałożyć punktowo, równomiernie od 3 do 6 placków (rys. b). Zaprawa w tym wypadku powinna pokrywać około 40% płyty styropianowej.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie płyty styropianowej do podłoża i lekkie je dociśnięcie. Jeżeli jest to kolejna płyta, należy dopasować ją tak, aby pasowała do uprzednio naklejonych. Należy przy tym pamiętać, że kolejne rzędy przyklejanych płyt styropianowych powinny być przesunięte względem poprzednich, tak, aby pionowe łączenia mijały się ze sobą (przesunięcie powinno wynosić co minimum 15 cm). Ocieplenie należy rozpocząć od dołu elewacji. Aby ułatwić sobie pracę, a także prawidłowo wypoziomować pierwszą warstwę styropianu, warto zastosować listwy startowe (choć nie są wymagane).

Klej poliuretanowy

Decydując się na przyklejenie płyt styropianowych za pomocą kleju poliuretanowego, produkt należy nakładać w sposób, jaki pokazano na poniższych rysunkach - w kształcie litery “S” (rys. a) lub pionowo w równych odstępach (rys. b):

Warto mieć na uwadze, że czas wiązania zaprawy klejowej poliuretanowej jest niezwykle krótki - wynosi maksymalnie 5 minut. Co więcej, jeśli powietrze i podłoże są bardzo wilgotne, jest on jeszcze krótszy. Oznacza to, że postęp prac będzie znacznie szybszy, niż w przypadku tradycyjnej zaprawy cementowej.

Nie można jednak zapominać o tym, że choć szybko wiąże, klej poliuretanowy także powinien dobrze związać, dlatego dalsze prace, takie jak:

  • ewentualne kołkowanie,
  • szlifowanie styropianu,
  • wykonanie warstwy zbrojonej siatką,

powinno się rozpocząć nie wcześniej, niż po około dwóch dniach od zakończenia mocowania styropianu.

Czy jeżeli styropian nie zostanie od razu pokryty tynkiem lub klejem to zżółknie?

Jeżeli na styropianie pojawi się żółta warstwa, musisz wiedzieć, że jest ona przyczyną nieodpowiednio wykonanych prac, np. pozostawienia materiału dociepleniowego bez odpowiedniego zabezpieczenia klejem i warstwą siatki zbrojnej. Grubość żółtej warstwy sięga dziesiątych części milimetra. Co zrobić w takim wypadku? Czy prawidłowe docieplenie domu będzie możliwe?

Żółtą warstwę styropianu powinno się zeszlifować grubym papierem ściernym lub specjalną tarką przeznaczoną do styropianu. Pomimo takiego działania parametry styropianu pogorszą się. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mogą od razu dokończyć docieplenia domu przez niesprzyjające okoliczności, np. złe warunki atmosferyczne lub brak odpowiednich funduszy.

Jak gruba powinna być warstwa ocieplenia budynku?

Aby prawidłowo dobrać grubość docieplenia, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie budynku na energię. Należy zatem wykonać audyt energetyczny i stosowne obliczenia. Zasady te dotyczą zarówno budynków nowych, jak i wcześniej użytkowanych.

Mówiąc o nowych budynkach, trzeba dokładnie zapoznać się z jego projektem, w którym powinny być zawarte wszystkie wytyczne. Jeżeli jednak będziesz docieplać już istniejący budynek, musisz zamówić specjalne wyliczenia od uprawnionej osoby, która może wykonać audyt energetyczny.

Warto tutaj skorzystać z porady dobrego fachowca, ponieważ brakuje opracowań, które dotyczą budynków docieplanych, a brak wiedzy inwestorów lub porady „pseudofachowców” mogą sprawić, że zostanie zastosowany nieodpowiedni styropian, który nie będzie w stanie prawidłowo zabezpieczyć budynku przed stratami ciepła.

Aby mieć pewność, że wszelkie kryteria zostały spełnione, należy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury 12 kwietnia 2002 roku, które określają warunki techniczne, jakie powinny spełniać określone budynki i ich usytuowanie, równiez jeśli chodzi o kryteria, jakie powinny spełniać przegrody budowlane.

Należy mieć na uwadze, że wszelkie wymagania, jakie zawarto w Rozporządzeniu są minimalne. W interesie inwestora jest lepsze zaizolowanie budynku, które pozwoli na znaczne ograniczenie strat energii, która potrzebna będzie do ogrzania obiektu w czasie jego wieloletniego użytkowania.

O ile zatem do spełnienia najprostszych wymagań wystarczy wykorzystać styropian o grubości 8 do 12 cm (w zależności od tego, jakiego rodzaju pozostałe warstwy zostaną wykorzystane), wyliczenia mogą wskazywać, że warstwa dociepleniowa powinna być znacznie grubsza i sięgać np. 15 do 25 cm styropianu, a przy wykorzystaniu go do budynków pasywnych nawet około 30 cm styropianu, który ma najlepsze parametry izolacyjne (lambda równa 0,031 W/mK).

Jak policzyć zużycie materiału dociepleniowego na 1m2 ściany? Ile może kosztować ocieplenie domu?

Zużycie materiału izolacyjnego zależy przede wszystkim od grubości warstwy izolacyjnej, jaką zaplanowano do docieplenia budynku. Pełny koszt docieplenia to nie tylko cena styropianu, która tak naprawdę jest niewielkim procentem całej ceny, ale także inne materiały wchodzące w skład pełnego systemu ociepleń - siatka, kleje, grunty i tynki. Koszt pozostałych materiałów będzie niezmienny, bez względu na grubość zastosowanego styropianu.

Jak widać powyżej, szukanie oszczędności na grubości styropianu jest niezasadne. Co więcej może spowodować, że budynek nie zostanie prawidłowo docieplony, co będzie miało znaczny wpływ na koszt ogrzewania zimą.

Licząc koszt ocieplenia domu zakłada się, że około połowa kosztów, które trzeba ponieść ocieplając dom stanowią środki pomocnicze do wykonania prac (np rusztowanie) i sama robocizna.

Jeżeli chcesz wiedzieć mniej więcej, jaki koszt docieplenia budynku poniesiesz i jaki styropian wybrać, wykorzystaj specjalne konfiguratory, które możesz znaleźć na stronach producentów materiałów dociepleniowych, np. na stronie Termo Organiki.

Na jakie oznaczenia należy zwrócić uwagę chcąc wybrać dobry jakościowo i bezpieczny dla zdrowia styropian?

Wybierając styropian, warto skupić się na obowiązującej obecnie europejskiej normie EN 13163:2012. Materiał dociepleniowy wyprodukowany zgodnie z założeniem tego dokumentu jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i życia inwestorów i innych użytkowników budynków. Jest to istotna kwestia, którą należy brać pod uwagę wykonując prace izolacyjne.

Decydując się na styropian, trzeba pamiętać o tym, że nie powoduje on podrażnień błon śluzowych i skóry. Co więcej, nie wywołuje innych, szkodliwych dla organizmu ludzkiego skutków ubocznych. Dzięki temu praca z tym materiałem nie wymaga dodatkowych środków ochronnych.

Każdy styropian oznaczony jest znakiem CE, który sprawia, że produkty mogą być dopuszczone na rynek europejski. Chcąc wybrać najlepszy styropian, warto skupić się na tych producentach, których produkty mają Certyfikat Zgodności z normą europejską, jak również niezwykle prestiżowy dokument - Rekomendację Techniczną i jakości, który wydawany jest przez jednostki badawcze notyfikowane w Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o polską jednostkę jest to Instytut Techniki Budowlanej. Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden dokument, jakim jest Atest Higieniczny. Wydaje go Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Jednym z producentów, którego styropiany posiadają wspomniany atest jest Termo Organika.

Jak prawidłowo dobrać parametry styropianu, aby mieć pewność, że dom zostanie prawidłowo ocieplony?

Aby wybrać odpowiedni styropian, należy najpierw zwrócić na parametr, który różnicuje wszystkie materiały dociepleniowe dostępne na polskim rynku. Mowa tutaj o współczynniki przewodzenia ciepła - lambda, którego wartość waha się między 0,44 do 0,031 W/mK. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym styropian posiada lepsze parametry izolacyjne.

Szukając odpowiedniego produktu warto także skupić się na takich właściwościach jak: zginanie, rozciąganie lub wytrzymałość na ściskanie (ten parametr warto wziąć pod uwagę chcąc docieplić miejsca obciążone takie jak dach, czy podłoga). Cechą, na która także warto zwrócić uwagę jest odporność na zawilgocenie, która ma ogromne znaczenie podczas izolacji ścian fundamentowych.

Przyglądając się izolacyjności cieplnej styropianu, trzeba mieć na uwadze, że różnice mogą sięgać nawet 40% pomiędzy rozmaitymi odmianami styropianu jaki dostępny jest na rynku. Wybierając odpowiedni styropian warto kierować się miejscem, w jakim ma być zastosowany.

Wielu naszych Klientów zadaje pytanie: „Jak prawidłowo ocieplić dom? Jaką grubość styropianu wybrać do ocieplenia domu?”. Decydując się na styropian, dobrze jest zwrócić uwagę na docelowe zastosowanie poszczególnych modeli. Producenci umieszczają na opakowaniach, że styropian nadaje się na fasadę, dach-podłogę, czy na fundament. Dzięki temu Klient może wybrać ten materiał, na którym mu zależy.

Aby dobrze wykonać izolację termiczną i akustyczną (szczególnie jeśli chodzi o podłogę na stropie), warto poprosić architekta lub projektanta o wykonanie plany ocieplenia budynku, w którym chcesz wykonać izolację. Tylko wtedy można mieć pewność, że zastosowany styropian jest prawidłowy, dzięki czemu także ocieplenie budynku jest należyte.

Podobnie, jak przy innych zakupach, również przy kupnie styropianu wiele osób kieruje się znajomością marki i odpowiednim doradztwem. Warto zatem zapytać nie tylko architekta, ale także specjalistów z renowa24.pl, którzy doradzą i pomogą w ostatecznej realizacji zamówienia konkretnych materiałów.

pixel