t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drewno - rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia - dlaczego impregnat do drewna to dobre rozwiązanie?

2021-04-30
Drewno - rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia - dlaczego impregnat do drewna to dobre rozwiązanie?

Drewno jest materiałem, który od lat stosuje się w budownictwie. W miarę upływu lat było wypierane przez trwalsze materiały jak beton, cegła, czy kamień, jednak ponownie wróciło do łask za sprawą rozwoju techniki jego zabezpieczania. A drewno z pewnością trzeba chronić. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. Jeżeli drewno zostanie narażone na wilgoć, zmienną temperaturę otoczenia, trzeba się liczyć z tym, że może pęcznieć, kruczyć się i pękać. Jakich jeszcze zagrożeń można się spodziewać i jak prawidłowo chronić drewno? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte w dzisiejszym artykule.Z artykułu dowiesz się:

 1. jakie istnieją rodzaje zagrożeń dla drewna
 2. jakie klasy zagrożenia dla drewna budowlanego można wyróżnić
 3. jak zabezpieczyć drewno przed zagrożeniami


impregnat do drewna, drewno rodzaje zagrożeń, drewno sposoby leczenia

Dzięki rozwojowi technologii zabezpieczenie drewna przed zagrożeniami nie jest niczym trudnym. Zanim jednak zdecydujesz się na wzniesienie altany, czy innego drewnianego obiektu, poznaj wszystkie zagrożenia, jakie czyhają na drewno i sprawdź jak można sobie z nimi radzić.

Jakie istnieją rodzaje zagrożeń dla drewna?

Decydując się na stworzenie drewnianych konstrukcji musisz wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje zagrożeń, o których nie można zapominać. Należą do nich zagrożenia abiotyczne, czyli inaczej atmosferyczne oraz biotyczne inaczej nazywane biologicznymi.

Do czynników atmosferycznych, które mogą stać się zagrożeniem dla drewna należą wszelkie opady, czy zmiany temperatury, a także promieniowanie UV. Poprzez długotrwałe oddziaływanie tego ostatniego można spodziewać się zwiększenia chropowatości drewnianych powierzchni.

Powyższe składowe środowiska, a szczególnie ich gwałtowne wahania mają szczególny wpływ na drewno.

Kolejnym zagrożeniem, o którym nie można zapominać jest z pewnością oddziaływanie środków chemicznych, które może znacznie obniżyć wytrzymałość drewnianych powierzchni i konstrukcji.

Jednym z największych zagrożeń dla drewna jest korozja biologiczna, zwana również czynnikami biotycznymi, którą wywołują organizmy żywe - grzyby (również te, które wywołują zgniliznę), bakterie, zwierzęta rośliny. Do najczęstszych chorób, jakie wywołują grzyby należą:

 • sinizna,
 • pleśń,
 • brunatnica.

Choć wspomniane wyżej choroby nie zmieniają wytrzymałości drewna i jego właściwości technicznych, sprawiają, że drewno jest nieestetycznie zabarwione. Co więcej, mogą także być szkodliwe dla zdrowia człowieka, dlatego też lepiej im zapobiegać.

Zgnilizna jest chorobą, której jeśli chodzi o drewno, trzeba obawiać się najbardziej. Wywołują ją grzyby, które doprowadzają drewniane elementy do całkowitego rozkładu.

impregnat do drewna, drewno rodzaje zagrożeń, drewno sposoby leczenia

Jakie klasy zagrożenia dla drewna budowlanego można wyróżnić?

Osoby, które cenią sobie drewniane konstrukcje muszą wiedzieć, że specjaliści wprowadzili klasyfikację zagrożeń drewna. Mowa tutaj o normie EN 335, którą wprowadzono w 2007 i która określa klasy zagrożenia (albo użytkowania) drewna. Przepisy te dokładnie definiują, jak niszczące oddziaływanie na drewno mogą mieć czynniki zewnętrzne. Wyróżniono 5 klas, z których dowiadujemy się jaką dodatkową ochronę zapewnić drewnu w zależności od jego wykorzystania. Poniżej szczegóły dotyczące poszczególnych klas:

 • I - należy do niej drewno, które nie może mieć kontaktu z gruntem oraz nie powinno być narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, ponieważ nie jest na nie odporne. Jest to drewno, które wykorzystuje się w zadaszonych pomieszczeniach. Mowa tutaj o więźbie dachowej czy podłodze. W związku z tym, że takie drewno nie jest narażone na zwiększoną wilgotność, wystarczy zabezpieczyć je przed owadami i grzybami.
 • II - jest to drewno, które nie ma kontaktu z gruntem, ale może być narażone na zwiększoną wilgotność. Najczęściej jest to surowiec wykorzystywany do produkcji ram okiennych. Takie drewno należy zabezpieczyć przed owadami, grzybami oraz pleśnią.
 • III - jest to drewno, które znajduje się tuż nad gruntem, które dodatkowo narażone jest na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Takie drewno narażone jest na zawilgocenie i promieniowanie słoneczne. Z tego typu drewna tworzy się deski płotowe, hangary, belki mostowe, czy dranice dachowe. Elementy należy zabezpieczyć przed grzybami i owadami.
 • IV - klasa, która określa drewno mające bezpośredni kontakt z gruntem oraz słodką wodą, co oznacza, że poddawane jest cały czas działaniu wilgoci. Są to najczęściej słupy, na których osadzono przewody elektryczne, fundamenty starych domów, mola, wrota blokujące śluzy wodne. Takie drewno trzeba zabezpieczyć przed grzybami, owadami, a także przeciwko próchnicy i wymywaniu.
 • V - drewno, które cały czas poddawane jest działaniu wody morskiej. Mowa tutaj o falochronach, kadłubach łodzi, filarach mola, czy cumowiskach. Należy je zabezpieczać przed grzybami, próchnicą, wymywaniem i szkodnikami morskimi.

impregnat do drewna, drewno rodzaje zagrożeń, drewno sposoby leczenia

Jak zabezpieczyć drewno przed zagrożeniami?

Skutki działania brunatnicy, sinicy, czy pleśni można naprawić. Jeżeli jednak dojdzie do zmurszenia drewna, nie da się go uratować. Uszkodzoną część trzeba będzie wyciąć i spalić.

Drewno, na którym pojawił się grzyb należy wyszorować drucianą szczotką i wykorzystać do jego zabezpieczenia specjalne środki grzybobójcze. Kilka warstw powinno wystarczyć, aby problem zniknął.

Aby nie musieć leczyć zakażonego drewna, należy je od razu odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem dla nowego drewna będzie pokrycie go bezbarwnym impregnatem. Doskonale sprawdzi się tutaj Impregnat Extra Drewnochron, który doskonale wnika wgłąb drewna chroniąc je na wiele długich lat.

impregnat do drewna, drewno rodzaje zagrożeń, drewno sposoby leczenia

Przeczytaj także:

Farby do drewna - jak prawidłowo zabezpieczyć surowe drewno?

Jaki wybrać impregnat do drewna?
Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Pozytywnie
pixel