Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest pakiet szybowy w oknie dachowym? Który wybrać?

2021-06-25
Czym jest pakiet szybowy w oknie dachowym? Który wybrać?

Szyby zajmują w oknie około 70% jego powierzchni, a jeśli mowa o oknach tarasowych lub balkonowych - jeszcze więcej. Mając to na uwadze producenci tego typu rozwiązań oferują Klientom coraz cieplejsze i szczelniejsze pakiety szybowe. Zastanawiasz się, co to właściwie jest i jaki wpływ może mieć na użytkowanie Twojego domu? W poniższym wpisie przedstawimy definicję pakietu szybowego, jak również opowiemy o tym, czym są pakiety 2-, 3- i 4-szybowy, czyli te, w które wyposażone są poszczególne okna dachowe z oferty renowa24.pl.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest pakiet szybowy?
  2. Czego spodziewać się po pakiecie 2-szybowym?
  3. Co to jest pakiet 3-szybowy?
  4. Czym jest pakiet 4-szybowy?


okna dachowe, okna 3-szybowe, okna 2-szybowe, okna 4-szybowe

Czym jest pakiet szybowy?

Dziś pojedyncze szyby są reliktem przyszłości, o których pamięta niewiele osób. Obecnie stosowanymi rozwiązaniami są pakiety szybowe, które oddzielono ramką dystansową i wypełniono szlachetnym gazem. Przestrzeń, która oddzielona została wspomnianą ramką, nazywa się komorą. Na rynku dostępne są pakiety dwu-, trzykomorowe. Pakiety szybowe, jakie dostępne są obecnie w oknach dachowych stanowią lepszą ochronę przed utratą ciepła. Ale to nie wszystko. Wpływają również na dźwiękoszczelność, bezpieczeństwo, a także przenikanie światła naturalnego do wnętrza pomieszczenia.

Czego spodziewać się po pakiecie 2-szybowym?

Okna dachowe wyposażone w pakiet dwuszybowy mogą mieć współczynniki przenikania ciepła Uw równy 1 lub 1,1. Oznacza to, że będą spełniać obowiązujące obecnie przepisy. Okazuje się jednak, że tego typu produkty są rzadko kupowane na rynku. Sprzedaż kształtuje się na poziomie 5-8%.

Pakiety dwuszybowe można z powodzeniem wykorzystać w nieogrzewanych pomieszczeniach, ponieważ nie ma jasno określonych wymogów co do ich termoizolacyjności.

okna dachowe, okna 3-szybowe, okna 2-szybowe, okna 4-szybowe

Co to jest pakiet 3-szybowy?

Okna dachowe z pakietem 3-szybowym są bardzo ciepłe. W zależności do szerokości komór, a także rodzaju szkła i zastosowanych w nim powłok, osiągają współczynnik Ug na poziomie między 0,5 do 0,9 W/(m2K). Do najcieplejszych, czyli takich, które mają najniższy współczynnik Ug są pakiety, których komory mają między 16 a 18 mm i posiadają ciepłe ramki dystansowe wykonane z tworzywa sztucznego.

Najcieplejsze pakiety trzyszybowe oraz doskonale izolowane profile są elementami składowymi okien, które posiadają doskonałe parametry termoizolacyjne. Współczynnik U wynosi tutaj poniżej 0,7 W/(m2K). Pakiety trzyszybowe stosuje się także w konstrukcjach okien dachowych, których współczynnik Uw nie przekracza 1,1, czyli takich, jakie spełniają obecnie obowiązujące przepisy. Wszystko za sprawą stosowania profili, które charakteryzują się większą głębokością zabudowy.

Poprzez zaostrzanie przepisów dotyczących termoizolacyjności okien, producenci pogrubiali profile, aby można było zamontować w nich cieplejsze i szersze pakiety trzyszybowe. Do takich profili nie pasują obecnie pakiety dwuszybowe, ponieważ nie tylko nie wyglądają dobrze, ale także ich montaż jest nieekonomiczny. Szersze profile są nowocześniejsze. Co więcej wyposażono je w specjalne przekładki termiczne oraz lepsze uszczelki.

Kiedy warto wybrać okna z pakietem trzyszybowym?

Jeżeli budujesz dom energooszczędny albo pasywny, okna o najwyższej termoizolacyjności to jeden z wymogów, jaki musisz spełnić. Tego typu budynek jest doskonale izolowany, co oznacza, że okna nie mogą być jednym z mostków termicznych, które w tym wypadku są niepożądane. W tym wypadku zaleca się montować przeszklenia, w tym również okna dachowe o współczynniku Ug, który wynosi między 0,8 a 0,9 W/(m2K). W tym wypadku należy również patrzeć na inne parametry okien, które sprawią, że pomieszczenia będą nie tylko jasne, ale również, że przez przeszklenia nie będzie wpadać nadmierna ilość ciepła, która może doprowadzić do przegrzania poddasza.

okna dachowe, okna 3-szybowe, okna 2-szybowe, okna 4-szybowe

Czym jest pakiet 4-szybowy?

Decydując się na okna z pakietem czteroszybowym musisz wiedzieć, że otrzymasz produkt, w którym znajduje się trzykomorowa szyba zespolona, którą zbudowano z czterech tafli szkła. Jest to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na doskonałych parametrach termoizolacyjnych.

Okna wyposażone w cztery szyby są znacznie cieplejsze od swoich dwu- i trzyszybowych poprzedników, dzięki czemu można z powodzeniem zmniejszyć koszty ogrzewania w okresie grzewczym, a także cieszyć się przyjemnym chłodem w letnie dni. Popularność tego typu rozwiązań ciągle rośnie.

Decydując się na tego typu rozwiązanie musisz pamiętać o tym, że wymagają one mocniejszej konstrukcji ramy. Nie da się ukryć, że większa ilość komór to lepsza stabilność okna, warto jednak zwrócić także uwagę na grubość ścianek w profilu.

Nie wiesz, jakie okna wybrać? Zastanawiasz się, który pakiet szybowy wybrać? Nie zwlekaj z decyzją. Skontaktuj się ze specjalistami z renowa24.pl, którzy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

okna dachowe, okna 3-szybowe, okna 2-szybowe, okna 4-szybowe

Przeczytaj także:

Okno dachowe do łazienki – lepsze plastikowe czy drewniane?

Jakie typy okien dachowych dostępne są w sklepie renowa24.pl?Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
wsio ok
pixel