Jakie typy okien dachowych dostępne są w sklepie renowa24.pl?
Komfortowe użytkowanie poddasza to istotna sprawa dla właścicieli mieszkań ze skosami. Aby móc cieszyć się klimatycznymi i funkcjonalnymi wnętrzami, warto wybrać odpowiednie okna dachowe. W ofercie renowa24.pl możesz znaleźć wiele typów produktów. Czym charakteryzują się poszczególne modele? Kiedy się sprawdzą?
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest balkon dachowy?
- Które okna dachowe sprawdzą się do dachów płaskich?
- Jakie okna wybrać do zespoleń?
- Co to są okna klapowo-obrotowe?
- Czym są okna wysokoosiowe (o podwyższonej osi obrotu)?
- Kiedy warto wykorzystać okna obrotowe?
- Czym są i dlaczego warto wybrać okna oddymiające?
- Kiedy należy zastosować wyłaz dachowy?
Czym jest balkon dachowy?
Balkon dachowy, czy inaczej - okno dachowe z balkonem to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala na większy dopływ naturalnego światła, świeżego powietrza i podziwianie zieleni znajdującej się za oknem.
Jaka jest budowa i działanie balkonu dachowego?
Okno dachowe z balkonem jest innowacyjnym rozwiązaniem, gdzie po otwarciu skrzydeł szybowych użytkownik może korzystać z niewielkiego balkonu na poddaszu. Górne skrzydło otwiera się uchylnie do góry, a dolne do przodu. Dzięki temu uzyskujemy dodatkową przestrzeń, która pozwala nam wyjrzeć przez okno.
Balkon dachowy jest bezpieczny dla użytkowników dzięki ochronnym barierkom o odpowiedniej wysokości. Są one zintegrowane z dolnym skrzydłem i wysuwają się podczas uchylania okna, a składają, kiedy okno jest zamykane.
Które okna dachowe sprawdzą się do dachów płaskich?
Okna dachowe do dachów płaskich to rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić doświetlenie pomieszczeń znajdujących się tuż pod dachem. Proponowane okna do dachów płaskich cechuje nie tylko niebanalna estetyka, ale także ponadczasowa funkcjonalność. są one nie tylko zgodne z wszelkimi wymaganiami technicznymi (które od stycznia 2021 zostały zaostrzone), ale również nie straszne im są zmienne warunki atmosferyczne.
Okna dachowe do dachów płaskich to doskonały sposób na wpuszczenie do wnętrz naturalnego światła oraz świeżego powietrza. Produkt ten, w przeciwieństwie do okien fasadowych, które doświetlają tylko obrzeża pokoju, sprawia, że w całym pomieszczeniu jest dużo światła. Co więcej, można je umieścić nad strategicznymi miejscami w domu, jak np. kanapa, miejsce do pracy czy zabawy. Co więcej, okna dachowe do dachów płaskich zapewniają efektywną wentylacją pomieszczenia. Jak zatem widać, jest to doskonała alternatywa dla osób, które cenią sobie praktyczne i niebanalne rozwiązania.
Jakie okna wybrać do zespoleń?
Jedno okno dachowe nie zawsze jest w stanie doświetlić całe poddasze mieszkalne. Wiele osób szuka nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, takich jak okna dachowe do zespoleń. Jednym ze sposobów takiego montażu okien dachowych jest ułożenie ich obok siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik ma nie tylko poczucie przestrzeni, ale także poprawia komfort użytkowania pomieszczenia, w którym zespolono okna.
Okna do zespoleń powinny być wykonane z tego samego materiału. Chodzi tutaj nie tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o praktyczne. Te same okna identycznie będą współpracowały z dachem, reagowały na zmiany temperatury, czy wilgotność powietrza.
W zależności od tego, czy wybierzesz okna do zespoleń, które umieścisz obok siebie, czy nad sobą, pamiętaj, aby w pierwszym wypadku miały tę samą wysokość, a w drugim tę sama szerokość.
Do zespoleń można wykorzystać prawie wszystkie rodzaje okien dachowych. Doskonale sprawdzą się tutaj produkty wysokoosiowe, obrotowe, uchylne, balkonowe, czy kolankowe. W zespoleniach można także wykorzystać elementy nieotwierane, które zapewnią dodatkowy dopływ światła, jednak nie podniosą znacznie kosztu wykonania zespolenia. Takie elementy doskonale sprawdzają się na samym dole, gdzie nie ma ścianki kolankowej. Z powodzeniem można je także wykorzystać w górnej części.
Co to są okna klapowo-obrotowe?
Okna klapowo-obrotowe to produkty najnowszej generacji, które posiadają dwie podstawowe funkcje oddzielone od siebie - możliwość otwarcie skrzydła obrotowo lub uchylnie. Taki sposób obsługi sprawia, że okno jest stabilniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu.
Funkcja uchylna okna w zakresie od 0 do 35° sprawia, że bez problemy można podejść do okna, kiedy to jest otwarte. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa przestrzeń użytkową produktu.
Chcąc zmienić sposób otwierania, wystarczy wykorzystać specjalny przełącznik, który umieszczony jest w połowie wysokości ościeżnicy. Element jest dostępny dla użytkownika po otwarciu skrzydła.
Istotny dla użytkownika może być także fakt bezproblemowego utrzymania czystości. Wszystko za sprawą możliwości odwrócenia skrzydła o 180° i zablokowania go dzięki specjalnej zasuwce.
Kiedy warto wykorzystać okna obrotowe?
Okna obrotowe to najczęściej spotykane rodzaje okien, szczególnie na poddaszach mieszkalnych. Jest to wygodna alternatywa dla okien uchylnych. Ich dużą zaletą jest to, że bez problemu można je umyć z obu stron.
Połaciowe okna obrotowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz doświetlić pomieszczenia na poddaszu, czy też zniwelować nagrzewanie się pomieszczeń (dzieje się tak przez różny kąt padania promieni słonecznych). Produkt ten można montować w dachach, których kąt nachylenia wynosi między 15 a 90°. Dzięki temu stają się produktem uniwersalnym, który sprawdzi się w większości domów.
Jakie rodzaje okien obrotowych wyróżnia się na rynku?
Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów okien obrotowych (dzieli się je ze względu na oś obrotu, czy wykorzystanie różnych technologii):
- klasyczne - gdzie oś obrotu znajduje się na środku okna. Produkty te obracają się o 180°.
- wysokoosiowe - doskonale doświetlają i umożliwiają wietrzenie. Dzięki wyższej osi obrotu są doskonałą alternatywą dla wysokich osób.
- uchylno-obrotowe - umożliwiają duży kąt widzenia.
- panoramiczne - są dużych rozmiarów i umożliwiają wyjście na dach. Nie sprawiają problemów podczas pielęgnacji.
Czym są i dlaczego warto wybrać okna oddymiające?
Okna oddymiające pełnią szczególną rolę w naszych domach. Dzięki nim znacznie poprawia się komfort użytkowania poddasza i jego bezpieczeństwo. Jeżeli dobrze dobierzesz okna oddymiające, staną się one elementami systemy grawitacyjnej wentylacji. Co więcej, w razie potrzeby pozbędziesz się dymu i toksycznych oparów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu domowników.
Oferta okien oddymiających jest niezwykle bogata, dzięki czemu doskonale funkcjonują zarówno w zabudowie indywidualnej, jak i jako elementy, które wkomponowano w aluminiowe fasady.
Decydując się na okna oddymiające warto sprawdzić, czy są zgodne z wymaganiami zharmonizowanej normy EN 12101-2:2003.
Kiedy należy zastosować wyłaz dachowy?
Wyłaz dachowy umożliwia bezpieczne wyjście na dach. Powinien być zawsze zlokalizowany przy kominie, dzięki czemu bez problemu można wykonać na dachu wszelkie naprawy, konserwacje, czy wyczyścić komin.
Wyłaz dachowy to element, który jest niezbędny, jeśli chodzi o spełnienie wymogów przeciwpożarowych, ponieważ jest to najszybsza droga ewakuacji. Nic zatem dziwnego, że montaż wyłazu dachowego powinien być wpisany w każdy projekt budowlany.
Decydując się na wyłaz dachowy pamiętaj, że na rynku można dostać dwa rodzaje wyłazów:
- ciepły;
- zimny.
Choć główną funkcją wyłazu jest umożliwienie wyjścia na dach, wiele produktów zostało wzbogaconych o dodatkowe, takie jak doświetlenie strychu, czy wietrzenie pomieszczenia. W standardowych wyłazach dachowych można delikatnie uchylić klapę, dzięki czemu w prosty sposób da się przewietrzyć pomieszczenie. Uniwersalne wyłazy najczęściej montuje się na nieogrzewanych strychach.
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań mogą okazać się okna wyłazowe. Stanowią one nowoczesne połączenie wyłazu dachowego i okna połaciowego.
Poznałeś już wszystkie typy okien dachowych, jakie oferuje sklep renowa24.pl. Jeżeli nie wiesz, który będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Dzięki wiedzy i doświadczeniu pomogą dobrać najlepsze rozwiązania.
Przeczytaj także:
Co to jest wyłaz dachowy i jaką pełni funkcję?
Jak wybrać najlepsze okna dachowe obrotowe - 3 porady
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.