Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać odpowiedni komin do Twojego domu?

2021-10-06
 Jak dobrać odpowiedni komin do Twojego domu?

 

 

Wybór odpowiedniego komina do domu jednorodzinnego może spowodować wiele dylematów. Od właściwego systemu kominowego zależy nasze bezpieczeństwo i komfort cieplny w domu. Specjalnie dla Was eksperci z renowa24.pl dzielą się swoją wiedzą na temat wyboru kominów. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej!

 

 

  

 

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są zadania komina
 2. Jakie są rodzaje kominów
 3. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze komina
 4. O odbiorze i konserwacji komina

 

Zadania komina

Głównym zadaniem komina jest odprowadzanie produktów spalania z pieców, kotłów, kominków, podgrzewaczy wody na gaz a także usuwanie z domu zanieczyszczonego powietrza, czyli system wentylacji grawitacyjnej. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej budowa komina nie zawsze jest konieczna.

Stosuje się różne przewody kominowe w zależności od produktów spalania:

 • Przewody spalinowe odprowadzają produkty spalania paliw ciekłych, gazowych oraz oleju opałowego.
  Porada eskperta z renowa24.pl: W wyniku skraplania się pary wodnej ze spalin, łączy się ona ze związkami chemicznymi i w ten sposób powstają kwasy. Z tego powodu zalecane jest, żeby przewody spalinowe były odporne na działanie kwasów.
 • Przewody dymowe odprowadzają dym wraz z gazem i cząstkami stałymi oraz produkty spalania paliw stałych.
  Porada eksperta z renowa24.pl: Przewodu dymowe nie muszą być aż tak odporne na działanie kwasów. Wysoka temperatura dymu sprawia, że przewody muszą być odporne na jej działanie.
 • Przewody wentylacyjne odpowiadają za odprowadzanie powietrza, które temperatura jest zbliżona do pokojowej.
  Porada eksperta z renowa24.pl: Przewody wentylacyjne muszą być stworzone z niepalnego i szczelnego materiału. Ważne jest, żeby powietrze się ochładzało. Natomiast przewody wentylacyjne, które są poza obszarem mieszkalnym muszą być ochronione cegłą, ociepleniem lub pustakami.
dom z zewnętrznym kominem

Rodzaje kominów

Zapoznaj się z poniższymi akapitami na temat rodzajów kominów

Kominy murowane z metalowym wkładem

Są to kominy, które możesz spotkać najczęściej. Jednak teraz tracą one na swojej popularności. Najlepiej współpracują z kotłami na koks, węgiel, otwartymi kominkami, piecami i kuchniami kaflowymi

Kominy murowane ze stalowym wkładem buduje się w następujący sposób:

 • Najpierw wznosi się obudowę z pustaków lub cegieł. Dopiero później wsuwa się wkład komina.

Efekt spalania to duża ilość dymu o wysokiej temperaturze, która powoduje szybkie nagrzewanie się komina. Kominy ze stalowym wkładem odprowadzają również spaliny z kotłów olejowych, gazowych oraz kondensacyjnych. Pamiętajcie, żeby w przypadku kominków i kotłów na paliwa musicie wyposażyć się w żaroodporną stal z grubej blachy.

Kominy ceramiczne

Są zbudowane z elementów wkładu wewnętrznego, które są połączone kitem lub zaprawą. Kolejnym elementem budowy jest odpowiednia izolacja oraz obudowanie go keramzyto-betonowymi bloczkami. 

Kominy ceramiczne są zalecane dla nowoczesnych systemów grzewczych. Mogą być budowane na zewnątrz jak i wewnątrz domu.

System ceramiczny z prefabrykatów:

System kominowy może być również osobną konstrukcją. Z tego powodu istnieje możliwość zbudowania komina wolnostojącego. Jest on złożony z:

 • wkładu z ceramiki szamotowej lub wkładu z kamionki kwasoodpornej
 • obudowy z lekkiego betonu
 • w przypadku kominów zewnętrznych należy zamontować również odpowiednią izolację.

Kominy ceramiczne mają za zadanie odprowadzanie dymu i spalin. Na rynku możesz spotkać również kominy z kanałami wentylacyjnymi oraz systemy z przewodami powietrzno-spalinowymi, które są przeznaczone do turbo kotłów z zamkniętą komorą spalania.

murowane kominy na dachu

Kryteria wyborów kominów

Przy wyborze odpowiedniego komina do Twojego domu weź pod uwagę następujące kryteria:

 • materiał wykonania - musi być on zgodny z normami. Materiał powinien być: niepalny oraz spełniający normy dotyczące badań ogniowych. Stalowe kominy np. oraz ceramiczne np. spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.
 • certyfikat - wszystkie systemy kominowe muszą być zgodne z oświadczeniem producenta. Komin powinien być oznakowany europejskim symbolem CE lub polskim odpowiednikiem B.
 • Wybór w kolejności - najpierw wybierz urządzenie grzewcze a następnie komin. Ta zasada dotyczy każdego rodzaju pieca i typu paliwa. Ważne jest, żeby komin był dopasowany do mocy kotła. To z kolei wpływa na przekrój komina. Im wyższa moc, tym też jego średnica. 
 • Projekt komina - Najlepiej zleć go fachowcom, którzy odpowiednio zaprojektują wysokość i średnicę komina. Właściwie zaprojektowany system kominowy zapewni właściwy ciąg.
wysokie kominy na dachu budynku

Odbiór i konserwacja komina

Nie możesz rozpocząć korzystania z komina bez odbioru kominiarskiego. Fachowiec musi sprawdzić, czy komin został zbudowany zgodnie z projektem. Oprócz tego sprawdzi:

 • drożność przewodów
 • wloty i wyloty
 • ciąg systemu komina
 • stan techniczny systemu kominowego
 • zgodność materiałów z dokumentami technicznymi.

Pamiętaj, żeby zadbać o regularne wizyty kominiarza w Twoim domu po odbiorze technicznym komina. Powinny one się odbywać przynajmniej raz w roku. Dodatkowo wszystkie przewody spalinowe i dymowe muszą być czyszczone. Przewody spalinowe 2 razy w roku a przewody dymowe 4 razy.

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z ofertą kominów na renowa24.pl!Autor: Marta Bratuś

 
Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel