Jak powinny wyglądać i jak często należy robić przeglądy kominiarskie?
Kontrola istniejących przewodów kominowych jest niezwykle ważna. Dlatego jeśli jesteś właścicielem domu, nie możesz o niej zapominać. Nie wiesz co ile powinno się ją przeprowadzać i jak ma wyglądać? Kto powinien ją przeprowadzić i jakie są konsekwencje, jeśli jej zaniechasz? Pytań rodzi się wiele, dlatego w dzisiejszym wpisie poruszmy najważniejsze kwestie, które mamy nadzieję Cię uspokoją.
Z artykułu dowiesz się:
- co jaki czas wg obowiązującego prawa należy przeprowadzać przegląd kominiarski
- jakie są konsekwencje braku wykonania przeglądu kominiarskiego
- jak powinien wyglądać dobrze przeprowadzony przegląd kominiarski
Co jaki czas wg obowiązującego prawa należy przeprowadzać przegląd kominiarski?
Częstotliwość wykonywania przeglądu kominiarskiego określa art. 62 Ustawy z dnia 7.07.1994 - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z zm.). W myśl tych przepisów właściciel budynku lub jego zarządca musi poddawać przeglądom kominiarskim wszystkie przewody (kominowe, dymowe, wentylacyjne, spalinowe) przynajmniej raz w roku. Mowa tutaj o sprawdzeniu ich stanu technicznego. Tego rodzaju kontrola powinna być przeprowadzona wyłącznie przez osobę, która:
- posiada uprawnienia mistrza kominiarskiego i ale do Korporacji Kominiarz Polskich;
- osobę, która posiada uprawnienia budowlane o określonej specjalności.
Jeśli okaże się, że wspomniane przewody są uszkodzone lub nie są drożne, właściciel lub zarządca budynku zostanie zobowiązany do ich naprawienia na własny koszt.
Jakie są konsekwencje braku wykonania przeglądu kominiarskiego?
Jeżeli nie przeprowadzisz przynajmniej raz w roku przeglądu kominiarskiego, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może ukarać Cię mandatem w wysokości do 500 zł.
Kiedy dojdzie do przeglądu komina, fachowcy sprawdzają również, czy właściciel zastosował się do zaleceń, jakie zostały wydane podczas poprzedniej kontroli. Jeśli ponownie zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości w realizacji wspomnianych zaleceń pokontrolnych, właściciel będzie musiał je jak najszybciej usunąć.
Jak powinien wyglądać dobrze przeprowadzony przegląd kominiarski?
Częstotliwość czyszczenia kominów reguluje par. 34 Rozporządzenia Ministra Spraw wewnętrznych i administracji, które weszło w życie 7 czerwca 2010 roku i reguluje ochronę przeciwpożarową budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym dokumentem, czyszczeniu powinny zostać poddane wszystkie przewody znajdujące się w systemie kominowym.
Najczęściej, bo aż 4 razy w roku, kontrolę powinno przeprowadzać się w domach, w których do ogrzania pomieszczeń wykorzystuje się węgiel, drewno lub inne paliwa stałe. Dwa razy do roku czyści się przewody w systemach, które opala się olejem, gazem lub innym paliwem ciekłym.
W domach wielorodzinnych przegląd i czyszczenie kominów powinny przeprowadzać osoby, które są co najmniej czeladnikami kominiarskimi lub posiadają uprawnienia
budowlane. W domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele.
Warto mieć na uwadze, że jeśli dojdzie do zaniedbania tego obowiązku, właściciel budynku może zostać ukarany grzywną do 5 tysięcy złotych, którą nakłada się w postępowaniu sądowym, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia. W porównaniu do tego, że przez nieczyszczony i niesprawdzany komin może dość do pożaru i zatrucia domowników, wspomniana wyżej kara nie jest surowa.Na uwagę zasługuje również fakt, że jeśli właściciel ubezpieczył swój dom na wypadek pożaru, a nie jest w stanie udowodnić, że regularnie robił przeglądy kominiarskie i czyścił przewody kominowe, nie może liczyć na wypłatę odszkodowania za straty, jakie poniósł.
Buduj i remontuj razem z nami!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.