Jak i kiedy wybierać komin do kominka?

Kominek jest marzeniem wielu osób, które budują swój wymarzony dom. Warto jednak mieć na uwadze, aby to bazujące na ogniu źródło ciepła, aby spełniło w 100% swoje zadanie, musi być prawidłowo podłączone do komina. Jaki komin wybrać? Gdzie go umiejscowić? Czy kominek musi mieć osobny przewód kominowy?
Posiadanie kominka wymaga od właściciela domu poczynienia odpowiednich kroków, jeśli chodzi o dobór i budowę komina. Okazuje się bowiem, że osoby, które chcą mieć ten produkt grzewczy w swoim domu, muszą wybudować dla niego osobny przewód kominowy i dostosować go do wielkości paleniska. Co jeszcze warto wiedzieć na temat komina przystosowanego do obsługi kominka?
Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu - jak i kiedy wybierać komin do kominka?:
Wymiary komina mają ogromne znaczenie
Aby móc w domu zamontować kominek, należy specjalnie dla niego wykonać odpowiedni przewód kominowy. Wymiary, jakie powinien mieć określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Inne wymogi zawiera norma PN-89/B10425. We wspomnianym dokumencie można odnaleźć m.in. informację minimalnym polu przekroju komina. Zawarto w niej informację, że minimalna średnica murowanych przewodów kominowych dla kominka powinno wynosić 14 cm. Jeżeli natomiast chodzi o kominy stalowe, ta średnica może być nieco mniejsza i wynosić 12 cm.

Jaka powinna być wysokość komina?
Aby komin był skuteczny i bezpieczny, musi mieć odpowiednią wysokość. Podłączając go do kominka lub wolnostojącego pieca kominowego, zwanego kozą, aby dym był skutecznie odprowadzany na zewnątrz, wysokość komina powinna wynosić 4 m, jeżeli średnia komina jest równa średnicy króćca wylotu dymu z pieca lub wkładu. Wspomniane 4 metry to długość komina od czopucha do wylotu spalin. Aby mieć pewność, że komin będzie bezpieczny, wybierając odpowiedni produkt, warto kierować się następującymi zależnościami:
- kominek zamknięty, w którym palenisko działa jedynie, kiedy drzwiczki są zamknięte — należy wybrać przewód okrągły, którego średnica wynosi 15,3 cm lub prostokątny przewód kominowy o powierzchni 250 cm2;
- kominek zamknięty, w którym dopuszczone jest otwarcie drzwiczek podczas palenia — tutaj sprawdzi się przewód okrągły, którego średnica wynosi 20 cm lub prostokątny przewód kominowy o powierzchni 400 cm2;
- kominek otwarty — podobnie jak w powyższej propozycji należy w tym wypadku wybrać przewód okrągły, którego średnica wynosi 20 cm lub prostokątny przewód kominowy o powierzchni 400 cm2.

Decydując się na budowę kominka w nowym domu, dobrze jest mieć na uwadze powyższe wytyczne. Jeśli jednak chcesz zbudować kominek w istniejącym już domu, w którym istnieje wolny przewód kominowy, do którego mógłbyś go podłączyć, poproś najpierw kominiarza o sprawdzenie drożności i wydanie opinii na temat jego stanu technicznego. W wielu wypadkach okazuje się bowiem, że stare kominy nie nadają się do podłączenia kominka. Jeżeli jednak komin jest w dobrym stanie i posiada wskazany wyżej przekrój, można go przystosować do odprowadzania spalin z kominka poprzez tzw. „koszulkowanie”. Całość operacji polega na kupnie u producentów systemów kominowych specjalnej rury ze stali kwasoodpornej i umieszczenie jej w przewodzie kominowym. Warunkiem możliwości przeprowadzenia takiego działania są odpowiednie wymiary komina, które wynoszą minimum 14x14 cm lub mają średnicę co najmniej 15 cm.
Komin vs kominek — jak usytuować je względem siebie?
Zanim zaczniecie budować nowy komin, sprawdźcie w przepisach, gdzie powinien być usytuowany. Jest to niezwykle istotne, jeśli chodzi o wytworzenie prawidłowego ciągu. Komin przeznaczony pod odprowadzanie spalin z kominka może być usytuowany tuż nad nim, za nim lub obok niego. Aby jednak zadbać o jak najmniejsze straty ciepła, warto umieścić komin tuż nad kominkiem. Fachowcy jednak najczyściej budują przewód za lub obok kominka.

Budowa komina — o czym należy pamiętać?
Budując komin, poza położeniem należy dodatkowo uwzględnić jego odległość pomiędzy jego ściankami a materiałami łatwopalnymi. Przepisy jasno określają, że wnętrze ścianki nie może być bliżej, niż 16 cm. Aby mieć pewność, że ta zależność zostanie spełniona, warto wybrać kompletny system kominowy Schiedel lub innego doświadczonego producenta, który jasno określi w instrukcji, jak prawidłowo zamontować komin.
Kolejną rzeczą, o której nie można zapominać, jest prawidłowe usytuowanie wylotu spalin. Ten musi znajdować się co najmniej 60 cm nad kalenicą, jeżeli mówimy o dachu płaskim (którego kąt nachylenia nie przekracza 12°) oraz o dachu stromym, pokrytym materiałem łatwopalnym. np. gontem. Jeśli dach został pokryty niepalnymi produktami, odległość końca komina od kalenicy może wynieść 30 cm.
Czym powinien charakteryzować się komin przeznaczony do kominka?
Trwałość komina to podstawowa cecha, którą powinien charakteryzować się każdy komin. Aby tak się stało w przypadku przewodu przeznaczonego do odprowadzania spalin z kominka, powinien on mieć poniższe cechy:
- odporny na wysokie temperatury — temp. dymu z kominka wynosi ok. 400°C, a jeśli zapalą się sadze, może dojść nawet do 1000°C. Najlepiej zatem, aby wybierać komin stalowy lub ceramiczny;
- szczelny — każdy element przewodu kominowego musi być ze sobą dokładnie połączony. W tym wypadku należy pamiętać o tym, że rura, którą umieszcza się w czopuchu musi być tak podłączona, aby mogła swobodnie zmieniać długość pod wpływem zmian temperatury;
- komin powinien być na całej długości prowadzony pionowo, dzięki temu możliwe jest wytworzenie idealnego ciągu;
- musi mieć odpowiednią średnicę — minimum 15 cm lub wymiary 14x14 cm;
- powinien mieć wyczystkę, czyli otwór umożliwiający czyszczenie komina;
- jeżeli istnieją problemy z ciągiem, komin powinno wyposażyć się w nasadę kominową.
![]() |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.