Wyciszenie okna dachowego – na co zwrócić uwagę?
Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby w ich domu panowała kojąca cisza. To nic dziwnego, ponieważ na co dzień zewsząd otaczają nas hałasy, które słyszymy w pracy, na dworze czy nawet podczas spaceru, który niejako powinien nas relaksować. Aby sobie to wszystko wynagrodzić, możemy zwrócić uwagę na okna dachowe, które mamy zamiar zamontować. Ich odpowiednie wyciszenie prowadzi do odizolowania nas od męczących hałasów. Warto więc wybierać takie modele okien dachowych, które posiadają najlepsze parametry dotyczące izolacji akustycznej.
Z artykułu dowiesz się:
- na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas zakupu okien dachowych?
- jak konstrukcja okna wpływa na jego izolację akustyczną
- dlaczego prawidłowy montaż okna jest bardzo ważny dla izolacji akustycznej
- jakie akcesoria pozwalają na lepszą izolację akustyczną poddasza
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas zakupu okien dachowych?
Parametrem, który zwraca największą uwagę podczas wyboruokien dachowych, jest jego izolacja termiczna. Wynika to z faktu, że każdy z nas chce, aby w jego domu było ciepło oraz aby nie dochodziło do powstawania mostków termicznych. Współczynnik przenikania ciepła oznaczany jest jako Uw, a jego wartość świadczy o izolacji cieplnej całego okna, a nie tylko szyb, o czym należy pamiętać, aby nie dać się wprowadzić w błąd podczas zakupu. W standardowych oknach wartość ta wynosi 1,1 W/ m2k. Okna energooszczędne posiadają obniżoną wartość do 0,8 W/m2k. Od tego, jaki współczynnik przenikania ciepła posiada dane okno, zależą nasze rachunki za ogrzewanie.
Istotnym, z punktu widzenia izolacji akustycznej, jest wskaźnik RW. Im wyższą wartość on posiada, tym lepszą izolacją akustyczną możemy się cieszyć. Standardowe okna posiadają dziś współczynnik Rw na poziomie 30 dB. Oznacza to, że redukują one hałasy pochodzące z zewnątrz o 30 dB. Okna dachowe mogą posiadać jednak redukować hałasy nawet do 51 dB. Wybierają je osoby, mieszkające np. przy lotniskach, lub w innych miejscach narażonych na duże natężenie hałasu. Takie okna wyposażone są w specjalne szyby klejone warstwowe.
Podczas wyboru odpowiednich okien, warto zwrócić również uwagę na współczynnik g, który określa, ile światła słonecznego dostanie się do naszego pomieszczenia. Jego wartość jest ściśle powiązana z rodzajem przeszklenia i kształtuje się w następujący sposób:
- okno szklone pojedyńczo – 85%;
- szklone podwójnie – 75%;
- potrójnie – 70%;
- szklone podwójnie z powłoką selektywną – 67%,
- szklone potrójnie z powłoką selektywną – 50%.
Izolacja akustyczna a system konstrukcji okna
Konstrukcja okna ma niebagatelny wpływ na jego izolację akustyczną. Jeśli zależy nam na wysokiej izolacji akustycznej, powinniśmy kupić modele okien, wyposażone w dźwiękochłonne szyby. Różnią się one od standardowych rodzajów przeszkleń tym, że są po prostu grubsze. Najczęściej stosuje się tu szyby zespolone lub składowe.
Rola przeszklenia jest bardzo ważna w przypadku odpowiedniej izolacji akustycznej. Należy jednak pamiętać, że oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę również takie elementy jak: materiał, z którego są wykonane profile, jakie uszczelki są przypisane do okna dachowego oraz ważny jest również prawidłowy montaż. Pamiętajmy, że nawet najlepsze pakiety szybowe nie uchronią nas przed hałasem, jeśli nie zostaną spełnione wymienione wcześniej warunki.
Zadbaj o poprawny montaż okien dachowych
Okno dachowe musi być zamontowane w odpowiedni sposób. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, możemy narazić się na brak odpowiedniej izolacji akustycznej, nawet jeśli wybierzemy najlepsze pod tym względem okna dachowe. Do prac montażowych należy podchodzić z dużą dozą uważności, wybierając najlepsze materiały montażowe. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do naszych umiejętności, zlećmy tę pracę fachowcom. To prawda, że producenci okien zawsze załączają instrukcję, jak krok po kroku zamontować okno dachowe. Jednak dla osób, które nigdy nie podejmowały się tego typu prac, może to być zbyt ryzykowne.
Markizy i rolety – dodatkowe akcesoria niwelujące hałasy z zewnątrz
Wybór odpowiednich okien dachowych oraz ich poprawny montaż to bezsprzecznie dwa najważniejsze elementy, dzięki którym możemy zadbać o odpowiednią izolację akustyczną w naszym domu. Jednak powinniśmy wziąć pod uwagę również dodatkowe akcesoria, które pomogą bardziej wyciszyć poddasze:
- markiza – wielu osobom może wydawać się, że zadaniem markizy jest tylko ochrona przed słońcem. To oczywiście prawda, ale tylko częściowo. Na rynku dostępne jest rozwiązanie, pozwalające również zadbać o lepszą izolację akustyczną poddasza. Chodzi o markizę AMZ oferowaną przez firmę Fakro. Dzięki temu, że produkt ten jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, może być użytkowany również podczas deszczu. Sprawia to, że ciężkie krople nie będą odbijały się od okna, a właśnie od markizy;
- rolety zewnętrzne – nie od dziś wiadomo, że rolety zewnętrze są dodatkową możliwością wygłuszenia poddasza. Nie dość, że świetnie ochronisz poddasze przed nadmiernymi promieniami słonecznymi i będziesz mógł kompletnie je zaciemnić, to dodatkowo wyciszysz dźwięki pochodzące z zewnątrz. Koniecznie zapoznaj się z ofertą rolet zewnętrznych od marki Velux, dzięki którym możesz wyciszyć pomieszczenie o kolejne 10 dB.
Jak widać, aby utrzymać odpowiednią izolację akustyczną w swoim domu, należy spełnić szereg warunków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby już niedługo móc cieszyć się możliwością spokojnego spędzania czasu w swoim domu.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.