Jak wygładzić tynk cementowo — wapienny?
Choć tynk cementowo — wapienny jest jednym z chętniej wybieranych produktów, należy mieć na uwadze, że chcąc mieć idealnie gładkie ściany, należy go odpowiednio wygładzić. Jak to zrobić dobrze? Jakich produktów użyć? Odpowiedź na te pytania z pewnością pomoże niejednemu inwestorowi indywidualnemu sprostać temu niełatwemu zadaniu.
Zanim wybierze się odpowiednią gładź szpachlową, która pomoże w ujarzmieniu tynków cementowo — wapiennych, warto zastanowić się nad tym, w jakich pomieszczeniach kładzie się ten rodzaj materiału. Najczęściej można je spotkać w miejscach suchych, które są narażone na zwiększoną wilgotność, takich jak łazienki lub kuchnie, a także tych pomieszczeniach, gdzie nietrudno jest o uszkodzenia mechaniczne — garaże, klatki schodowe, czy korytarze. Warto również mieć na uwadze, że tynk cementowo — wapienny doskonale wyrównuje duże krzywizn. Niemniej jednak ma chropowatą powierzchnię, którą trzeba wygładzić, jeśli chce się, aby pomieszczenie wyglądało estetycznie.
Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jak wygładzić tynk cementowo-wapienny:
Jaka gładź sprawdzi się na tynku cementowo — wapiennym?
Zastanawiając się nad odpowiedzią na powyższe pytanie, warto mieć na uwadze, że w tym wypadku sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj gładzi. To, którą zastosuje właściciel budynku, w dużej mierze zależy od tego, jakie preferencje ma inwestor indywidualny, a także — w jakich pomieszczeniach będzie trzeba ją nałożyć. Wybierając produkt, należy pamiętać, że na rynku są sypkie gładzie szpachlowe, jak również gotowe do nakładania produkty. Jeśli chodzi natomiast o skład, można wyróżnić gładzie gipsowe, gładzie polimerowe, wapienne oraz mieszanki gipsowo — polimerowe.
Zgodnie z zasadami
Odpowiadając sobie na pytanie jak wygładzić tynk cementowo — wapienny, warto mieć na uwadze, że zawsze trzeba kierować się zasadami, które pozwolą szybko i sprawnie wykonać zadanie. A jeśli o nie chodzi, należy kierować się poniższymi etapami:
- prawidłowe przygotowanie podłoża do gipsowania — tutaj najważniejsze jest, aby powierzchnie były czyste, suche i nieprzemarznięte. Należy także pamiętać o tym, aby było stabilne, ponieważ nakładanie gładzi na odpadające kawałki muru mija się z celem.
- jeżeli właściciel budynku nie wybrał gotowej masy gipsowej, przyszedł czas na jej przygotowanie. Proszek należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu — wsypać do wody suchą mieszankę i odczekać około 5 minut. Warto przy tym pamiętać, że jedna porcja powinna starczyć na około 40 minut pracy. Rozrobienie większej ilości nie ma sensu, ponieważ gładź zacznie tężeć i nie będzie można jej nałożyć na ściany.
- gipsowanie rozpoczyna się od sufitu — aby mieć pewność, że zaprawa dobrze przyklei się do powierzchni, gipsowanie należy rozpocząć, kiedy temperatura w pomieszczeniu nie będzie niższa niż 5°C. Produkt nanosi się gładką pacą, najczęściej jednowarstwowo.
- gipsowanie wnęk drzwiowych i okiennych — aby mieć pewność, że gipsowanie wspomnianych elementów przyniesie zamierzony efekt, narożniki należy wzmocnić specjalnymi kątownikami aluminiowymi. Ich mocowanie polega na wtopieniu w świeżą masę, a następnie, kiedy ta zastygnie, zaszpachlowaniu.
- przyszedł czas na gipsowanie ścian — tutaj zasady są podobne, jak przy sufitach. Gładź nanosi się pacą nierdzewną. Generalnie nanosi się jedną warstwę, jeśli jednak właściciel zdecydował się na samodzielne gipsowanie i robi to pierwszy raz, może nanieść kilka warstw, pamiętając przy tym, aby każda kolejna był o wiele cieńsza od poprzedniej.
- szlifowanie ścian — po wyschnięciu gładzi, przyszedł czas na jej szlifowanie, które należy wykonać, jeśli okaże się, że gładź jest nierówna. Wówczas należy przeszlifować ją papierem ściernym o grubości 100, a następnie 180. Można także wykorzystać do tego zadania specjalną szlifierkę.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.