Jak wygładzić tynk cementowo — wapienny?

2020-02-18
Jak wygładzić tynk cementowo — wapienny?

Choć tynk cementowo — wapienny jest jednym z chętniej wybieranych produktów, należy mieć na uwadze, że chcąc mieć idealnie gładkie ściany, należy go odpowiednio wygładzić. Jak to zrobić dobrze? Jakich produktów użyć? Odpowiedź na te pytania z pewnością pomoże niejednemu inwestorowi indywidualnemu sprostać temu niełatwemu zadaniu.

Zanim wybierze się odpowiednią gładź szpachlową, która pomoże w ujarzmieniu tynków cementowo — wapiennych, warto zastanowić się nad tym, w jakich pomieszczeniach kładzie się ten rodzaj materiału. Najczęściej można je spotkać w miejscach suchych, które są narażone na zwiększoną wilgotność, takich jak łazienki lub kuchnie, a także tych pomieszczeniach, gdzie nietrudno jest o uszkodzenia mechaniczne — garaże, klatki schodowe, czy korytarze. Warto również mieć na uwadze, że tynk cementowo — wapienny doskonale wyrównuje duże krzywizn. Niemniej jednak ma chropowatą powierzchnię, którą trzeba wygładzić, jeśli chce się, aby pomieszczenie wyglądało estetycznie.

tynk, tynk cementowo wapienny

Jaka gładź sprawdzi się na tynku cementowo — wapiennym?

Zastanawiając się nad odpowiedzią na powyższe pytanie, warto mieć na uwadze, że w tym wypadku sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj gładzi. To, którą zastosuje właściciel budynku, w dużej mierze zależy od tego, jakie preferencje ma inwestor indywidualny, a także — w jakich pomieszczeniach będzie trzeba ją nałożyć. Wybierając produkt, należy pamiętać, że na rynku są sypkie gładzie szpachlowe, jak również gotowe do nakładania produkty. Jeśli chodzi natomiast o skład, można wyróżnić gładzie gipsowe, gładzie polimerowe, wapienne oraz mieszanki gipsowo — polimerowe.

tynk, tynk cementowo wapienny

Zgodnie z zasadami

Odpowiadając sobie na pytanie jak wygładzić tynk cementowo — wapienny, warto mieć na uwadze, że zawsze trzeba kierować się zasadami, które pozwolą szybko i sprawnie wykonać zadanie. A jeśli o nie chodzi, należy kierować się poniższymi etapami:

tynk, tynk cementowo wapienny

  1. prawidłowe przygotowanie podłoża do gipsowania — tutaj najważniejsze jest, aby powierzchnie były czyste, suche i nieprzemarznięte. Należy także pamiętać o tym, aby było stabilne, ponieważ nakładanie gładzi na odpadające kawałki muru mija się z celem.
  2. jeżeli właściciel budynku nie wybrał gotowej masy gipsowej, przyszedł czas na jej przygotowanie. Proszek należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu — wsypać do wody suchą mieszankę i odczekać około 5 minut. Warto przy tym pamiętać, że jedna porcja powinna starczyć na około 40 minut pracy. Rozrobienie większej ilości nie ma sensu, ponieważ gładź zacznie tężeć i nie będzie można jej nałożyć na ściany.
  3. tynk, tynk cementowo wapienny

  4. gipsowanie rozpoczyna się od sufitu — aby mieć pewność, że zaprawa dobrze przyklei się do powierzchni, gipsowanie należy rozpocząć, kiedy temperatura w pomieszczeniu nie będzie niższa niż 5°C. Produkt nanosi się gładką pacą, najczęściej jednowarstwowo.
  5. gipsowanie wnęk drzwiowych i okiennych — aby mieć pewność, że gipsowanie wspomnianych elementów przyniesie zamierzony efekt, narożniki należy wzmocnić specjalnymi kątownikami aluminiowymi. Ich mocowanie polega na wtopieniu w świeżą masę, a następnie, kiedy ta zastygnie, zaszpachlowaniu.
  6. przyszedł czas na gipsowanie ścian — tutaj zasady są podobne, jak przy sufitach. Gładź nanosi się pacą nierdzewną. Generalnie nanosi się jedną warstwę, jeśli jednak właściciel zdecydował się na samodzielne gipsowanie i robi to pierwszy raz, może nanieść kilka warstw, pamiętając przy tym, aby każda kolejna był o wiele cieńsza od poprzedniej.
  7. szlifowanie ścian — po wyschnięciu gładzi, przyszedł czas na jej szlifowanie, które należy wykonać, jeśli okaże się, że gładź jest nierówna. Wówczas należy przeszlifować ją papierem ściernym o grubości 100, a następnie 180. Można także wykorzystać do tego zadania specjalną szlifierkę.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel