Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wygładzić tynk cementowo — wapienny?

2021-03-12
Jak wygładzić tynk cementowo — wapienny?

Choć tynk cementowo — wapienny jest jednym z chętniej wybieranych produktów, należy mieć na uwadze, że chcąc mieć idealnie gładkie ściany, należy go odpowiednio wygładzić. Jak to zrobić dobrze? Jakich produktów użyć? Odpowiedź na te pytania z pewnością pomoże niejednemu inwestorowi indywidualnemu sprostać temu niełatwemu zadaniu.

Zanim wybierze się odpowiednią gładź szpachlową, która pomoże w ujarzmieniu tynków cementowo — wapiennych, warto zastanowić się nad tym, w jakich pomieszczeniach kładzie się ten rodzaj materiału. Najczęściej można je spotkać w miejscach suchych, które są narażone na zwiększoną wilgotność, takich jak łazienki lub kuchnie, a także tych pomieszczeniach, gdzie nietrudno jest o uszkodzenia mechaniczne — garaże, klatki schodowe, czy korytarze. Warto również mieć na uwadze, że tynk cementowo — wapienny doskonale wyrównuje duże krzywizn. Niemniej jednak ma chropowatą powierzchnię, którą trzeba wygładzić, jeśli chce się, aby pomieszczenie wyglądało estetycznie.


Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu o tym jak wygładzić tynk cementowo-wapienny:

tynk, tynk cementowo wapienny

Jaka gładź sprawdzi się na tynku cementowo — wapiennym?

Zastanawiając się nad odpowiedzią na powyższe pytanie, warto mieć na uwadze, że w tym wypadku sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj gładzi. To, którą zastosuje właściciel budynku, w dużej mierze zależy od tego, jakie preferencje ma inwestor indywidualny, a także — w jakich pomieszczeniach będzie trzeba ją nałożyć. Wybierając produkt, należy pamiętać, że na rynku są sypkie gładzie szpachlowe, jak również gotowe do nakładania produkty. Jeśli chodzi natomiast o skład, można wyróżnić gładzie gipsowe, gładzie polimerowe, wapienne oraz mieszanki gipsowo — polimerowe.

tynk, tynk cementowo wapienny

Zgodnie z zasadami

Odpowiadając sobie na pytanie jak wygładzić tynk cementowo — wapienny, warto mieć na uwadze, że zawsze trzeba kierować się zasadami, które pozwolą szybko i sprawnie wykonać zadanie. A jeśli o nie chodzi, należy kierować się poniższymi etapami:

tynk, tynk cementowo wapienny

  1. prawidłowe przygotowanie podłoża do gipsowania — tutaj najważniejsze jest, aby powierzchnie były czyste, suche i nieprzemarznięte. Należy także pamiętać o tym, aby było stabilne, ponieważ nakładanie gładzi na odpadające kawałki muru mija się z celem.
  2. jeżeli właściciel budynku nie wybrał gotowej masy gipsowej, przyszedł czas na jej przygotowanie. Proszek należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu — wsypać do wody suchą mieszankę i odczekać około 5 minut. Warto przy tym pamiętać, że jedna porcja powinna starczyć na około 40 minut pracy. Rozrobienie większej ilości nie ma sensu, ponieważ gładź zacznie tężeć i nie będzie można jej nałożyć na ściany.
  3. tynk, tynk cementowo wapienny

  4. gipsowanie rozpoczyna się od sufitu — aby mieć pewność, że zaprawa dobrze przyklei się do powierzchni, gipsowanie należy rozpocząć, kiedy temperatura w pomieszczeniu nie będzie niższa niż 5°C. Produkt nanosi się gładką pacą, najczęściej jednowarstwowo.
  5. gipsowanie wnęk drzwiowych i okiennych — aby mieć pewność, że gipsowanie wspomnianych elementów przyniesie zamierzony efekt, narożniki należy wzmocnić specjalnymi kątownikami aluminiowymi. Ich mocowanie polega na wtopieniu w świeżą masę, a następnie, kiedy ta zastygnie, zaszpachlowaniu.
  6. przyszedł czas na gipsowanie ścian — tutaj zasady są podobne, jak przy sufitach. Gładź nanosi się pacą nierdzewną. Generalnie nanosi się jedną warstwę, jeśli jednak właściciel zdecydował się na samodzielne gipsowanie i robi to pierwszy raz, może nanieść kilka warstw, pamiętając przy tym, aby każda kolejna był o wiele cieńsza od poprzedniej.
  7. szlifowanie ścian — po wyschnięciu gładzi, przyszedł czas na jej szlifowanie, które należy wykonać, jeśli okaże się, że gładź jest nierówna. Wówczas należy przeszlifować ją papierem ściernym o grubości 100, a następnie 180. Można także wykorzystać do tego zadania specjalną szlifierkę.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.50 / 5.00 80 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-08
Wszystko ok. Okna dobrze zabezpieczone i zapakowane na palecie. Szybka i bezproblemowa dostawa.
2021-08-11
Super
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel