Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian grafitowy czy XPS – który styropian wybrać?

2021-03-21
Styropian grafitowy czy XPS  – który styropian wybrać?

Tworzywo, jakim jest styropian, może spełniać wiele funkcji. Jest to materiał, który najczęściej wykorzystywany jest w budowlance, jako termoizolacja oraz część elewacji budynków. Nie każdy jednak wie, że tworzywo to posiada różne odmiany, z których każda może sprawdzić się w trochę innych warunkach.


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym jest styropian XPS
  2. czym jest styropian grafitowy
  3. kiedy lepiej wybrać styropian XPS a kiedy grafitowy


Jaki styropian wybrać, Rodzaje styropianu, styropian  XPS, styropian grafitowy

Styropian XPS

Styropian XPS nazywany jest inaczej styroduorem, a jeszcze inaczej są to płyty z ekstrudowanego polistyrenu. Produkowany jest od razu do pożądanej formy, dzięki czemu poświęca się na niego mniej pracy niż w przypadku innych styropianów. Jego wymiary powinny być określone jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań produkcyjnych. Jest on dość gładki i posiada niską porowatość. Cecha ta sprawdza się w przypadku kiedy izolacja może być narażona na kontakt z wodą, ponieważ tworzywo to niezbyt nasiąka. Jest to styropian dość odporny na dodatkowe, przeróżne czynniki takie jak zginanie czy ściskanie. Posiada on bardzo dobre izolacyjne parametry, dzięki czemu budynek, który posiada izolację, podczas której jest wykorzystywany, jest mniej narażony na utratę ciepła. Styropian XPS w przypadku pożaru nie nasila skali ognia i jest to właściwie materiał samogasnący, który podczas pożaru ulega rozpadowi i zwęgleniu. Jego minusem jest fakt, że nie chłonie on dźwięków, czyli nie ochroni mieszkańców przed hałasem.

Styropian grafitowy

Jaki styropian wybrać, Rodzaje styropianu, styropian  XPS, styropian grafitowy

Jedną z odmian styropianu jest styropian grafitowy, który świetnie izoluje ciepło. Ten rodzaj surowca jest coraz częściej brany pod uwagę niż jego pierwotna biała wersja, właśnie przez to, że odmiana grafitowa jest lepszym izolatorem, mimo że używa się go mniej niż wersji białej. Skuteczność izolacji termicznej styropianem grafitowym jest o 30% wyższa niż w przypadku styropianu białego. A dzięki temu, że grafitowego styropianu zużywa się mniej, jest on nałożony cieniej, a wówczas okna będą mniej przysłonięte, tym samym zwiększając walory docieplenia domu, ponieważ do pomieszczeń będzie wpadało więcej światła.

Który styropian więc wybrać?

Jaki styropian wybrać, Rodzaje styropianu, styropian  XPS, styropian grafitowy

Styropian XPS, jak i styropian grafitowy są świetnymi izolatorami ciepła i wszystko zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten surowiec i do czego tak naprawdę ma służyć. Styropian XPS jest o wiele droższy od grafitowego, jednak należy przyznać, iż posiada on lepsze parametry niż jego konkurent. Jednak zanim się na niego zdecydujemy, należy zadać sobie pytanie, czy na pewno potrzebuję takiego styropianu, ponieważ najczęściej jest on wykorzystywany w miejscach narażonych na silne i zmienne czynniki atmosferyczne oraz tam, gdzie istnieje ryzyko szybkiej eksploatacji danego miejsca przez np. duże obciążenie. Cena styropianu XPS często gra dużą rolę, ponieważ jest ponad dwa razy wyższa niż w przypadku styropianu grafitowego, który w większości przypadków posiada wystarczające parametry, aby odpowiednio zaizolować dom. Oba materiały nie zabezpieczają przed hałasem i oba nie są łatwopalne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do zakupu tych surowców, najlepiej zastanowić się, jaką mają pełnić ostateczną funkcję i które parametry pozwolą na zachowanie ważnych dla nas czynników.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel