t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian elewacyjny 15 cm czy 20 cm - Jaki wybrać?

2021-08-11
Styropian elewacyjny 15 cm czy 20 cm - Jaki wybrać?

    

Styropian elewacyjny, zwany fasadowym jest we współczesnym budownictwie produktem niemalże obowiązkowym podczas prac wykończeniowych na budowie. Jego wykorzystanie na szeroką skalę sprawiło, iż rynek wzbogacił się o wielu producentów tegoż materiału. Różnorodność oferty dotyczy nie tylko jego ceny, ale również grubości, wielkości, koloru i kilku innych czynników wpływających na jego jakość. Jakie są jego rodzaje oraz na co zwrócić uwagę dokonując wyboru styropianu, postaramy się odpowiedzieć w artykule.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie są główne cechy i funkcje styropianu elewacyjnego
  2. jakie główne rodzaje styropianu stosowanego na elewacje możemy wyróżnić
  3. jak grubośc styropianu obowiązuje według wytycznych z 2021 roku
  4. jak się ma stosunek grubości styropianu do jego ceny


styropian elewacyjny

Jakie są główne cechy i funkcje styropianu elewacyjnego?

Styropian elewacyjny to materiał izolacyjny wykorzystywany na szeroką skalę. Jego główną funkcją jest termiczna izolacja budynku. Ma to nam zapewnić odpowiedni bilans energetyczny domu, a w konsekwencji przyczynić się do niższych rachunków za ogrzewanie i oszczędności. Zakłada się go na ścianach nieruchomości. Najczęściej stosowaną metodą montażu jest tzw. metoda lekka mokra (ETICS). Dzięki niej mamy do czynienia ze znacznie mniejszym zużyciem energii cieplnej oraz poprawą komfortu cieplnego. Ogranicza ona występowanie mostków termicznych oraz degradację ścian. W ten sposób można odrestaurować nawet zniszczone elewacje zabytkowe. Zaletą jest również lekkość tego materiału.

Jakie główne rodzaje styropianu stosowanego na elewacje możemy wyróżnić?

Najpopularniejszym styropianem fasadowym jest styropian elewacyjny EPS biały. Jest on najtańszym rozwiązaniem. W zależności od wartości współczynnika EPS (współczynnik przewodzenia ciepła) jego cena jest wyższa lub niższa – im współczynnik EPS wyższy tym styropian droższy. Świadczy to bowiem o jego twardości i zbiciu struktury wewnętrznej. Standardowo styropian elewacyjny biały ma EPS 50, rzadziej stosowany jest EPS 70. Coraz chętniej wybierany (zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym) jest styropian grafitowy fasadowy EPS, który posiada domieszki grafitu chłonącego ciepło. Jego współczynnik lambda waha się w zakresie 0,033 – 0,031. Ze względu na swoją ciemną barwę, osłania się go podczas montażu siatką do rusztowań, aby chronić przed nadmiernym nagrzaniem słonecznym. To może bowiem doprowadzić do odkształceń. Najlepiej zakładać go w pochmurny dzień. Trzecia odmiana styropianu to styrodur, inaczej nazywany styropianem ekstrudowanym, w skrócie XPS. Jest to najtwardszy rodzaj styropianu. W procesie produkcji granulki polistyrenu są spalane i to dzięki temu jest on niebywale twardy. Powierzchnia płyty XPS nie jest porowata i ma jednorodną postać. Wykazuje on dużą odporność na wilgoć, a ponadto ma świetny współczynnik oporu cieplnego.

Grubość styropianu fasadowego a nowe wytyczne WT 2021

styropian ocieplenie dachu

Nowe warunki techniczne, które obowiązują od początku tego roku jasno określają wartości parametrów dla izolacji poszczególnych elementów domu: okien, drzwi, podłóg i również ścian. Obecnie współczynnik U ścian zewnętrznych obniżono z 0,23 do 0,20 W/(m2·K). Chcąc rozważać kwestie związane z tym, na co zwracać uwagę przy wyborze grubości styropianu fasadowego, z pewnością musimy brać pod uwagę i powyżej wspomniane wytyczne. Ponieważ w dzisiejszych czasach w polskim budownictwie przeważają tzw. ściany dwuwarstwowe, to na nich się skupimy. Składają się one z 2 zasadniczych warstw – muru i izolacji cieplnej. Materiał ociepleniowy ma tu być jak najlepszym izolatorem. W większości przypadków jego typowa grubość waha się w granicach 15-20 cm. Przy czym, dzięki coraz to większym osiągnięciom technicznym, można np. biały 20-sto centymetrowy styropian, zastąpić grafitowym o grubości 16 cm. Porównując oba te materiały, warto tu zwrócić uwagę nie tylko na koszty. Cena bowiem styropianu grafitowego jest wyższa, ale chcąc osiągnąć ten sam poziom izolacyjności, okazuje się, iż koszty są podobne. W przypadku domów pasywnych lub energooszczędnych przyjmuje się z kolei, iż grubość styropianu na ocieplenie domu wynosi ok. 20-25 cm. Pamiętajmy jednak, że to nie grubość styropianu jest najważniejsza, lecz wartość lambda (współczynnika przewodzenia ciepła). Wiesz już bowiem, że cieńszy materiał może wykazywać lepszą izolacyjność od grubszego. W bogatej ofercie producentów tego produktu znajdziemy płyty styropianowe, których lambda wynosi średnio od 0,031-0,045 W/(m.K). Dla porównania średnia wartość lambda dla styropianu białego wynosi 0,038. Im mniejsza jego wartość, tym lepsza izolacja.

Jak się ma stosunek grubości styropianu do jego ceny?

Na podstawie cen większości producentów widać wyraźnie, iż cena styropianu rośnie wraz z jego grubością. Kupujący starają się zmniejszyć koszty swojej budowy i niejednokrotnie decydują się na tańsze rozwiązania. Niejednokrotnie stawiają sobie pytania w rodzaju: czy styropian elewacyjny 10 cm ociepli mój dom w dostateczny sposób, czy może jednak powinienem wybrać grubszy np. 15 cm? Jak się okazuje wybór cieńszego pozwoli na oszczędność rzędu kilkuset złotych w małym domu. Natomiast różnica w comiesięcznych kosztach ogrzewania wynosi 5%, co oznacza, iż inwestycja w droższe rozwiązanie powinna się bardzo szybko zwrócić. Myśląc o kosztach pamiętajmy zatem, że składają się na nie i pozostałe czynniki takie jak robocizna oraz koszty pozostałych elementów (np. kleju do styropianu, siatki elewacyjnej, profili fasadowych itd.). Trzeba przyznać, iż ocieplenie domu to ten etap budowy, na którym nie warto zbytnio szczędzić, gdyż dobra izolacja pozwoli nam cieszyć się ciepłem i komfortem przez wiele lat, tylko jeśli się o to w odpowiedni sposób zatroszczymy.


Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel