Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna Dachowe Zimą. Jak usuwać z nich śnieg?

2021-11-19
Okna Dachowe Zimą. Jak usuwać z nich śnieg?


Właśnie idzie zima, a Ty już martwisz się, jak zadbać o okna dachowe? Boisz się, że będzie na nich zalegał śnieg i co gorsza będzie także uciekać ciepło? Musisz wiedzieć, że nawet okna, które cechują doskonałe parametry izolacyjne są najsłabszym punktem ocieplonej połaci dachowej, jednak podobnie jak okna fasadowe mogą także sprawić, że bilans energetyczny budynku będzie niezwykle korzystny. Jak zatem sprawić, aby śnieg nie zalegał na oknach dachowych? W jaki sposób usuwać z nich śnieg?




Z artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób prawidłowo usuwać śnieg z okna dachowego?
  2. Jaki wpływ na cyrkulację powietrza na poddaszu ma usunięcie śniegu z okna dachowego?


fachowcy wyjmują okno dachowe, które będą montować

W jaki sposób prawidłowo usuwać śnieg z okna dachowego?

Kiedy na oknie dachowym zalega śnieg, trudno mówić o prawidłowym doświetleniu pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Warstwa śniegu bowiem ledwo przepuszcza światło. Niektórzy producenci oferują swoim Klientom okna dachowe, które mają zamontowaną szybę grzewczą, która rozpuszcza padający na nią śnieg. Okazuje się jednak, że jest to jedno z droższych rozwiązań, które nie zawsze jest skuteczne (szczególnie kiedy za oknem panują siarczyste mrozy). Większość okien dachowych dostępnych na rynku posiada jedno- lub dwukomorowe wkłady szybowe, które cechuje doskonała izolacyjność. Takie rozwiązania nie dopuszczają do ucieczki ciepła, przez co zewnętrzna szyba w oknie dachowym pozostaje zimna, a to oznacza, że śnieg się na niej nie topi. Dlatego też w czasie zimy, kiedy pojawiają się opady śniegu, dochodzi do zalegania czapy śniegowej. Jest to powszechne zjawisko znane właścicielom poddaszy mieszkalnych, które wyposażono w okna dachowe.

Zalegający w powyższy sposób śnieg nie ma szans na rozpuszczenie się, chyba że padają na niego intensywne promienie słoneczne. Jeżeli zatem chcemy, aby do pomieszczeń przedostało się światło dzienne, musimy usunąć zalegający śnieg. Warto mieć na uwadze, że to zadanie będzie łatwiejsze, jeśli śnieg dopiero co napadał na okno, a tym samym jest puszysty. Jeżeli masz wysoką drabinę i odpowiednią ściągaczkę (rodzaj niewielkiej motyki na wysięgniku), dzięki której jesteś w stanie usunąć śnieg z okien, możesz to zadanie wykonać przy okazji odśnieżania podjazdu. Cała operacja czyszczenia zajmie Ci nie więcej niż kilka minut.

Sprawa komplikuje się, jeśli drabina nie wystarcza, ponieważ budynek jest wysoki (dzieje się tak np. przy budynkach wielorodzinnych). Wówczas, aby zepchnąć śnieg z okien dachowych konieczne będzie wejście na dach. Jest to dość niebezpieczna sytuacja, dlatego jeśli do niej dochodzi, pamiętaj, aby odpowiednio się zabezpieczyć liną. Jeżeli boisz się samodzielnie wykonać to zadanie, zamów specjalną ekipę, która usuwaniem śniegu z okien dachowych i pracą na wysokościach zajmuje się na co dzień.

fachowcy wyjmują okno dachowe, które będą montować

Czy można usunąć śnieg z okna dachowego nie wychodząc z domu?

Niektórzy właściciele okien dachowych decydują się na usunięcie śniegu z okna dachowego nie wychodząc z domu. Wówczas otwierają okno i starają się usunąć zalegający śnieg z poziomu mieszkania. Jeżeli Ty również chcesz właśnie tak postąpić, musisz pamiętać, że śnieg dostanie się do środka mieszkania — najmniej, jeśli masz okno uchylne, a najwięcej przy oknie obrotowym. Jeżeli zależy Ci właśnie na takim usuwaniu śniegu, pamiętaj, żeby pod oknem zawsze rozłożyć folię malarską lub inne zabezpieczenie i dopiero wtedy otworzyć okno i usuwać śnieg. Okno dachowe otwieraj powoli. Dopiero kiedy szczelina będzie tak duża, że uda Ci się w nią włożyć przedramię, wysuń je i odrzucaj śnieg na połać dachu. Użyj do tego odpowiednich narzędzi. Najwygodniejsza będzie z pewnością szufelka. Czyszcząc okno ze śniegu nie zapominaj o kołnierzu do okna, który także należy oczyścić z zalegającego śniegu.

Jaki wpływ na cyrkulację powietrza na poddaszu ma usunięcie śniegu z okna dachowego?

Prawidłowe usunięcie śniegu z okna dachowego to niezwykle istotna sprawa ze względu na prawidłową cyrkulację powietrza we wnętrzach znajdujących się na poddaszu. Większość okien dachowych dostępnych na rynku wyposażono w nawiewniki, dzięki którym możliwe jest doprowadzenie powietrza do wnętrza. Jeżeli śnieg będzie zatykał te otwory, nie może być mowy o prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Pamiętaj zatem, aby po oczyszczeniu okien, nie zapomnieć także o wyczyszczeniu nawiewników. Brak prawidłowej wymiany powietrza spowoduje parowanie okien i skraplanie się pary na szybach. Wówczas zaczną powstawać brzydkie zacieki na ramach i ścianie, a tego każdy chciałby uniknąć.

fachowcy wyjmują okno dachowe, które będą montować

Przeczytaj także:






 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel