Od czego zależy cena styropianu fasadowego?
Nie da się ukryć, że styropian jest jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do ociepleń budynków, ale nie tylko. Oferuje go wielu producentów sprzedających to tworzywo w różnym rozmiarze oraz jakości. Należy pamiętać, że styropian ma nam służyć przez wiele lat, podczas których unikniemy wysokich opłat za ogrzewanie. Zanim zakupisz jakikolwiek styropian fasadowy, sprawdź, od czego zależy jego cena. Poniżej zostaną wymienione różne parametry, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie znaczenie dla stryopianu fasadowego ma jego grubość i lambda
- dlaczego odporność na ściskanie i rozciąganie styropianu jest tak ważna
- czy gęstość styropianu ma znaczenie
- dlaczego nie warto kupować słabej jakości styropianu fasadowego
Współczynnik przewodzenia ciepła a grubość styropianu
Nie od dziś wiadomo, że cena styropianu uzależniona jest w głównej mierze od jego parametrów, sprawiających, że dane ocieplenie wpłynie na komfort przebywania w ocieplanym budynku. W przypadku styropianów fasadowych najważniejszym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambda (λ). Styropian posiadający niższy stopień tego współczynnika, będzie charakteryzował się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Najczęściej natrafimy na lambdę wynoszącą od 0,030 do 0,045 W/(mK). Tańszy rodzaj styropianu będzie posiadał wyższą wartość. Co to oznacza? Jeśli kupimy styropian fasadowy posiadający wyższy wskaźnik lambdy, wówczas musielibyśmy położyć grubszą warstwę izolacyjną, aby zapewnić sobie prawidłowe właściwości izolacyjne. Przeważnie podczas kupna styropianu wiele osób kieruje się tylko grubością styropianu, co jest błędnym założeniem, ponieważ ta informacja nie jest wystarczająca, aby zapewnić sobie prawidłową termoizolację. Teraz już wiesz, że potrzebujesz również informacji o współczynniku przenikania ciepła, który im jest niższy, tym lepszą izolację zapewnia.
Wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie
Wytrzymałość na rozciąganie (TR) i na ściskanie (CS), również są ważne przy określaniu ceny styropianu fasadowego. Kupując go do ocieplenia fasady, konieczne jest zakupienie tego, którego TR nie jest niższe niż 80 kPa. Wówczas masz pewność, że styropian przytwierdzony do ściany będzie stabilny. Współczynnik CS jest ważniejszy podczas zakupu styropianu podłogowego i nie powinien być niższy niż 70 kPa. Chodzi tu głównie o to, aby styropian nie odkształcał się podczas jakiegokolwiek obciążenia.
Stosunek masy do objętości – gęstość
Gęstość ma wpływ na wagę styropianu i jest ściśle powiązana ze współczynnikiem przenikania ciepła, czyli lambdą. Im wyższa lambda, tym mniejsza gęstość danego styropianu, a co za tym idzie, taki materiał jest mniej wytrzymały na czynniki zewnętrzne. Jak można sprawdzić gęstość styropianu, jeśli producent nie podaje go na opakowaniu? Wagę paczki podziel przez jej objętość (przeważnie jest to 0,3 m). Otrzymany wynik oznacza gęstość styropianu. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie lambdy deklarowanej na opakowaniu styropianu. Dany wynik możesz porównać ze specjalnie przygotowaną tabelą dla kupujących, która powinna być udostępniona w każdej hurtowni styropianu.
Inwestycja w styropian fasadowy słabej jakości narazi Cię na dodatkowe koszty
Jeśli zdecydujesz się zakupić styropian fasadowy słabej jakości, ponieważ będziesz kierował się ceną, powinieneś wiedzieć, że taka decyzja w przyszłości może kosztować Cię wiele stresu i większych kosztów, niż gdybyś od razu zdecydował się na jakościowy materiał ociepleniowy. Wybierając wysoki współczynnik przenikania ciepła i małą gęstość, skazujesz się na wysokie rachunki za ogrzewanie, mostki termiczne oraz kruszenie się, a nawet odpadanie styropianu od fasady. Pamiętaj również, aby nie kupować styropianu fasadowego od nieznanych producentów, ponieważ możesz natrafić na produkt nieposiadający odpowiednich certyfikatów i rekomendacji jakościowych, przyznawanych przez instytucje naukowe, które poddają weryfikacji te materiały ociepleniowe. W Polsce zajmuje się tym Instytut Techniki Budowlanej.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.