Najładniejsze aranżacje przydomowych altanek
Wspaniale, jeżeli niebo jest bezchmurne, a atmosfera sprzyjająca. Czasami jednak deszcz potrafi zaskoczyć niespodziewanie. Aby zabezpieczyć się przed takimi niespodziankami psującymi całe popołudnie - warto pomyśleć o altanie ogrodowej. Jej wygląd oraz rozmiar powinien być dokładnie przemyślany już w trakcie projektowania i urządzania działki. Jakimi zatem regułami kierować się podczas wyboru altany tak, aby uzupełniała ona otaczający ją ogród, a także była samodzielnym, ekscytującym elementem aranżacji?
Z artykułu dowiesz się:
- jaki styl altany wybrać
- czym charakteryzuje się styl industrialny i Modern Hampton
- dlaczego warto zainwestować w altanę z drewna
- kiedy malować drewnianą altanę lakierobejcą
Jaki styl altany wybrać?
Prostota jest piękna. Warto ze wszystkich sił starać się, aby ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie. Nie może być zbyt wypieszczony, jednocześnie nie można pozwolić, aby rośliny rosły chaotycznie. Przede wszystkim - przed pracą nad wystrojem ogrodu, warto zastanowić się nad stylem aranżacji, również aranżacji mebli ogrodowych znajdujących się pod zadaszeniem lub w środku altany.
Ostatnio bezapelacyjnie największą popularnością cieszy się styl skandynawski. Takie połączenie beżu, szarości oraz bieli skutecznie uspokaja, a także podkreśla piękno otaczającej przyrody. Poduszki lub koce w takiej kolorystyce doskonale podkreślają otaczające je pastelowe kwiaty, a także wykończenia mebli ogrodowych z wikliny lub drewna, które można pomalować wybraną farbą na ulubiony kolor.
Modern Hampton i styl industrialny
Jeśli jesteś zagorzałym zwolennikiem lub zwolenniczką krajów nadmorskich - z pewnością skusisz się na styl Modern Hampton. Tu będzie dominować głównie kolor szary oraz błękit, a także motywy marynistyczne. Do uporządkowanych, angielskich ogrodów polecamy styl prowansalski.
O atmosferę i charakter ogrodu dbają także drobne dodatki. Takie elementy jak ceramika, zjawiskowe kamienie lub drewniane elementy dają poczucie ciepła i gościnności. Zwolennicy stylu industrialnego stawiają z kolei na elementy metalowe. Kolor metaliczny, niezależnie od stylu, na jaki się zdecydujesz, powinien być jednak dodawany z wyczuciem i subtelnością. Warto pamiętać o tym, aby forma oraz styl altany i wystroju ogrodu był dopasowany do ogólnego zamysłu i, przede wszystkim, do wielkości i specyfiki tej powierzchni.
Altana z drewna – dlaczego warto?
Drewniana altana doskonale uzupełnia się z krzaczkami owocowymi oraz z rozłożystymi drzewami. Doskonale uzupełniają ją gęsto posadzone kwiaty w jej bezpośrednim otoczeniu. Altanka z drewna skutecznie chroni domowników przed opadami deszczu i promieniami słonecznymi, także przed wieczornym zimnem. Co więcej, dodaje do ogrodu jedynego w swoim rodzaju charakteru. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio zdobiona.
Aby osiągnąć zadowalający efekt wizualny, można korzystać z szerokiej gamy środków, których celem jest ochrona drewna. Co więcej, środki te mogą skupiać się na zabezpieczeniu struktury drewna, ale również farbować materiał. Zazwyczaj kolory dostępne na rynku odpowiadają barwom, jakie posiadają rzeczywiste gatunki drzew. Szalenie popularne są barwy mahoniu, dębu czy głębokiego palisandru.
Niezależnie jednak od koloru, na jaki się zdecydujesz - ważne aby ściany i wnętrze drewnianej altanki współgrały z resztą aranżacji przestrzeni na zewnątrz domu. Wykorzystując olej lub lakierobejcę sprawisz, że altana będzie ci służyć przez lata, nieustannie spełniając swoją rolę i ciesząc oko.
Kiedy malować lakierobejcą?
Zabierając się za budowę altanki na działce przy domu lub też na ogrodzie - najlepiej zaplanować pracę na początek ciepłych dni. Jednak środki takie jak lakierobejca pozwalają na krycie drewna nawet 30 minut po zakończeniu opadów. Lakierobejca tworzy powłokę matowej powierzchni, co więcej - skutecznie wchłaniana jest przez drewno. Dzięki temu, skutecznie niweluje rozprzestrzenianie się pleśni oraz grzybów wewnątrz tego naturalnego materiału.
Malowanie lakierobejcą można zaczynać już w temperaturze od 0 do 25 stopni Celsjusza w wilgotności od 10% do 90%. Jest to więc niesamowita wygoda i uniwersalność - teraz już nie musisz czekać kilku dni na to, aby wstrzelić się we właściwe warunki atmosferyczne.
Sposobów na budowę samej altanki tak samo, jak na zabezpieczenie drewna - jest kilka. Możesz się zdecydować na różną kolorystykę preparatu. W zależności od preferencji możesz postawić na ciemniejszy lub jaśniejszy kolor lakierobejcy. Ważne, aby wybierać środki, które są odporne nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne. Lakierobejca o kolorze grafitu lub szarości będzie przywoływać uczucie elegancji, a także stonowania. To doskonały kolor, zwłaszcza w przypadku, jeżeli ogród jest twoją oazą spokoju, w której szukasz wyciszenia.
Przeczytaj także:
Jaki impregnat do drewna wybrać
Zainteresowany olejami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb do drewna na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.