Nadaj oryginalny wygląd swojej elewacji dzięki tynkom ozdobnym imitującym drewno
Naturalne drewno, choć piękne, na elewacji może się nie sprawdzić. Jest to bowiem okładzina wrażliwa na różne warunki atmosferyczne, a także na wilgoć, przez co z czasem może stracić na swojej atrakcyjności. Na rynku są oczywiście dostępne specjalistyczne panele elewacyjne wykonane z drewna, decydując się na ich zakup, należy liczyć się z ich dość wysoką ceną. Dlatego też, jeśli zależy Ci na elewacji z drewnem, weź pod uwagę tynk ozdobny, który imituje drewno. Jest to praktyczne i jednocześnie bardzo estetyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci spełnić marzenie o fasadzie z drewnem w tle.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego tynk ozdobny imitujący drewno jest dobrym rozwiązaniem?
- Jaki tynk należy wybrać, tworząc imitację drewna?
- Jak wygląda proces nakładania tynku i jego malowania?
Dlaczego tynk ozdobny imitujący drewno jest dobrym rozwiązaniem?
Nie ulega wątpliwości, że elewacja to wizytówka budynku, na którą każdy zwróci uwagę. Powinna nie tylko pokazywać upodobania stylistyczne właścicieli, ale także być praktyczna. Jest to bowiem pierwsza warstwa, która chroni ściany budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Dobry tynk to taki, który będzie odporny na zabrudzenia i jednocześnie odporny na wilgoć. Jeżeli pod nim zastosowano wełnę mineralną, nie bez znaczenia będzie w tym wypadku jego paroprzepuszalność. Decydując się na wykończenie elewacji drewnem, musisz mieć na uwadze, że takie rozwiązanie doda eleganckiego wyglądu. Naturalne drewno to drogie rozwiązanie, które wymaga dodatkowej i regularnej pielęgnacji. Musisz także pamiętać, że musi być dobrze zabezpieczone, aby być niewrażliwym na wilgoć i czynniki atmosferyczne. Mając to na uwadze, wielu inwestorów rezygnuje z jego zastosowania na elewacji domu, wybierając rozwiązanie, jakim jest tynk imitujący drewno. Dobierając odpowiednie rozwiązanie, możesz uzyskać efekt prawdziwej deski. Poza tym, że jest odporny na różne warunki pogodowe i wilgoć, to jego położenie będzie znacznie tańsze. Co więcej, dzięki dobrze dobranemu składowi jest także trwały, co oznacza, że przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się nienaganną elewacją.
Jaki tynk należy wybrać tworząc imitację drewna?
Jeśli przekonałeś się do tego, że tynk dekoracyjny imitujący drewno będzie najlepszym rozwiązaniem, przyszła pora na to, aby wybrać odpowiedni produkt. W tym wypadku sprawdzi się modelarski tynk silikonowy, który jest odporny na zabrudzenia oraz ścieranie, co przy strukturze, jaką będzie miała elewacja, jest niezwykle ważne.Wybierając tynki strukturalne silikonowe możesz mieć pewność, że będą one nieco droższe, niż mineralne, czy silikatowe, jednak nadadzą Twojej elewacji eleganckiego wyglądu. Co więcej, imitacja drewna przez długi czas nie zmieni swojego wyglądu, przez co nie będziesz ponosił dodatkowych kosztów związanych z wymianą tynku na fasadzie.
Co należy wziąć pod uwagę wybierając tynk imitujący drewno?
Kiedy wybierzesz już odpowiedni tynk silikonowy, musisz obliczyć jego ilość. W tym wypadku weź pod uwagę dwie warstwy, jakie trzeba nałożyć na elewację. Pierwszą będzie warstwa przygotowawcza, której grubość wyniesie 1 mm. Następnie nakłada się drugą o grubości 3 mm. Wybierając tynk, koniecznie zwróć uwagę na jego wydajność! Jeśli projekt budowlany zawiera informacje, iż będziesz musiał zastosować taki produkt, architekt z pewnością umieścił informacje o konkretnym produkcie, jaki będzie potrzebny oraz o jego ilości.
Jak wygląda proces nakładania tynku i jego malowania?
Zanim nałożysz tynk dekoracyjny, musisz dokładnie wyrównać i zagruntować podłoże. Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż najpierw warstwę podkładową o grubości 1 mm. Po kilku godzinach, kiedy tynk przeschnie, wyrównaj go papierem ściernym, a kiedy całkowicie wyschnie, możesz nałożyć drugą warstwę o grubości 3 mm. W tym celu wykorzystaj zębatą pacę z niskim zębem (około 3 mm). Istotne jest to, abyś warstwy nakładał na niewielkie fragmenty elewacji. Na świeżym tynku musisz bowiem użyć specjalnego stempla, który pozwoli Ci uzyskać imitację słojów drewna.
Mając powyższe na uwadze, pamiętaj, aby kłaść drugą warstwę na taką powierzchnię, którą jesteś w stanie ostemplować w przeciągu 15-20 minut, które upłyną od nałożenia tynku. Rysunek słojów może korygować tylko, kiedy tynk jest mokry.
Kiedy tynk w pełni zwiąże, należy go przeszlifować papierem ściernym. Ostatni etap, który pozwoli Ci zakończyć pracę i stworzyć imitację drewna na elewacji, jest malowanie tynku specjalną bejcą.
Podsumowanie
Jeśli jesteś w trakcie budowy domu, z pewnością przyznasz nam rację, że jego projektowanie, wykonanie i wykończenie nie należy do prostych zadań. W tym czasie musisz podjąć wiele kluczowych decyzji, które sprawią, że przez wiele lat będziesz mógł cieszyć się wymarzoną przestrzenią. Jednym z problemów, jaki należy rozwiązać, jest wybór elewacji. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię, że tynk dekoracyjny imitujący drewno to najlepsze z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań, które ochroni elewację przed zabrudzeniami, mikroorganizmami, glonami, grzybami, a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Co więcej, sprawi, że Twój dom stanie się elegancki i wyjątkowy.
Przeczytaj także:
- Przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne
- Rodzaje tynków dekoracyjnych
- JTynki dekoracyjne — co warto o nich wiedzieć? Wady i zalety rozwiązania
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.