Tynki dekoracyjne — co warto o nich wiedzieć? Wady i zalety rozwiązania
Od niedawna tynki dekoracyjne skradły serca wielu inwestorów indywidualnych i są coraz chętniej wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego rodzaju wykończenie wpisuje się w dużą ilość stylów — zarówno klasycznych, jak i bardziej awangardowych. Bogactwo możliwości, jakie dają tynki dekoracyjne sprawia, że każdy właściciel domu lub mieszkania znajdzie coś dla siebie. Co zatem warto wiedzieć o tynkach dekoracyjnych? Jakie są ich wady i zalety?
Szukając odpowiedniego wykończenia ścian, warto zastanowić się nad wykorzystaniem tynku dekoracyjnego. Zanim jednak ostatecznie wybierze się produkt, należy poznać kilka podstawowych informacji, które pomogą w podjęciu decyzji. Choć nadal najpopularniejszymi są tynki: strukturalny i japoński, dobrze jest mieć na uwadze, że istnieją także inne rodzaje, które doskonale wpiszą się w ostateczną aranżację.
Rodzaje wewnętrznych tynków dekoracyjnych
Przyglądając się ofercie tynków dekoracyjnych, nie sposób nie zauważyć, że nadal najpopularniejsze są tynki strukturalne. Dobrze jest mieć na uwadze, że choć idealnie sprawdzają się w przypadku klasycznych i nowoczesnych aranżacji, nie są to jedyne produkty, jakie można wybrać do kuchni, czy salonu.
Wybierając tynk strukturalny, warto pamiętać o tym, że można go nałożyć na całą ścianę lub na jej fragment, dzięki czemu podkreśli się określoną część pomieszczenia. Co ciekawe rozwiązanie to pozwala na nakładanie tynku nie tylko packą, ale także szczotką, wałkiem, a nawet pędzlem. W zależności od tego, jaki rodzaj narzędzia zostanie wybrany, można uzyskać niebanalny efekt wizualny.
Chcąc wybrać inne rodzaje tynków dekoracyjnych, inwestor indywidualny powinien skupić swoją uwagę na następujących produktach:
- tynk ciągniony — który posiada ziarnisty wypełniacz;
- tynk zacierany — który, jak sama nazwa wskazuje, nakłada się i zaciera packą, dzięki czemu tworzy się ciekawą, fakturową powierzchnię;
- tynk mozaikowy — ze względu na swoje właściwości, chętnie wykorzystywany jest w kuchniach i łazienkach. Inna nazwa, pod którą można go spotkać to marmolit lub tynk kamyczkowy);
- tynk japoński — w skład którego wchodzi bardzo często jedwab, strzępy bawełny, a także włókna mineralne;
- stiuk — jest to mniej znany tynk, który po nałożeniu tworzy lekko błyszczącą powierzchnię.
Gdzie tynk dekoracyjny będzie wyglądał zjawiskowo?
Tynk dekoracyjny, jeśli zostanie odpowiednio dobrany, można położyć praktycznie w każdym pomieszczeniu — zarówno w salonie, jak i w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Co więcej, nie ma również ograniczeń co do podłoża. Okazuje się bowiem, że doskonale sprawdzi się zarówno na betonie, jak i płycie gipsowej, cegle, czy pustaku. Można go także śmiało nałożyć na materiały drewnopochodne lub wcześniej położone tynki cementowo — wapienne. Decydując się na położenie tynków dekoracyjnych w kuchni lub łazience, należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed działaniem wilgoci.
Zalety i wady tynków dekoracyjnych
Nie da się ukryć, że jak każde rozwiązanie, również tynki dekoracyjne mają swoje zalety i wady. Na szczęście tych pierwszych jest znacznie więcej. Pierwszą i najważniejszą zaletą, na którą należy zwrócić uwagę jest możliwość oryginalnego wykończenia powierzchni, dzięki czemu każde pomieszczenie nabędzie niepowtarzalnego charakteru.
Różne rodzaj tynków sprawiają, że właściciel domu lub mieszkania jest w stanie uzyskać różnorodne faktury — począwszy od gładkich, w różnych kolorach, a skończywszy na bardzo chropowatych, które imitują ubytki w ścianach.
Warto również podkreślić, że struktura tynków dekoracyjnych pozwala ukryć plamy i pęknięcia, które czasami widoczne są na ścianach. Trwałość produktu to kolejny atut, o którym nie można zapominać. Okazuje się jednak, że dla jednych jest to zaleta, a dla drugich wada. A jeśli już o wadach wspomniano — nie ma ich zbyt wiele. Największą jest z pewnością dość wysoka cena produktu, która powoduje, że wiele osób rezygnuje s tego rozwiązania.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.