Łaty niwelacyjne od marki PRO - czym są i do czego służą?
Łaty niwelacyjne dzielą się ze względu na swoje zastosowanie. Zależne jest to m.in. od sprzętu, za pomocą którego będzie wykonywana niwelacja. M.in. do wyboru jest niwelator elektroniczny, optyczny i laserowy. Łaty do niwelacji posiadają różne kształty, które przekładają się na możliwości ich zastosowania. To samo tyczy się umieszczonych na nich podziałek. Podczas przeprowadzania niwelacji, łata niwelacyjna jest jednym z niezbędnych elementów, który może być zbudowany z różnych materiałów. Jakie są łaty niwelacyjne od marki PRO? Do czego konkretnie służą? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.
Z artykułu dowiesz się:
- Z czego mogą być wykonane łaty niwelacyjne?
- Czym różnią się od siebie łaty niwelacyjne PRO?
- Do czego służą i jak dzieli się podziałki łat niwelacyjnych?
Z czego mogą być wykonane łaty niwelacyjne?
Łaty do niwelacji mogą różnić się między sobą głównie rodzajem materiału. Wyróżniamy więc:
- Łaty niwelacyjne drewniane – na samym początku, łaty niwelacyjne wykonywane były z drewna, które zabezpieczano ochronnymi powłokami. Wynika to z faktu, że drewno jest materiałem mało odpornym na zmienne warunki atmosferyczne. Niewiele osób korzysta dziś z łat niwelacyjnych drewnianych, ponieważ są one ciężkie i niezbyt dokładne w pomiarach.
- Łaty niwelacyjne z aluminium – lekkie i przystępne cenowo, co wpływa na ich wysoką popularność. Łaty niwelacyjne aluminiowe marki PRO często posiadają regulację wysokości i są zintegrowane z libellą pudełkową do pionowania. Dodatkowo wyposażone są w antypoślizgowy system blokujący “Quick-Lock”. Na łaty niwelacyjne wykonane z aluminium należy jednak uważać, ponieważ wykorzystując je w miejscach charakteryzujących się intensywnymi zmianami temperatur, mogą one dokonywać nieprawidłowych pomiarów.
- Włókno szklane – choć ich cena jest wyższa, niż łat niwelacyjnych aluminiowych, to jednak niosą ze sobą wiele korzyści. W pierwszej kolejności należy wskazać, że są całkowicie odporne na zmienne czynniki atmosferyczne oraz na korozję. Nie przewodzą prądu i są bardzo dokładne podczas pomiarów. Ich jedyną wadą jest waga, ponieważ są o wiele cięższe niż łaty niwelacyjne drewniane.
- Inwar – mało znany surowiec powstający ze zmieszania niklu z żelazem. Dzięki temu, że charakteryzuje się niskim współczynnikiem rozszerzalności, pozwala na wykonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów. Łaty niwelacyjne wykonane z tego materiału, są najdroższe na rynku.
Czym różnią się od siebie łaty niwelacyjne PRO?
Łaty do niwelacji różnią się od siebie m.in. długością. Podczas zakupu tego sprzętu, należy więc wziąć pod uwagę miejsce, w którym będziemy go używać. Jeśli łata będzie za krótka lub za długa, może się to przełożyć na mniej precyzyjne pomiary i większy nakład pracy.
Łaty niwelacyjne posiadają także różne mechanizmy składania. Im lepszy system, tym łatwiejszy będzie transport tego sprzętu. Niektóre łaty można po prostu złożyć na poszczególne segmenty, a jeszcze inne modele składa się w sposób teleskopowy. Drugi wymieniony system składania łat jest o wiele wygodniejszy.
Podziałki łat niwelacyjnych – do czego służą i jak się je dzieli?
Łaty geodezyjne muszą mieć podziałki, ponieważ w innym wypadku, nie służyłyby do niwelacji. Na rynku znajdziesz różne podziałki łat niwelacyjnych, do których zalicza się:
- Podział typu “E” –łaty niwelacyjne PRO z podziałką E, dzielą się co 1 cm. Podziałka jest dość duża, co umożliwia odczyt z większej odległości. Marka PRO oferuje łatę niwelacyjną teleskopową, co oznacza, że trzeba rozsuwać ją ku górze, aby odkryć kolejne segmenty.
- Podział na milimetry – najczęściej znajduje się z tyłu łaty z podziałem typu E. Oferowana łata niwelacyjna marki PRO oferuje właśnie podział dwustronny – tylny milimetrowy i frontowy geodezyjny. Warto zauważyć, że podział milimetrowy nie zaczyna się od 0 i nie rośnie ku górze, tylko ku dołowi. Ważną informacją jest również fakt, że wartości obu stron nie pokrywają się ze sobą. Do łaty niwelacyjnej PRO, możesz dokupić libelle, dzięki którym ustawisz łatę w pionie.
- Podział kodowy – nie znajdziesz na nich żadnej cyfry, a tylko linie przypominające kody kreskowe. Dedykowane są do użytku jedynie z niwelatorami elektronicznymi. Działa to tak, że niwelator odczytuje fragment łaty i porównuje go z wgranym kodem, po czym jest w stanie odczytać wysokość.
Łaty niwelacyjne marki PRO nadają się do pracy w każdych warunkach i na każdym podłożu. Firma PRO, zawsze oferuje tylko i wyłącznie sprzęt najwyższej jakości. Jeśli więc szukasz sprawdzonych narzędzi do przeprowadzania niwelacji, koniecznie zapoznaj się z łatami niwelacyjnymi marki PRO.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Lasery krzyżowe i dalmierze PRO. Dowiedz się jak korzystać z precyzyjnych narzędzi marki PRO
- Bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.