Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lasery krzyżowe i dalmierze PRO. Dowiedz się jak korzystać z precyzyjnych narzędzi marki PRO

2022-10-12
Lasery krzyżowe i dalmierze PRO. Dowiedz się jak korzystać z precyzyjnych narzędzi marki PRO

Chcąc przeprowadzać prace przy użyciu przyrządów pomiarowych, warto zdecydować się na precyzję, co do milimetra. Lasery krzyżowe i dalmierze marki PRO służą właśnie do takich zadań i bardzo ułatwiają pracę w branży budowlanej, remontowej czy geodezyjnej. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób korzystać ze specjalistycznych narzędzi marki PRO oraz czy warto się na nie zdecydować? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest i jak działa laser krzyżowy?
 2. Czym jest i do czego służy dalmierz laserowy?
 3. Jak mierzyć dalmierzem laserowym?
 4. Jakie akcesoria warto dokupić do urządzeń pomiarowych?
 5. Czy warto wybrać urządzenia do pomiarów marki PRO?

laser krzyżowy

Laser krzyżowy – czym jest i jak działa?

Laser krzyżowy to inaczej laser samopoziomujący dedykowany do przeprowadzania prac w środowisku budowlanym. Pozwala on na ustalenie precyzyjnej poziomej lub pionowej linii na powierzchni, która ma być poddana obróbce. Sprawia to, że bardzo często niegdyś użytkowana poziomica, staje się bezużyteczna. Lasery krzyżowe pozwalają nie tylko na wyznaczenie linii poziomych i pionowych, ale także skośnych i kątów prostych. Standardowe wodne poziomice nie są w stanie spełnić w tak samo precyzyjny sposób swojego zadania, jak poziomica laserowa. W ofercie marki PRO znajdziesz modele m.in. z detektorem, tyczką i statywem.

Praca z użyciem lasera krzyżowego jest bardzo prosta. Wystarczy tylko postępować według poniżej wymienionych wskazówek:

 • Przymocuj urządzenie do danej płaszczyzny – służą do tego dołączone do niego uchwyty lub statyw.
 • Włącz urządzenie, aby mogło wypuścić wiązkę lasera widzialną dla ludzkiego oka.
 • Dzięki laserowi automatyczna poziomica jest w stanie wyznaczyć punkt lub dwie poziome, lub pionowe linie łączące się pod kątem 90 st. Sprawia to, że jesteś w stanie wyznaczyć dany punkt lub określony poziom.
 • Na koniec wystarczy zaznaczyć wyznaczone punkty np. za pomocą taśmy malarskiej. 

Dalmierz laserowy – jak działa i do czego służy?

Jeszcze nie tak całkiem dawno, na budowie czy podczas remontu do zmierzenia danej odległości wykorzystywało się taśmy miernicze. Oczywiście są one dostępne do dziś i wiele osób nadal z nich korzysta. Jednak nie są one w stanie dać tak precyzyjnych pomiarów, jak dalmierze laserowe, które są bardzo popularne na budowie, ale i podczas prac geodezyjnych. Urządzenie to pozwala zmierzyć odległość, ale także objętość i pole powierzchni. W niektórych modelach oferowanych przez markę PRO znajduje się także opcja obliczeń za pomocą twierdzenia Pitagorasa. Nowoczesne dalmierze laserowe wyposażone są w funkcję pamięci , dzięki czemu możesz zapisywać wszelkie wyniki, które odczytasz na przejrzystym wyświetlaczu. Dalmierz laserowy posiada niewielką konstrukcję, dzięki czemu możesz go nosić w kieszeni spodni. 

laser krzyżowy Smart-XG

Pomiar dalmierzem laserowym – krok po kroku

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób użyć dalmierza laserowego, koniecznie skorzystaj z poniższych wskazówek:

 • Wybierz jednostkę pomiaru – cale, stopy lub metry.
 • Dalmierz wypuszcza wiązkę światła, więc na danej powierzchni zobaczyć niewielką plamkę. Naceluj ją na konkretny punkt i naciśnij przycisk do pomiaru.
 • Na wyświetlaczu ukaże Ci się wynik pomiaru.
 • Jeśli chcesz wyliczyć powierzchnię, wystarczy wybrać na nim funkcję obliczenia powierzchni. Następnie nakieruj plamkę lasera na jedną, a później na drugą ścianę pokoju. Za każdym razem należy nacisnąć przycisk pomiaru. Na wyświetlaczu pojawi się wyliczona powierzchnia w m2 oraz długość każdej ze ścian.
 • Dalmierz pozwala także obliczyć kubaturę pomieszczenia , dlatego jeśli chcesz to zrobić, przełącz go w ten tryb i nakieruj laser na ścianę, a następnie na ścianę prostopadłą i sufit. Oczywiście należy pamiętać, aby mierzyć odległość od podłogi do sufitu. 
 • Dalmierz laserowy szybko obliczy kubaturę pomieszczenia w m3 , a także wyświetli pomiar poszczególnych ścian i wysokości.

Akcesoria do narzędzi pomiarowych marki PRO

Aby móc jeszcze wygodniej korzystać z narzędzi pomiarowych marki PRO, warto wyposażyć się w przydatne akcesoria m.in. takie jak:

 • Okulary laserowe – pozwalają na dostrzeżenie wyraźnej wiązki światła lasera. Warto zaopatrzyć się w model, który nie będziesz zniekształcał obrazu i dodatkowo ochroni oczy przed diodami emitującymi światło.
 • Detektor wiązki – dzięki niemu precyzyjnie określisz położenie wiązki lasera podczas pracy na zewnątrz. A wszystko dzięki wskaźnikom przekazującym informacje na temat miejsca położenia wiązki. Urządzenie to wyposażone jest w sygnał dźwiękowy i diodę w kolorze fioletowym, które sygnalizują użytkownikowi najlepsze położenie wiązki lasera. Sprawia to, że nie będziesz musiał martwić się, że podczas pracy w ogrodzie, Twój wzrok będzie miał problem z wykryciem miejsca wiązki. 
 • Regulowany statyw – przydaje się w momencie, w którym chcesz ustawić urządzenie laserowe na nierównej powierzchni. Warto wybrać taki model statywu, który jest wyposażony także w regulowane nóżki i libelkę, aby móc idealnie wypoziomować urządzenie.  
 • Walizka – dalmierze laserowe, tak samo jak lasery krzyżowe często wykorzystywane są w trudnych warunkach. Dlatego też warto wyposażyć się w specjalną walizkę z wysoką klasą szczelności, która zabezpieczy sprzęt nie tylko przed wilgocią, ale także i kurzem. W jej wnętrzu powinna znaleźć się twarda pianka, dzięki której sprzęt pozostanie na swoim miejscu oraz miękka pianka, która dodatkowo zabezpieczy urządzenie przed ewentualnymi zarysowaniami.
laser krzyżowy Smart-X

Narzędzia laserowe marki PRO – czy warto się na nie zdecydować?

Marka PRO od ponad 30 lat stawia na wysoką jakość wykonania swoich sprzętów. Sprawiło to, że stała się liderem w swojej branży, jak i laureatem wielu nagród. Podczas projektowania swoich sprzętów wykorzystuje metodę Design Thinking, dzięki czemu jest w stanie produkować asortyment zgodny z oczekiwaniami i problemami swoich klientów. Jeśli więc zależy Ci na wysokiej jakości urządzeniach do pomiaru odległości i nie tylko, zapoznaj się z szeroką gamą produktową marki PRO. 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel