Kominy w Twoim domu – konserwacja i gwarantowana satysfakcja
Zły stan techniczny systemu kominowego może mieć negatywny wpływ na Wasze zdrowe i bezpieczeństwo. Dlatego tak ważna jest właściwa konserwacja instalacji kominowej. Remont komina jest drogim i skomplikowanym przedsięwzięciem, ponieważ trzeba przeprowadzić prace budowlane oraz remontowe. Również diagnostyka komina jest droga, ponieważ tworzy się ją z użyciem profesjonalnych narzędzi, których używa fachowiec. Dodatkowo taki remont musi być wykonany przez wyspecjalizowanych fachowców i odebrany przez kominiarza. Z tego powodu należy odpowiednio konserwować komin i stosować się do przepisów prawa budowlanego, żeby uniknąć kosztownych prac.
Z artykułu dowiesz się:
Niszczenie kominów - przyczyny
Zadaniem systemu kominowego jest odprowadzanie spalin i cyrkulacja powietrza. Na większe ryzyko niszczenia narażone są starsze kominy, które usuwają spaliny z urządzeń grzewczych.
Nowe, oszczędne i ekologiczne piece są często niedostosowane do starszych przewodów kominowych. To z kolei może przyczynić się do niszczenia ceramiki komina, pogorszenia drożności, pojawienie się wilgoci. Te negatywne skutki najczęściej pojawiają się w przypadku remontu starych kotłowni.
Kominy ceramiczne np. komin ceramiczny SCHIEDEL Wulkan CI-EKO 8m fi200 z pojedynczą wentylacją uniwersalny ulegają niszczeniu z powodu niekorzystnego działania związków chemicznych, które są zawarte w spalinach. W kominach, których zadaniem jest odprowadzanie spalin z nowoczesnych kotłów gazowych lub olejowych (spaliny z nich mają niską temperaturę) przez skraplanie się pary wodnej, wytwarza się kwas siarkowy i azotowy. To właśnie one przenikają w głąb struktury komina i powodują jego pękanie, nieszczelność, odpadanie tynku.
Z kolei „ekologiczne paliwa stałe” np. niektóre gatunki węgla, pellet, biomasa zyskują na coraz większej popularności. Efektem spalania są spaliny, które mają niską temperaturę, ale agresywny skład. Ich skroplenie może spowodować uszkodzenie materiału, z którego zbudowany jest komin (również metalu). Takie kominy trzeba dokładnie konserwować i poddawać okresowym przeglądom.
Kolejną przyczyną niszczenia kominów jest zbyt wysoka temperatura, która najczęściej powstaje w trakcie spalania paliw stałych takich jak: drewno, koks, węgiel. W tym przypadku musisz szczególnie zadbać o właściwą konserwację przyłączy kominowych (odcinki, które łączą kocioł z kominem). Te elementy muszą koniecznie spełniać normy bezpieczeństwa odnośnie odporności na temperaturę. Spaliny powstające z kotłów węglowych lub kominków przyczyniają się do osadzania się sadzy na ścianach komina. To natomiast ogranicza ciąg kominowy i podwyższa ryzyko zapalenia się sadzy.
Ekstremalnym zagrożeniem dla budowy komina jest właśnie pożar sadzy. Może to spowodować jego całkowite zniszczenie.
Częstotliwość czyszczenia komina
Zaleca się, żeby komin czyścić raz w roku. Jednak częstotliwość czyszczenia komina jest zależna od tego, z jakiego materiału jest on wykonany i jak dobrze funkcjonuje. Z powodu niebezpiecznego osadzania się sadzy na ścianach komina tak ważne jest jego czyszczenie. Im starszy komin, tym częściej powinien być czyszczony - minimum raz w roku. Natomiast nowoczesne systemy kominowe nie wymagają tak częstego czyszczenia, co nie znaczy, że wcale tego nie wymagają. Pamiętaj, żeby nigdy nie czyścić komina metodami, które polegają na wypalaniu sadzy. Tym sposobem doprowadzisz tylko do zniszczenia komina.
Natomiast kilkakrotnie w trakcie sezonu grzewczego powinieneś samodzielnie wyczyścić dolną część komina z wszelkich nieczystości. Wystarczy, że otworzysz drzwi rewizyjne i usuniesz nagromadzony tam popiół.
Inspekcja komina przeprowadzona przez profesjonalistę
Inspekcja komina, którą przeprowadzi profesjonalista, czyli kominiarz, powinna składać się z następujących czynności:
- Sprawdzenie elementów przyłączenia kotła do komina: Czy są one odpowiednio dopasowane, czy nie ulegają korozji i perforacji, czy przyłącze jest właściwe zamocowane na króćcu kotła.
- Sprawdzenie elementów wentylacji: czy kratki wentylacyjnej w kotłowni nic nie zasłania, czy doprowadzanie powietrza do kotłowni jest drożne.
- Wizualna ocena komina: czy tynk trzyma się podłoża, czy nie ma pęknięć, przebarwień, wykwitów na kominie, czy daszku lub nasady kominowej na samej górze nic nie blokuje, nie ma oznaków rdzy i uszkodzeń mechanicznych.
Przeczytaj także:
- Nowoczesny system kominowy - jakie cechy powinien posiadać?
- Jak i kiedy wybierać komin do kominka?
- Jak powinny wyglądać i jak często należy robić przeglądy kominiarskie?
Autor: Marta Bratuś
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.