Kominy SHIEDEL – montaż krok po kroku
Montaż komina ze szczególną dokładnością zapewni Ci jego długotrwałe i bezawaryjne użytkowanie. Właściwy montaż komina sprawi, że przebywanie w domu będzie bezpieczne i komfortowe Specjalnie dla Was eksperci z renowa24.pl dzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem na temat montażu kominów.
Z artykułu dowiesz się:
Charakterystyka i konstrukcja komina Schiedel
Schiedel to nowoczesne, wielofunkcyjne kominy, które mają za zadanie odprowadzanie spalin z kotłów na paliwa stałe, gazowe lub olejowe także z kotłów kondensacyjnych. Ten system kominowy składa się z gładkich i wyprofilowanych rur ceramicznych, które są umieszczone w obudowie z keramzyto-betonu. Co najważniejsze, kominy Schiedel spełniają wymagania tradycyjnych i nowoczesnych technik grzewczych.
Konstrukcja kominów Schiedel
Kominy są zbudowane z:
- pustaka zewnętrznego, który jest wykonany z keramzytobetonu o dużej wytrzymałości. W jego narożnikach znajdują się otwory, które umożliwiają dodatkowe usztywnienie komina metalowymi prętami. Jego mały ciężar, zagwarantuje Ci łatwy montaż. Dodatkowo tynk możesz kłaść bezpośrednio na pustaki w kominie Schiedel.
- nowej, wyprofilowanej rury ceramicznej - wykorzystana ceramika jest odporna na wysokie temperatury oraz agresywnie działające czynniki korozyjne.
- a także izolacji z wełny mineralnej.
Kominy Schiedel możesz wykończyć na wiele sposobów: płytkami klinkierowymi, blachą, tynkiem i obmurówką z klinkieru.
Możesz również podwyższyć sprawność kotła poprzez prowadzenie powietrza do spalania przeciwnym do gazów spalinowych. W ten sposób powietrze ulega podgrzaniu. To z kolei wpływa na podwyższenie się sprawności podłączonego paleniska.
Montaż kominów Schiedel krok po kroku
Przed rozpoczęciem montażu zadbaj o znajomość miejsc drzwiczek wyczystkowych i wysokości przyłącza trójnika spalinowego. Jeżeli musisz wzmocnić wolnostojącą część komina, to użyj dodatkowego usztywnienia prętami. Wprowadzisz je do otworów na rogach pustaków. Pamiętaj, że montaż komina musi odbywać się na wcześniej odpowiednio przygotowanym fundamencie. Jeżeli planujesz przerwy w pracach montażowych, nie zapomnij o właściwym zabezpieczeniu komina przed zmoknięciem.
- Najpierw osadź pustaki zewnętrzne na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Tę czynność ułatwi Ci szablon do nakładania zaprawy. Zaprawę musisz położyć na wszystkich ścianach pustaka. Pamiętaj, że kanały wentylacyjne w narożach pustaka i izolacja termiczna nie powinna mieć kontaktu z zaprawą.
- Elementy ceramiczne połącz specjalnym spoiwem dostarczanym w tubach z „pistoletem”. Przed rozpoczęciem tej czynności dokładnie wyczyść krawędź elementu ceramicznego z kurzu i brudu. Spoiwo nakładaj na zwilżoną krawędź. Nie zapomnij o usuwaniu nadmiaru spoiwa z wewnętrznej fugi między rurami.
- Następnie ściek kondensatu połącz z kanalizacją za pomocą węża odpływowego.
- Zgodnie z instrukcją producenta komina zamontuj wlot spalin. Następnie płyty izolacyjne ułóż w taki sposób, żeby ich końce nie zasłaniały kanałów przewietrzających. Styk między dwoma płytami, które tworzą pełen obwód powinien być umiejscowiony w połowie długości ścianki pustaka.
- Jeżeli wysokość komina przekracza dopuszczalną wielkość, powinieneś zamontować dodatkowe usztywnienie przy pomocy zestawu zbrojeniowego Schiedel. Pręty zamontuj w kanałach zbrojeniowych zewnętrznych pustaków. Otwory zbrojeniowe poniżej prętów zaślep tak, żeby uniemożliwić przedostanie się zaprawy.
- Żeby zapewnić kominowi jak najlepszą cyrkulację powietrza, warstwę płyt izolacyjnych zakończ na poziomie ok 8 cm poniżej górnej krawędzi pustaka.
- Montując płytę przykrywającą użyj stalowego szalunku traconego, który znajdziesz w pakiecie komina. Ten element odpowiada za prawidłową przestrzeń dylatacyjną, która jest ważna dla prawidłowego przewietrzania komina oraz wyrównywanie naprężeń termicznych. Pamiętaj, że płyta przykrywająca musi być wykonana przed zamocowaniem ostatniej rury ceramicznej i stożka wylotowego. Następnie zamontuj kratkę przewietrzającą oraz metalową przesłonę dolną
- Kolejnym krokiem jest montaż drzwiczek wyczystkowych. Następnie za pomocą 4 metalowych uchwytów zamontuj dwie części płyty czołowej. Po tych pracach zamocuj przesłonę zamykającą.
- Na końcu otynkuj komin tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym. Na drzwiczki wyczystkowe przyklej etykiety z klasyfikacjami komina.
Porady eksperta z renowa24.pl:
- Przy pierwszym uruchomieniu kotła lub po dłuższej przerwie w jego użytkowaniu, komin rozgrzewaj stopniowo.
- Przed rozpoczęciem korzystania z komina musi on być najpierw odebrany przez Rejonowego Mistrza Kominiarskiego.
- Komin powinien współpracować wyłącznie z urządzeniami grzewczymi, które posiadają aktualny certyfikat dopuszczający.
Przeczytaj także:
- Nowoczesny system kominowy - jakie cechy powinien posiadać?
- Jak i kiedy wybierać komin do kominka?
- Jak powinny wyglądać i jak często należy robić przeglądy kominiarskie?
Zapoznaj się z ofertą kominów SCHIEDEL na renowa24.pl!
Autor: Marta Bratuś
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.