t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kołnierz uszczelniający do okna dachowego FAKRO - jaki wybrać?

2021-10-31
Kołnierz uszczelniający do okna dachowego FAKRO - jaki wybrać?

 

Kołnierz uszczelniający jest jednym z ważniejszych akcesoriów, o których nie można zapomnieć, jeśli chce się prawidłowo zamontować okno dachowe. Element ten powinien być zgodny z oknami dachowymi danego producenta. Ten element systemu zawsze musi być dopasowany nie tylko do okna, ale również do rodzaju pokrycia dachowego, w jakim będzie montowany. Warto zatem dobrze wybrać kołnierz uszczelniający, który przez wiele lat będzie chronił poddasze przed przeciekaniem. Mając na uwadze, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, dziś podpowiadamy, jaki kołnierz uszczelniający wybrać.

 



Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając kołnierz uszczelniający?
  2. Jakie rodzaje kołnierzy dostępne są na rynku?

kobieta wyglądająca przez otwarte okno dachowe

Kołnierz uszczelniający jest elementem, o którym nie można zapominać chcąc prawidłowo zamontować okno w połaci dachowej. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie trwałego i szczelnego połączenia okna z pokryciem dachowym. Dzieje się tak za sprawą dopasowanych i precyzyjnie zaprojektowanych elementów, które idealnie pasują do wymiarów okna oraz rodzaju pokrycia dachowego, na którym montowane jest okno. Nic zatem dziwnego, że producenci okien dachowych oprócz nich oferują także kołnierze uszczelniające, które pasują do określonych modeli. Większość wspomnianych akcesoriów wykonano z blachy aluminiowej, którą dodatkowo zabezpieczono modyfikowanym poliestrem cechującym się wysoką trwałością i odpornością na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Podstawowy kolor dostępnych na rynku kołnierzy uszczelniających to popielato-brązowy. Barwa ta idealnie komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych, jakie wybierane są przez właścicieli budynków.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając kołnierz uszczelniający?

Wybierając kołnierz uszczelniający do okna dachowego należy mieć na uwadze, że sposób otwierania okna nie wpływa na ostateczny wybór. Chcąc dobrze dopasować wspomniany element, należy wziąć pod uwagę głębokość, na jakiej dane okno zostanie zamontowane w połaci dachu.

Wybierając odpowiedni kołnierz uszczelniający warto zwrócić uwagę na jego nazwę. To właśnie w niej ukryty jest rodzaj pokrycia, do jakiego przeznaczony jest kołnierz, a także głębokość montażu okna w konstrukcji dachowej. Symbol danego kołnierza uszczelniającego zawiera także informację o rodzaju materiału, z jakiego wykonano fartuch. I tak — litera P oznacza fartuch, który wykonano z ołowiu, a litera A, że fartuch jest aluminiowo-tworzywowy.

Mając powyższe dane można bez problemu dobrać odpowiedni kołnierz uszczelniający.

kobieta wyglądająca  z sypialni przez okno dachowe

Jakie rodzaje kołnierzy dostępne są na rynku?

Szukając odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, warto mieć na uwadze, że produkt trzeba będzie dopasować do pokrycia dachowego. Dlatego też na rynku można dostać rozmaite kołnierze uszczelniające. Poszczególne rodzaje przedstawiamy poniżej.

Kołnierze uszczelniające dedykowane pokryciom falistym

Tego typu kołnierz, o symbolu EZV-P, przeznaczono do połączenia okna dachowego z dachówkami, których wysokość wynosi 45 mm. Typowa głębokość, w jakiej należy osadzić okno V pozwala na umieszczenie go w dachu, którego spadek wynosi między 15 a 90°. W dolnej części kołnierza do pokryć falistych umieszczono elastyczny fartuch, który dzięki masie plastycznej umieszczonej na jego spodzie, może być przyklejony do pokrycia dachowego.

Kołnierze uszczelniające, które montuje się na pokryciach wysoko profilowanych

Są to kołnierze, które można znaleźć pod oznaczeniem EHN-P. Dzięki niemu można szczelnie połączyć okno dachowe z dachówkami, których wysokość wynosi do 90 mm. Typowa głębokość osadzenia okna N pozwala umieścić je w dachu, którego spadek wynosi między 15 a 90°. Szeroki i stosunkowo długi fartuch, który jest zakończeniem dolnego elementu kołnierza do pokryć wysokoprofilowanych sprawia, że połączenie go z połacią dachu nie jest niczym trudnym.

okna dachowe wychodzące na kuchnię, w której stoi kobieta i jej dzieci

Kołnierze uniwersalne, które wyposażono w dodatkową termoizolację

Kołnierze uniwersalne z dodatkową termoizolacją oznacza się symbolem EHV-AT-Thermo. Wspomniana część przeznaczona jest do łączenia okna dachowego z dachówkami, których wysokość wynosi do 90 mm. Głębokość osadzenia okna V, która jest typowa dla tego kołnierza, pozwala umieścić okno, którego spadek wynosi między 15 a 90°. Na wewnętrznej stronie kołnierza umieszczono materiał dociepleniowy, który jest elastyczny. Tworzy on termoizolacyjną ramę wokół ościeżnicy okna. Rozwiązanie to pozwala na docieplenie okna ponad poziomem łat. Co więcej, poprawia także współczynnik przenikania ciepła. W zależności od typu okna można go poprawić nawet o 15%.

Kołnierz uszczelniający stosowany na dachówce płaskiej

Kołnierze uszczelniające, które stosuje się na płaskiej dachówce mają symbol EZV-F. W tym wypadku głębokość osadzenia okna pozwala na to, aby było ono umieszczone w dachu, którego spadek wynosi od 15 do 90°. Dolny element kołnierza jest wydłużony. Nie wyposażono go w fartuch ołowiany. W tym wypadku stworzono specjalną konstrukcję, która usztywnia kołnierz, a także chroni go przed deformacją, np. kiedy na dachu zalega śnieg.

mężczyzna montujący okno dachowe i dedykowany mu kołnierz uszczelniający

 

Przeczytaj także:

 

 

 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel