Klejenie styropianu do drewna

2020-09-24
Klejenie styropianu do drewna

Ocieplanie drewnianej elewacji nie jest sprawą tak prostą, jak w przypadku zwykłej np. betonowej. W wielu przypadkach nie jest wiadome, w jaki sposób ocieplić drewniany dom i czym kleić styropian do drewna. Nikt nie chce przecież, aby ciepło uciekało z domu i aby dostawała się do niego wilgoć. Wielu fachowców uważa, że najlepszym materiałem do ocieplenia, w tym przypadku, będzie wełna mineralna. Jednak nie tylko. Na rynku można znaleźć styropiany, specjalnie stworzone do ocieplenia domów z drewna.

klej, klej do styropianu, klej uniwersalny, jaki klej do styropianu, jaki klej do drewna

Styropian do ocieplenia drewna

O to, aby drewno szybko zwilgotniało, nie trzeba się martwić, gorzej jeśli chcemy tego uniknąć. W takim przypadku należy dokładnie wyliczyć, jaka jest wartość dla przepuszczalności pary wodnej styropianu, ponieważ jeśli nie zostanie to wzięte pod uwagę, lub obliczenia zostaną wykonane w zły sposób, wówczas doprowadzi to do skraplania się pary wodnej, a to z kolei do gnicia drewna. Co należy wziąć pod uwagę, chcąc obliczyć tę wartość?

 • Jaki procent wilgotności występuje w danym budynku. Mniej więcej szacuje się, że jest to około 65%.
 • Jaka temperatura występuje na zewnątrz. Dla styropianu może to być maksymalnie -30 stopni Celsjusza.
 • Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obliczymy wszystkie te wartości, będzie można określić, czy styropian i jaki, będzie nadawał się do ocieplenia drewnianego budynku.

  Czym kleić styropian do drewna?

  Oprócz wybrania odpowiedniego rodzaju styropianu, który można usadowić na drewnianej elewacji, ważny jest również klej, który do tego wykorzystamy. Bardzo często wykorzystuje się klej dwuskładnikowy, który składa się z żywicy oraz utwardzacza. Oba składniki łączy się, aby stworzyć pożądaną mieszaninę, dzięki której styropian dobrze zabezpieczy elewację. Jednak należy tu uważać, ponieważ klej ten szybko zasycha, więc liczy się tu sprawność i szybkość podczas nakładania kleju i styropianu na budynek. W takim przypadku lepiej przygotować sobie taką ilość kleju, jaką potrzebuje się w danym momencie. Klej dwuskładnikowy jest odporny na wilgoć, więc wydaje się naturalnym i najlepszym wyborem, jeśli chcemy umieścić styropian na elewacji. Dodatkowo możecie skorzystać z informacji na temat kleju do styropianu w tym kleju.

  Jaki klej do drewna?

  Z klejów, które nadają się do drewna, można wyłonić dwa dwuskładnikowe. Pierwszy z nich to klej epoksydowy na bazie żywicy, który posiada wielorakie zastosowanie. Są one również jednymi z najczęściej wykorzystywanych do klejenia styropianu do drewna oraz często nazywane klejami uniwersalnymi. Dzięki nim spojenie pomiędzy surowcami jest trwałe i elastyczne. Drugim rodzajem jest klej poliuretanowy, który nie zawiera żadnych rozpuszczalników ani wody. Są one uznawane za jedne z najlepszych klejów do drewna. Są one nieco droższe od klejów dwuskładnikowych epoksydowych, być może ze względu na to, że nie wysychają tak szybko. Klejenie styropianu do drewna może wydawać się dość kosztownym i skomplikowanym zabiegiem. W końcu mamy tu do czynienia z delikatnym surowcem, jakim jest drewno. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby dom był odpowiednio zabezpieczony, powinniśmy postarać się o zastosowanie dobrego styropianu, oraz dobrego kleju. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się u tego samego producenta, ponieważ wówczas można mieć pewność, że cały system, który zakupimy, będzie ze sobą współgrał.

  
  
  

  Buduj i remontuj razem z nami!

  logo renowa24.pl

  Autor: Małgorzata Buchkovska

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel