Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobry klej do styropianu?

2020-02-07
Jak wybrać dobry klej do styropianu?

Prawidłowe docieplenie powstającego budynku wymaga użycia odpowiednich środków przeznaczonych na ten cel. Produkt, który jest najchętniej wybierany, to styropian. Dzięki swoim właściwościom potrafi sprawić, że dom staje się energooszczędny. Jednak czy tylko na nim trzeba skupić swoją uwagę? Okazuje się, że nie. Pozostałe elementy systemu dociepleń, a w szczególności klej do przymocowania styropianu, są także niezwykle ważne. Co zatem warto wiedzieć na jego temat? Jak prawidłowo dobrać zaprawę klejącą?

Nie da się ukryć, że prawidłowo dobrany klej do styropianu sprawi, że izolacja termiczna będzie o wiele bardziej skuteczna i przetrwa bez szwanku przez wiele lat. Dobrze jest zatem zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych preparatów, aby mieć pewność, że wybrano ten odpowiedni. Choć na rynku istnieje wielu twórców zarówno styropianu, jak i kleju, dobrze jest pamiętać o tym, że system dociepleń będzie skuteczniejszy, jeśli do jego wykonania wybierze się materiały tego samego producenta.

styropian, klej, klej do styropianu

Rodzaje klejów do styropianu

Jak można się spodziewać, choć na rynku istnieje klej uniwersalny, którym do podłoża można przytwierdzić materiał dociepleniowy, producenci poszli o krok dalej i stworzyli specjalne zaprawy, które dedykuje się określonym styropianom i podłożom, do których te mają zostać przytwierdzone. Mając to na uwadze, na rynku można spotkać następujące rodzaje klejów do styropianu:

  1. klej do styropianu grafitowego — to on cieszy się największą popularnością, ponieważ styropian grafitowy jest jednym z najbardziej wymagających materiałów. Wielu fachowców twierdzi, że właśnie przez to, tego rodzaju preparat sprawdzi się nie tylko do przytwierdzenia grafitowych płyt, ale również do przytwierdzenia np., styropianu fundamentowego;
  2. klej uniwersalny, który można wykorzystać do przyklejenia styropianu i zatapiania siatki zbrojeniowej. Ich skład powoduje, że doskonale sprawdzają się podczas wykonywania wspomnianych wyżej czynności.
  3. klej na drewno — jak się okazuje, idąc za popularnością domów drewnianych, producenci wymyślili specyfik, który idealnie połączy drewno ze styropianem, bez obaw, że materiał dociepleniowy zacznie odpadać lub odkształci się lub, że klej wniknie w drewno, niszcząc jego strukturę, co może skutkować niedokładnym przyklejeniem styropianu.

styropian, klej, klej do styropianu

Czy klej do styropianu nadaje się tylko do montowania docieplenia?

Jak się okazuje, wiele osób, poza warstwą dociepleniową, montuje także styropian w swoich domach. Mowa tutaj o ozdobnych elementach, które nadają pomieszczeniom charakteru. Jaki klej sprawdzi się w tym wypadku? Okazuje się, że można użyć każdego kleju do styropianu, ponieważ naciski, jakie są wywierane przez małe elementy są niewielkie, dlatego też nie trzeba się obawiać, że ozdoba zacznie odpadać. Tutaj doskonale sprawdzą się również specjalne kleje do ozdób styropianowych. Ich zaletą jest fakt, że sprzedaje się je w znacznie mniejszych opakowaniach.

Czy klej do styropianu w piance to dobry pomysł?

Szukając odpowiedniego kleju do styropianu, poza tradycyjnymi zaprawami, można natknąć się na pianki montażowe. Czy jest to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że tego typu produkty montuje się przede wszystkim bezpośrednio na materiałach budowlanych, takich hak pustaki, zaprawy cementowe, czy inne. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie ich składom, ponieważ eksperci twierdzą, że nie zawsze dobrze spajają styropian z podłożem.

styropian, klej, klej do styropianu

Na co zwrócić uwagę wybierając klej do styropianu?

Znając już poszczególne rodzaje produktów, warto skupić się na podstawowych wytycznych, które pozwolą wybrać najlepsze rozwiązanie. Nie wszystkie kleje do styropianu są opisane, dlatego nie wiedząc, jaki wybrać, dobrze jest skontaktować się ze sprzedawcą, który udzieli szczegółowych informacji. Okazuje się bowiem, że najlepszym produktem jest zaprawa o dużej ilości polimerów organicznych (jeżeli ma poniżej 0,5%, nie można stosować go do klejenia styropianu), które zapewniają doskonałą przyczepność.


Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-12
Wszystko ok. Polecam.
2021-12-02
Polecam sprzedajacego w 100%
pixel