Kiedy powinniśmy montować schody strychowe - poradnik
Schody na strych to wygodne, praktyczne, a przy okazji proste w montażu rozwiązanie dedykowane do domów z tzw. poddaszem nieużytkowym. Odpowiednio dobrane stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych, znacznie droższych schodów stacjonarnych. Mają wiele zalet – największą jest jednak mała ilość zajmowanej powierzchni użytkowej.
Z artykułu dowiesz się:
- o różnych rodzajach schodów strychowych;
- czym charakteryzują się schody składane;
- jak przebiega montaż schodów strychowych;
- co w sytuacji, gdy Twoje poddasze jest nieocieplane;
- o wyposażeniu dodatkowym schodów strychowych
Schody schodom nierówne, czyli czym dostać się na strych?
Istnieje wiele różnorodnych rozwiązań umożliwiających szybkie wejście na poddasze nieużytkowe. Klasyczne schody klasyczne nie tylko zajmują dużo miejsca, ale również są znacznie droższe w budowie. Stanowiące dodatkowy element dekoracyjny schody kręcone – mimo że nieco mniejsze – również ograniczają dostępną w pomieszczeniu powierzchnię użytkową. Jako że nie są przeznaczone do codziennego użytku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać rozwiązanie składane – schody przypominające swoim wyglądem drabinę. Na co dzień skryte w stropie, gwarantują nam maksymalną oszczędność miejsca.
Składane wejście na strych – hit czy kit?
Schody składane są znacznie mniej komfortowe, aniżeli rozwiązania stacjonarne. Nie korzystamy z nich jednak codziennie. Praktyczne drewniane bądź metalowe drabinki nie wymagają żadnej dodatkowej przestrzeni. Po złożeniu i schowaniu są całkowicie niewidoczne. My natomiast możemy cieszyć się wolną powierzchnią. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań o zróżnicowanej wielkości.
Montaż schodów strychowych
Kluczowe pytanie w tej kwestii brzmi: na jakim etapie wykańczania domu należy zaopatrzyć się w ten produkt? Dla wielu osób estetyka ma równie duże znaczenie co funkcjonalność czy jakość danego rozwiązania. Aby uniknąć ewentualnych problemów z tym związanych, montaż schodów należy rozpocząć jeszcze przed ostatecznym wykończeniem i ociepleniem stropu. Po instalacji wybranego modelu mamy możliwość zamknięcia całej kompozycji poprzez kompleksowe zaizolowanie pozostałych po montażu luk. Na końcu natomiast, możemy pomyśleć o podłodze na poddaszu.
Co w sytuacji, gdy nasze poddasze jest nieocieplane?
Poddasze nieużytkowe, potocznie zwane strychem, wcale nie musi być ocieplane. Nieogrzewane pomieszczenie może przepuszczać chłód do wnętrza, a więc do niższych kondygnacji domu. Aby uniknąć problemów z tym związanych, należy wybrać wejście o najniższym możliwym współczynniku przenikania ciepła. Kluczową kwestią w tym zakresie jest jakość zastosowanych w okolicy ościeżnicy uszczelek. Równie ważny jest także zamek odpowiedzialny za maksymalne dociśnięcie klapy schodowej do uszczelki.
Na koniec: kilka słów o wyposażeniu dodatkowym
Poza standardowymi elementami zestawu, do schodów strychowych możemy dokupić szereg elementów dodatkowych. Odpowiednio dobrana barierka ochronna zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania, w szczególności ułatwia nam schodzenie. Natomiast poręcz w widocznym kolorze, montowana do kątowników drabinki, sprzyja bezproblemowemu wchodzeniu.
Schody strychowe – to musisz wiedzieć
Podsumowując, schody strychowe oferują praktyczne i oszczędzające przestrzeń rozwiązanie dla domów z poddaszem nieużytkowym, z opcjami takimi jak składane drabinki, które są idealne do rzadko użytkowanych przestrzeni. Ich montaż powinien być planowany w odpowiedniej fazie budowy, aby zapewnić zarówno funkcjonalność, jak i estetykę, a także odpowiednie ocieplenie. Dodatkowo możliwość personalizacji schodów poprzez dodatkowe akcesoria, takie jak barierki ochronne i poręcze, zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia korzystanie z nich.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
Przeczytaj także:
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.