Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż schodów strychowych — krok po kroku

2023-11-21
Montaż schodów strychowych — krok po kroku

Jeśli jesteśmy właścicielami domu, to w tej sytuacji dużym udogodnieniem dla nas będzie zamontowanie schodów strychowych. Ułatwią nam one dostanie się na poddasze, bez względu na to, czy stanowi część mieszkalną, czy raczej niezagospodarowaną. Na strychu często przechowujemy rzeczy, które mogą nam się w przyszłości przydać. Montaż schodów strychowych powinien być dokładnie przemyślany już na etapie projektowania domu. Wiele osób zastanawia się, czy wybór schodów strychowych i ich zamontowanie to trudne zadanie, do którego należy zatrudnić fachowca. Jeśli posiadamy, choć odrobinę zmysłu majsterkowicza, to z pewnością sobie poradzimy. Zanim jednak zabierzemy się za proces montażu, powinniśmy najpierw zdecydować się na odpowiedni produkt, a także wybrać miejsce, gdzie schody będą zamontowane. Należy przy tym pamiętać, że musi być pozostawiona odpowiednia przestrzeń, by schody mogły swobodnie otwierać się i zamykać. Dobrze jest także usytuować je w takim miejscu, które pozwoli na bezpieczne użytkowanie strychu.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Co warto wiedzieć przed montażem schodów strychowych?
 2. Jak zamontować schody strychowe krok po kroku?
 3. Montaż schodów strychowych krok po kroku – podsumowanie.


Schody strychowe

Co warto wiedzieć przed montażem schodów strychowych?

Jeśli dokonaliśmy zakupu schodów strychowych marki FAKRO, to warto wiedzieć, że producent ten dostarcza klientowi kompletny zestaw. W zestawie tym znajdziemy oprócz włazu i drabinki, również wszystkie akcesoria niezbędne do zamontowania produktu w otworze, w tym również specjalny drążek, który umożliwia otwarcie i zamknięcie włazu na strych. Producent nie zapewnia jednak materiałów izolacyjnych – musimy je dokupić sami. Przygotowując się do montażu schodów na poddasze, musimy się zastanowić jak przyciąć schody na strych, jeśli będzie to konieczne oraz jak wygląda mocowanie schodów strychowych w stropie betonowym. Montowanie schodów strychowych w stropie wykonanym z betonu, należy rozpocząć od wycięcia w nim otworu. Otwór ten musi być większy o 2 cm od wymiarów skrzyni.

  Jak zamontować schody strychowe krok po kroku?

  Po wykonaniu prawidłowego otworu można przystąpić do montażu schodów strychowych. Całość operacji nie jest skomplikowana. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, jaka została dołączona do całego zestawu. Warto jednak mieć do pomocy drugą osobę.

  W pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć paczkę z nadesłanym produktem i sprawdzić, czy jest ona kompletna. Warto również dokupić kątowniki oraz listwy wykończeniowe, które mają za zadanie „ukryć” właz na suficie. Po rozpakowaniu schodów, do każdego narożnika skrzynki należy przykręcić kupione dodatkowo kątowniki. Następnie można wkręcić w nie szpilki i nałożyć celowniki. Teraz przyszedł czas na prawidłowe wypoziomowanie schodów. Czynność tę wykonujemy za pomocą dokręcania i odkręcania kątowników.

  Kolejnym krokiem podczas montażu drabiny strychowej jest sprawdzenie przekątnych. Jeśli okaże się, że nie są one równe, należy jeszcze raz ustawić schody w otworze i wyrównać przekątne za pomocą klinów, które umieszcza się pomiędzy ścianą stropu a skrzynką, w której zamontowane są schody. Jeżeli przekątne po sprawdzeniu są równe, schody strychowe można przykręcić do stropu. Kiedy skrzynka jest przymocowana, przyszedł czas na to, aby dopasować długość drabiny do wysokości pomieszczenia. Jeżeli okaże się, że drabina jest za długa, należy ją dociąć na właściwy wymiar. Niektóre modele schodów umożliwiają zabezpieczenie jej dołączonymi do zestawu stopkami, które przykręca się do nóżek.

  Na koniec pozostało jedynie wykończyć właz za pomocą listew wykończeniowych, które montuje się na wcisk w otworach pomiędzy stropem a skrzynką. Można pokusić się o zamontowanie listew ozdobnych, dzięki którym właz stanie się bardziej elegancki.

   Schody strychowe

   Montaż schodów strychowych krok po kroku - podsumowanie

   Dobrze zamontowane schody nie tylko prawidłowo się otwierają, ale także po ich zamknięciu tworzą jedną całość z sufitem. Możemy zamontować także poręcze do schodów, które często dołączane są do zestawu razem ze schodami. Sklep budowlany Renowa24 oferuje również inne akcesoria do schodów strychowych.. Koniecznie sprawdź nasz asortyment!

   FAQ

   Co warto wziąć pod uwagę przed montażem schodów strychowych?

   Przed montażem schodów strychowych istotna jest decyzja odnośnie ich lokalizacji, uwzględniając przy tym przestrzeń do swobodnego otwierania i zamykania schodów. Należy prawidłowo wypoziomować schody, by móc bezpiecznie i komfortowo użytkować strych.

   Jak wygląda przebieg montażu schodów strychowych?

   Montaż schodów strychowych rozpoczyna się od wycięcia otworu w stropie, a następnie przystąpienia do zgodnego z instrukcją montażu produktu. Po rozpakowaniu schodów, przykręca się kątowniki do narożników skrzynki, następnie wykonuje wypoziomowanie i sprawdzenie przekątnych, by na końcu przystąpić do przykręcenia schodów do stropu i dopasowania długości drabiny do wysokości pomieszczenia.

   Jakie są istotne akcesoria do kompletnego montażu schodów strychowych?

   Producent dostarcza kompletny zestaw, w tym właz, drabinkę oraz niezbędne akcesoria do montażu. Jednak warto pamiętać, że materiały izolacyjne nie są częścią zestawu i muszą zostać dokupione osobno. Dodatkowo, montaż może wymagać zakupu kątowników czy listew wykończeniowych, które pomagają w estetycznym ukryciu włazu na suficie.


   Autor: Aneta Wojtczak (red. Anna Adamczyk)   Aneta Wojtczak

   Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.


   Przeczytaj także:

    

    


   Masz pytania? Napisz do nas.

   Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

   Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
   Zaufane Opinie IdoSell
   4.54 / 5.00 215 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2023-04-02
   Bardzo dobra.
   2023-03-30
   Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
   pixel