Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż schodów strychowych — krok po kroku

2020-01-16
Montaż schodów strychowych — krok po kroku

Schody strychowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Doceni je każdy właściciel, który w pomieszczeniach ma niewiele miejsca do przechowywania. Produkt ten ułatwi znacznie komunikację poddasza z pozostałą częścią domu. Warto zatem zastanowić się nad jego montażem już na etapie projektowania. A jeśli o montaż chodzi — wiele osób zastanawia się, czy jest to trudne zadanie, do którego należy zatrudnić fachowca. Odpowiedź jest prosta — jeśli macie choć odrobinę zmysłu majsterkowicza, z pewnością sobie poradzicie. Dziś omawiamy, jak krok po kroku zamontować schody strychowe.

Zanim inwestor zabierze się za montaż schodów strychowych, powinien wybrać produkt, a także miejsce, w którym będzie on montowany. Należy przy tym pamiętać, że musi być tam określona ilość miejsca, aby schody mogły się swobodnie otwierać i zamykać. Dobrze jest także pamiętać o tym, aby schody strychowe usytuować w miejscu, które pozwoli na bezpieczne użytkowanie strychu.

Co warto wiedzieć przed montażem schodów strychowych?

Zastanawiając się ad tym, jak zamontować schody strychowe FAKRO, dobrze jest pamiętać o tym, że producent wspomnianych wyżej rozwiązań dostarcza klientowi kompletny, zestaw, który oprócz włazu i drabinki, zawiera również wszystkie akcesoria niezbędne do zamontowania produktu w otworze, w tym również specjalny drążek, który umożliwia otwarcie i zamknięcie włazu na strych. Należy przy tym pamiętać, że producent nie zapewnia materiałów izolacyjnych, które inwestor musi kupić na własną rękę.

Przygotowując się do montażu, dobrze jest odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania - jak przyciąć schody na strych, jeśli będzie to konieczne oraz jak zamontować je w stropie betonowym? Chcąc zamontować schody w stropie wykonanym z betonu, należy wyciąć w nim otwór większy o 2 cm od wymiarów skrzyni. Warto pamiętać, że w tym wypadku można jedynie pomniejszyć otwór, dlatego trzeba go wyciąć niezwykle precyzyjnie.

Jak zamontować schody strychowe krok po kroku

Po wykonaniu prawidłowego otworu można przystąpić do montażu schodów strychowych. Całość operacji nie jest skomplikowana. Wystarczy postępować z instrukcją, jaka została dołączona do całego zestawu. Wystarczy mieć do pomocy drugą osobę.

Pierwszym krokiem, który trzeba poczynić, aby zamontować schody strychowe, jest otwarcie paczki z produktem i sprawdzenie, czy jest kompletna. Oprócz kompletnych schodów warto również dokupić kątowniki oraz listwy wykończeniowe, które mają za zadanie „ukryć” właz na suficie.

Po rozpakowaniu schodów, do każdego narożnika skrzynki należy przykręcić kupione dodatkowo kątowniki. Dzięki nim całość konstrukcji będzie bardziej sztywna. Następnie można wkręcić w nie szpilki i nałożyć ceowniki. Teraz przyszedł czas na prawidłowe wypoziomowanie schodów. Czynność tę wykonujemy za pomocą dokręcania i odkręcania kątowników.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie przekątnych. Jeśli okaże się, że nie są równe, należy jeszcze raz ustawić schody w otworze i wyrównać przekątne za pomocą klinów, które umieszcza się pomiędzy ścianą stropu a skrzynką, w której zamontowane są schody. Jeżeli przekątne po sprawdzeniu są równe, schody można przykręcić do stropu. Kiedy skrzynka jest przymocowana, przyszedł czas na to, aby dopasować długość drabiny do wysokości pomieszczenia, w którym zamontowano właz na strych. Jeżeli okaże się, że drabina jest za długa, należy ją dociąć na właściwy wymiar, a następnie zabezpieczyć dołączonymi do zestawu stopkami, które przykręca się do nóżek. Pozostało teraz jedynie wykończyć właz za pomocą listew wykończeniowych, które montuje się na wcisk w otworach pomiędzy stropem a skrzynką. Można pokusić się o zamontowanie listw ozdobnych, dzięki którym właz stanie się bardziej elegancki. Dobrze zamontowane schody nie tylko dobrze się otwierają. Po ich zamknięciu tworzą jedną całość z sufitem.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-08-11
Super
2021-08-15
wszystko bardzo sprawnie przebiegło
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel