Jaki styropian wybrać do ocieplenia garażu?
Osoby, które myślą, że ocieplenie garażu wiąże się jedynie z komfortem jego użytkowania, są w błędzie. W praktyce okazuje się bowiem, że dokonanie wspomnianego działania jest równie ważne, co ocieplenie poddasza, czy ścian domu. Dlaczego zatem warto zdecydować się na ten krok i jaki styropian wybrać? Powodów jest kilka. Warto je znać, by mieć pewność, że ocieplenie garażu jest dobrą decyzją.
Szukając prawidłowych materiałów dociepleniowych, należy wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju garaż chce ocieplić inwestor. Inaczej bowiem należy patrzeć na garaż wbudowany w dom mieszkalny, a zupełnie inaczej na murowany garaż wolnostojący lub blaszany. Warto jednak mieć na uwadze, że bez względu na to, który rodzaj garażu będzie ocieplany, w każdym przypadku krok ten przyniesie korzyści.
Jaki materiał termoizolacyjny wybrać?
Chcąc prawidłowo odpowiedzieć na pytanie jaki styropian wybrać do ocieplenia garażu warto skupić się na płytach, które nie rozprzestrzeniają ognia. Co więcej, inwestor powinien zwrócić uwagę nie tylko na grubość produktu, ale również na jego właściwości. Dobrze dobrany styropian będzie odznaczał się spadkiem ciepło chłonności przy dużym zawilgoceniu, którego nie brak w garażach, szczególnie jeśli są podziemne. Wystarczy odpalić auto i wyjechać nim z garażu, a wilgoć będzie się w nim utrzymywała przez długi czas.
Szukając prawidłowego ocieplenia, poza wspomnianymi właściwościami styropianu, dobrze jest zwrócić uwagę na jego grubość. Optymalną grubością, która odpowiednio zabezpieczy ściany pomieszczenia przed stratami ciepła jest 15 centymetrów. Jeżeli jednak inwestor chciałby ograniczyć grubość, ponieważ garaż nie jest zbyt duży, może zamienić wybrany styropian na ten o mniejszej grubości, jednak lepszych właściwościach. Aby mieć pewność, że dokonany wybór jest słuszny, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów (jeden można odnaleźć na stronie renowa24.pl).
Ocieplenie wewnątrz czy na zewnątrz?
Rzadko spotyka się garaże, które ocieplane są od wewnątrz. Bez względu na to, czy inwestor ociepla garaż wolnostojący, czy taki wbudowany w dom, najczęściej decyduje się na ocieplenie zewnętrznych ścian.
Decydując się na ocieplenie zewnętrznych ścian garażu, które zespolone są z domem lub tworzą osobny budynek, należy wybrać styropian, którego współczynnik przenikania ciepła wynosi U ≤ 0,3 W/(m²K). Uwagę inwestora powinna zwrócić także brama. Jeśli chce on ogrzewać garaż absolutnie nie powinien pozostawiać jej bez ocieplenia. Jeśli do tego dopuści, może być pewien, że garaż będzie się wyziębiał, a co za tym idzie — nie będzie mogło być mowy o oszczędnościach.
Ocieplając garaż, który wbudowany jest w bryłę domu, należy mieć na uwadze sąsiadujące z nim pomieszczenia — zarówno te znajdujące się nad nim, jak i te, które umieszczono obok niego. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe ocieplenie, jeśli garaż sąsiaduje bezpośrednio z pomieszczeniami, w których temperatura wynosi 22-24 stopnie Celsjusza. Jest to o tyle ważne, że przez dobrze ocieplone ściany garażu nie będzie uciekało ciepło. Ściany tego rodzaju garażu ociepla się podobnie, jak pozostałe ściany budynku. Warto zwrócić tutaj uwagę na normy domów energooszczędnych, które jasno określają, jaki współczynnik przenikania ciepła powinny mieć pomieszczenia. Aby nie przekroczyć norm, czyli U = 0,15 - 0,20 W/(m²K), osadzony styropian powinien mieć grubość między 20 - 30 cm. W tym wypadku należy również pamiętać o ociepleniu sufitu i podłogi. W tym wypadku doskonale sprawdzą się specjalistyczne bloczki styropianowe, które jednocześnie staną się barierą akustyczną.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.