t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką wybrać długość kołków do styropianu?

2021-08-16
Jaką wybrać długość kołków do styropianu?

    

Jeśli budujesz dom i jesteś na etapie jego ocieplania, decydując się na położenie płyt styropianowych lub z wełny mineralnej, warto zastanowić się jednocześnie nad pozostałymi akcesoriami, niezbędnymi do jego montażu. Zaliczamy do nich między innymi kołki do styropianu. Są one nieodzownym elementem, który zapewni nam na trwałe przyleganie styropianu do wybranych powierzchni. Ponieważ płyty styropianowe są obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, wielu producentów zdecydowało się na sprzedaż gotowych systemów montażowych, zawierających już odpowiednio dobrane do styropianu kołki montażowe.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie rodzaje kołków do styropianu możemy wyróżnić
  2. na co zwrócić uwagę podczas wyboru kołków do styropianu
  3. jak dobrać odpowiednią długość kołków do styropianu
  4. jak montować kołki do styropianu


kołki do styropianu, jakie kołki do styropianu, jaka długość kołków do styropianu, width=

Jakie rodzaje kołków do styropianu możemy wyróżnić?

Jeśli nie korzystasz z gotowych kompletów montażowych, zawierających już dopasowane do styropianu kołki, z pewnością zadajesz sobie pytanie: Jaki wybrać kołek do styropianu? Aby to wyjaśnić, warto poznać już na początku ich warianty. Zasadniczo wyróżniamy 2 rodzaje kołków do styropianu: metalowe i plastikowe. Kryterium podziału stanowi tu rodzaj trzpienia, który wkłada się do kołka po zamontowaniu go w ścianie. Trzpień plastikowy jest wzmacniany włóknem szklanym, natomiast ten drugi to wkład stalowy ocynkowany. Różnią się one między sobą długością całkowitą, średnicą oraz długością strefy rozporowej. Dobór trzpienia jest zależny od rodzaju tworzywa, z którego zbudowana jest ściana, jej grubości oraz grubości ocieplenia. Kołki można podzielić również ze względu na sposób ich montażu na wbijane oraz wkręcane, które stosuje się w zależności od twardości podłoża. Te pierwsze zaleca się używać w przypadku ścian zbudowanych z pełnych materiałów. Natomiast jeśli mamy do czynienia z pustakami lub ściany postawione są z cegły dziurawki, odpowiedniejszy będzie montaż kołków wkręcanych.

Kołki do mocowania w styropianie – na co zwrócić uwagę?

Kupując kołki do styropianu, warto kierować się wytycznymi Europejskiej Aprobaty Technicznej. Ułatwiają one w znacznym stopniu odpowiedni ich dobór. Biorąc pod uwagę rodzaj podłoża, wytypowano pięć oznaczeń literowych dla kołków, które mają być w nim zakotwiczone. Litery te znajdują się na talerzykach kołków i symbolizują następujące rodzaje warstw tworzących ścianę:

  • A – beton zwykły;
  • B – bloczki ścienne pełne
  • C – pustaki lub cegła dziurawka,
  • D – beton lekki (np. keramzytobeton),
  • E – beton komórkowy (gazobeton).

W powszechnym obiegu są również kołki oznaczone sygnaturą ABCDE, które nadają się do wszystkich wyżej wymienionych podłoży. Warto tutaj dodać, iż niektóre kołki (kołki z rdzeniem stalowym) sprawdzą się także jako wzmocnienie dla montażu płyt z wełny mineralnej.

Jak dobrać odpowiednią długość kołków do styropianu?

kołki do styropianu, jakie kołki do styropianu, jaka długość kołków do styropianu, width=

Decydując się na wybór kołków do styropianu, musimy określić ich długość. Pod uwagę bierzemy następujące czynniki:

  • grubość warstwy izolacyjnej;
  • grubość kleju użytego do montażu płyt;
  • głębokość zakotwiczenia w podłożu;
  • grubość tynku (jeśli modernizujemy starszy budynek).

W zależności od rodzaju podłoża wybieramy kołki z odpowiednio długą strefą rozporową. Kołki z krótką strefą są stosowane dla podłoży pełnych, takich jak na przykład beton tradycyjny lub pełna cegła. Z kolei dla słabszych podłoży sprawdzają się lepiej kołki z dłuższą strefą rozporową. Dla gazobetonu oraz cegły ceramicznej poryzowanej przyjmuje się wartości około 50 – 60 mm. Natomiast w przypadku silikatu jest to 30 mm. Jeśli chodzi o samą długość kołka, najczęściej spotykanymi są kołki do styropianu 10 cm lub kołki do styropianu 20 cm. Występują jednak i niestandardowe długości np. kołki do styropianu 40 cm. Kołki niestandardowe posiadają z reguły wydłużoną strefę rozpierania. Mają zastosowanie w sytuacjach, gdy materiał wymaga dobrego zakotwiczenia lub po prostu płyta styropianowa jest bardzo gruba.

Montaż kołków do styropianu i ich rozmieszczenie

kołki do styropianu, jakie kołki do styropianu, jaka długość kołków do styropianu, width=

Na wstępie warto zaznaczyć, iż montaż kołków do płyt styropianowych,należy rozpocząć po wyschnięciu kleju/zaprawy, na którą mocowano styropian. Standardowo następuje to nie wcześniej niż w ciągu 24 – 72 h. Bardzo ważne dla poprawnego kołkowania płyt jest kierowanie się zaleceniami znajdującymi się w projekcie termoizolacji budynku. To one podpowiadają, jak należy rozmieścić kołki. Zwyczajowo zakłada się 4 kołki na 1 m2 powierzchni ściany oraz 6 kołków na 1 m2 w narożach budynku czy też stolarki okiennej i drzwiowej. Istotne przy tym jest, aby kołek podczas montażu nie trafił na warstwę kleju będącego pod płytą, gdyż to może doprowadzić do jej zniszczenia podczas wbijania. Pamiętać trzeba również o tym, iż w narożnikach zostawiamy co najmniej 10 cm odległości od krawędzi budynku, aby zapobiec uszkodzeniom naroży ścian. Wyróżniamy 2 rodzaje montażu: klasyczną oraz tzw. ciepły montaż. W klasycznym montażu talerz kołków zrównuje się z płaszczyzną płyt styropianowych. Jeśli zaś mówimy o ciepłym montażu, w pierwszej kolejności należy wyciąć w płytach otwory, w których następnie umieszcza się kołki. Po ich zamontowaniu gniazda pokrywa się zaślepkami termoizolacyjnymi. Montaż kołków jest dwuetapowy. Najpierw wiercimy otwory o adekwatnej średnicy i długości (uwzględniając długość zakotwiczenia w murze), a w dalszej kolejności umieszczamy w nich plastikową tuleję, w którą wbijamy lub wkręcamy trzpień.

Podsumowując, warto dodać, iż dobór kołków zawsze dobrze jest poprzedzić fachową poradą eksperta z branży budowlanej, a także kierować się zaleceniami producentów.

Jak tanio ocieplić poddasze

Jak położyć tynki strukturalne Termo Organica

 



Zainteresowany kołkami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta kołków na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel