Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować okno dachowe VELUX z kołnierzem EDQ — poradnik video krok po kroku

2020-03-28
Jak zamontować okno dachowe VELUX z kołnierzem EDQ — poradnik video krok po kroku

Okna dachowe wciąż budzą wśród ich użytkowników skrajne emocje — jedni uważają, że są genialnym rozwiązaniem, inni zaś, że nie spełniają ich oczekiwań. Na szczęście tych drugich jest znacznie mniej. Z czego może wynikać ich niezadowolenie? Być może ze złego montażu okna dachowego i jego składowych. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie chcemy pokazać, jak krok po kroku prawidłowo zamontować okno dachowe VELUX z kołnierzem EDQ.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy okno dachowe jest dobrym rozwiązaniem. Odpowiedź jest prosta — jest, jednak musi być odpowiednio zamontowane. Warto zatem to zadanie oddać w ręce profesjonalistów lub skorzystać ze szczegółowej instrukcji, która krok po kroku przeprowadzi instalatora przez montaż okna dachowego. W związku z tym, iż okna VELUX są niezwykle popularne wśród kupujących, dziś przedstawimy, jak zamontować wspomniany produkt wzbogacony o kołnierz uszczelniający EDQ.

okna dachowe

Dlaczego warto wybrać okno dachowe z kołnierzem EDQ?

Osoby, którym zależy na montażu okna w połaci dachu, który pokryty został blachą panelową montowaną na rąbek, powinni rozważyć rozwiązanie, jakim jest wykorzystanie dodatkowego kołnierze EDQ. Dzięki temu nie tylko uzyskają dobry efekt wizualny, ale również będą mieli pewność, że okno będzie szczelne. Nie jest to jednak jedyna zaleta kołnierza EDQ. Producent podkreśla, że daje on możliwość zespolonego montażu okien, czyli kilku obok siebie, co nie jest bez znaczenia, jeśli właściciel chce dobrze doświetlić poddasze.

okna dachowe

Montaż okna wyposażonego w kołnierz EDQ

Aby móc przeprowadzić dokładny i prawidłowy montaż okna dachowego wyposażonego w kołnierz EDQ, warto zapoznać się nie tylko z papierową instrukcją, ale także filmem video, który dokładnie obrazuje, jak powinna przebiega instalacja całego systemu:

Montaż okna z kołnierzem EDQ krok po kroku:

  1. Pierwszym i jednym z ważniejszych kroków jest przygotowanie odpowiedniego otworu, w którym ma być zamontowane okno. Jak go przygotować, opisuje powyższa instrukcja.
  2. W przygotowanym otworze montuje się ramę termoizolacyjną, która dostępna jest w systemie BDX.
  3. Kolejnym krokiem jest montaż ościeżnicy i regulacja skrzydła po uprzednim, wstępnym przykręceniu kątowników. Tutaj należy pamiętać o tym, że jest to jedyny moment, kiedy można dokonać regulacji, dzięki czemu można uniknąć pojawienia się niechcianych szczelin.
  4. Przyszedł czas na położenie izolacji przeciwwilgociowej. Tutaj doskonale sprawdzi się folia paroprzepuszczalna BFX, którą można nabyć wraz z zestawem izolacyjnym VELUX EDQ 2000. Szczelne połączenie z ościeżnicą okna zapewnia jej nie tylko budowa (wykonano ją z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej), ale także mocna warstwa klejąca.
  5. Teraz należy dopasować i ułożyć odpowiednio panele dachowe, które będą znajdować się pod oknem. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na odległość pomiędzy końcem otworu okiennego, a rąbka, która powinna wynosić minimum 8,5 cm.
  6. Po wykonaniu wcześniejszych czynności można przystąpić do montażu kołnierza uszczelniające EDQ.
  7. Monter musi odmierzyć odległość 25 cm od otworu okiennego i przy użyciu odpowiedniej długości farmerów (wkrętów, które stosuje się do mocowania pokrycia dachowego) zamontować profil wentylacyjny, który montuje się tradycyjnie na kalenicy. Będzie to dolne, płaskie podparcie kołnierza. Należy przy tym mieć a uwadze, że wspomniany profil nie jest elementem systemu EDQ.
  8. Teraz należy zamontować płaski moduł okienny, który dołączony jest do kołnierze EDQ. W tym kroku trzeba wykonać i zamontować także dwa panele boczne z blachy panelowej, a następnie oblachowanie ościeżnicy. Inwestor musi pamiętać, aby zamówić dodatkowe arkusze blachy, z których będzie można wykonać wspomniane panele.
  9. Ostatnim krokiem w czasie montażu okna dachowego VELUX z kołnierzem EDQ jest założenie górnej części kołnierza i wykonanie pokrycia dachowego nad oknem.
okna dachowe

Wspomniany wyżej montaż może wydawać się niezwykle skomplikowany, jednak jeśli przeprowadzi się go zgodnie z instrukcją, okazuje się, że nie jest to nic trudnego.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel