t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna na świecie — czym i dlaczego się różnią?

2022-03-27
Okna na świecie — czym i dlaczego się różnią?

 

Nie da się ukryć, że na świecie można spotkać różne rodzaje okien. Zarówno okna dachowe, jak i tradycyjne okna fasadowe, choć mają spełnić te same zadania inaczej wyglądają, inaczej działają, a także inaczej się otwierają. Przyglądając się systemom okiennym w różnych krajach, nie da się nie zauważyć, że mogą znacznie różnić się od tych, jakie stosowane są w polskim budownictwie. Mając to na uwadze, przyjrzeliśmy się najpopularniejszym systemom okiennym na świecie. Z tego artykułu dowiecie się, czym różnią się okna w Anglii od tych w Holandii, a te w Holandii od tych stosowanych w krajach skandynawskich.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym charakteryzują się okna stosowane w krajach skandynawskich?
  2. Jakie okna można spotkać w Holandii?
  3. Czego spodziewać się po oknach angielskich?

białe okna w pomrańczowym, skandynawskim

Czym charakteryzują się okna stosowane w krajach skandynawskich?

Szwecja, Finlandia, Norwegia oraz Dania to kraje, w których w budynkach wykorzystuje się okna drewniane otwierane na zewnątrz oraz uchylne. W niektórych domach można spotkać także okna obrotowe otwierane na zewnątrz.

Tradycyjne budownictwo wykorzystuje przede wszystkim okna z wąskimi, pomalowanymi na jasno profilami (np. białe lub kremowe). Cechą charakterystyczną tych skandynawskich okien są różnej wielkości skrzydła, które znajdują się w ramie (np. na dole większe, a na górze mniejsze). Wspomniane rozwiązanie dodatkowo ozdobione zostało szprosami, które nadają oknom oryginalnego charakteru.

Nowoczesne realizacje to przede wszystkim okna PVC albo okna aluminiowe nieotwierane. Czasami stosowane są okna uchylne, które wyróżniają się jednolitym, dużym przeszkleniem. Próżno tutaj szukać dodatkowych optycznych podziałów oraz innych dekoracji.

Dlaczego Skandynawowie wybierają okna otwierane na zewnątrz?

Cechą charakterystyczną okien stosowanych w Skandynawii jest ich otwieranie. Mieszkańcy państw skandynawskich wybierają okna otwierane na zewnątrz. Twierdzą bowiem, że nie zabierają im przestrzeni w pomieszczeniach. Skrzydła okien znajdują się bowiem na zewnątrz budynku. Co więcej, takie rozwiązanie miało chronić przed niekorzystną aurą. Co więcej, otwierając je na oścież, nie trzeba zdejmować dekoracji z okna.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność mycia okien z zewnątrz na wyższych kondygnacjach. Dlatego też coraz częściej w tych krajach stosuje się okna otwierane do wewnątrz.

okna w czerwonym, skandynawskim domu

Jakie okna można spotkać w Holandii?

Duże przeszklenia to znak rozpoznawczy Niderlandów. Nic w tym dziwnego — Holendrzy nie boją się pokazywać siebie i swojego życia. Dlatego też w ich domach, kamienicach, czy biurach dominują duże okna, w których próżno szukać zasłon, żaluzji czy rolet.

Najpopularniejsze obecnie są wielkoformatowe okna o niepodzielnej i jednolitej szybie. W starszych budynkach można dostrzec okna o sporych wymiarach, jednak zespolone z kilku skrzydeł okiennych. Często podzielone są szprosami. tego typu okna zazwyczaj otwiera się na zewnątrz, a ich kolorystyka przypomina tę skandynawską. Najczęściej spotykane są okna kremowe, jasne, ale można także spotkać produkty w odcieniach zieleni, szarości, brązu i bordo. Ciekawe jest to, że holenderskie okna często mają różne barwy, jeśli chodzi o ościeżnicę i skrzydło okienne.

Dlaczego Holendrzy tak kochają duże okna?

Holendrzy kochają duże okna. To nie ulega wątpliwości. Tak naprawdę istnieje kilka hipotez, które są w stanie wyjaśnić tę miłość. Legendy głoszą, że dawniej większość Holendrów pałało się żeglarstwem. Duże okna miały pomóc żonom i ukochanym dochować wierności, kiedy ojcowie i mężowie marynarze wyruszali w rejs.

Obecnie popularność dużych przeszkleń tłumaczy się chęcią wprowadzenia do pomieszczeń większej ilości światła słonecznego, którego w ciągu dnia brakuje na terenach Niderlandów.

holenderski dom z dużymi oknami

Czego spodziewać się po oknach angielskich?

W Wielkiej Brytanii większość budynków to pozostałość po architekturze wiktoriańskiej i gregoriańskiej, w których stosuje się okna sash, czyli tzw. okna skrzyniowe. Ten rodzaj przeszkleń przeniesiono także na nowoczesne budownictwo. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Otóż okna skrzyniowe wyróżniają się wśród innych możliwością przesuwania skrzydła w górę i w dół. Dzieje się tak za sprawą umieszczenia ich w specjalnej skrzyni. Szyby w tego typu oknach, szczególnie górne, zdobione są zazwyczaj szprosami, dzięki czemu okna zyskują eleganckiego, angielskiego charakteru.

Okna typu sash zazwyczaj produkowane są z drewna. Coraz częściej producenci stawiają także na okna PVC/PCV oraz okna aluminiowe, które otwiera się na zewnątrz.

Dlaczego okna skrzyniowe od lat są najczęstszym wyborem Brytyjczyków?

Pierwszym z racjonalnych argumentów, które przemawiają na korzyść okien skrzyniowych, jest możliwość lepszego wywietrzenia pomieszczeń. Jeżeli od góry i od dołu podniesie się i opuści panele okna, zostawiając wolną przestrzeń, powietrze będzie znacznie łatwiej cyrkulować. Dzięki temu znacznie szybciej będzie można przewietrzyć wnętrza.

Jeżeli chodzi o okna otwierane na zewnątrz, swoją popularność zawdzięczają angielskiej pogodzie. Silny wiatr, chłodne i wilgotne powietrze sprawiły, że okna otwierane na zewnątrz uznawane były za szczelniejsze. Co więcej, taki system miał chronić okna przed niekontrolowanym otwieraniem się.

Podsumowanie

Przedstawiony przegląd okien pokazuje, że okna na świecie naprawdę się różnią. Mowa tutaj nie tylko o wielkości, kolorze czy sposobie otwierania. Na uwagę zasługują także inne parametry, które mają sprawić, że okna, w tym także okna dachowe będą skuteczne.

duża, angielska rezydencja wyposażona w białe okna

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel