t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyregulować rolety elektryczne?

2022-04-30
Jak wyregulować rolety elektryczne?

 

Rolety elektryczne to rozwiązanie, które coraz chętniej stosowane jest przez inwestorów. Nic w tym dziwnego, ponieważ wspomniane produkty nie tylko wygodniej się obsługuje. Można nimi także zarządzać z dowolnego miejsca na świecie, jeśli użytkownik zdecyduje się na sterowanie nimi za pomocą specjalnej aplikacji (np. inteligentnego systemu VELUX ACTIVE). Aby prawidłowo działały, istotny jest nie tylko prawidłowy montaż rolet elektrycznych, ale także ich regulacja. Zadania te najlepiej powierzyć fachowcowi, który zna się na rzeczy. Jeśli jednak chcesz podjąć się ich samodzielnie, konieczne zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, w którym publikujemy filmy związane z tym tematem.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak prawidłowo zamontować rolety zewnętrzne na oknach dachowych?
 2. Czy rodzaj sterowania ma wpływ na montaż i regulację rolety?
 3. Jak wyregulować rolety elektryczne?

rolety elektryczne w sypialni

Jak prawidłowo zamontować rolety zewnętrzne na oknach dachowych?

Osoby, które decydują się na montaż rolet, muszą wiedzieć, że będzie to wymagało zdjęcia skrzydła okiennego. Aby czynność ta nie sprawiała problemu, należy obrócić ją o 180°, a następnie wcisnąć bolce, które blokują je na zawiasach. Wówczas dojdzie do zwolnienia blokady, dzięki czemu bez problemu będzie można wysunąć skrzydło i odłożyć je w bezpieczne miejsce.

Teraz można przystąpić do wstępnych prac, które pozwolą bez problemu zamontować rolety zewnętrzne na okna dachowe. Do najważniejszych kroków należą:

 1. Demontaż oblachowania okna, na którego miejscu montuje się prowadnice boczne rolety.
 2. W zaznaczonych miejscach wykonaj dodatkowe otwory (z każdej strony po trzy), które pozwolą zamocować prowadnice rolety.
 3. Zamocowana prowadnica musi ściśle przylegać do okna. W tym miejscu należy pamiętać o tym, że kołnierz uszczelniający oraz materiał izolacyjny muszą znajdować się po zewnętrznej stronie prowadnicy.
 4. Po przykręceniu drugiej prowadnicy konieczne jest uszczelnienie otworów specjalnym uszczelniaczem wykonanym z masy bitumicznej.
 5. Teraz przyszedł czas na ponowne zamontowanie górnego oblachowania ościeżnicy oraz na montaż bocznego oblachowania rolety.
 6. Umieść kasetę rolety w górnej części profili prowadnic i sprawdź, czy gumowa uszczelka będzie dobrze przylegać do górnej części okna.
 7. Zamocuj kasetę w oblachowaniu bocznym za pomocą trzpienia, który należy zamocować w otworze nakładki uszczelniające.
 8. Włóż prowadnice w wyznaczone do tego miejsce na oblachowaniu bocznym (element należy włożyć od góry). Po opuszczeniu prowadnice powinny automatycznie zablokować się.
 9. W dolnej części prowadnic zamocuj za pomocą śrub ograniczniki otwarcia rolety.
 10. Dociśnij dolne oblachowanie do krawędzi okna. Sprawdź, czy odległości od oblachowania bocznego są takie same po obu stronach. Jeżeli tak, możesz je zamocować wkrętami.

Po zakończonym montażu rolety zewnętrznej możesz ponownie wstawić skrzydło okienne w ościeżnicę oraz zamknąć okno. Wypróbuj także, czy roleta zewnętrzna działa poprawnie.

Chcesz sprawdzić, czy wszystko zrobiłeś poprawnie? Zapoznaj się z filmem, który specjalnie dla użytkowników przygotowała marka ROTO:

Czy rodzaj sterowania ma wpływ na montaż i regulację rolety?

Decydując się na montaż rolet zewnętrznych, warto już na wstępie zastanowić się nad rodzajem ich sterowania. Na rynku dostępne są trzy rodzaje rolet zewnętrznych:

 • sterowane manualnie;
 • sterowane elektrycznie — aby móc nią sterować należy do okna doprowadzić zasilanie. Dlatego też montaż tego rozwiązania warto rozważyć już na etapie projektowania i budowy domu;
 • sterowane solarnie — obsługa odbywa się podobnie, jak rolety elektrycznej. Różnica polega na tym, że produkt wykorzystuje energię pozyskaną ze słońca, co oznacza, że nie potrzeba do okna doprowadzać przewodów, którymi popłynie prąd. Energia jest bowiem magazynowana w akumulatorze.

Jak wyregulować rolety elektryczne?

Osoby, które zdecydowały się na montaż rolet elektrycznych muszą wiedzieć, że do ich prawidłowego działania potrzebny jest nie tylko prąd, ale także regularna konserwacja oraz regulacja. Dwa ostatnie zadania warto powierzyć fachowcom, którzy przeprowadzą kalibrację rolety sprawnie i bez większych problemów. Jeżeli jednak chciałbyś wykonać to zadanie samodzielnie, obejrzyj poniższy filmik, w którym specjaliści VELUX pokazują, jak krok po kroku przeprowadzić kalibrację rolety zewnętrznej:

Podsumowanie

Każda roleta zewnętrzna wymaga regularnych prac konserwacyjnych. Nie wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić ją wilgotną szmatką i usuwać zanieczyszczenia, jakie mogą pojawić się na prowadnicach. Aby przez wiele lat działała bezproblemowo, od czasu do czasu należy zająć się jej regulacją.

By mieć pewność, że regulacja została przeprowadzona prawidłowo warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która dołączona jest do każdego produktu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić ten zabieg, skorzystaj z usług specjalistów, którzy zatrudnieni są w autoryzowanych punktach sprzedaży i serwisowania.

rolety elektryczne w pokoju dziecięcym na poddaszu

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel